“Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans işə başlayıb
Bakıda “Su nəinki həyat mənbəyidir, hətta həyatın özüdür” devizi altında I Bakı Beynəlxalq Su Həftəsinə start verilib.
Martın 15-də Şollar-Bakı Su Qurğuları Kompleksinin 100 illiyi ilə əlaqədar “Azərsu” ASC və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans öz işinə başlayıb.
Konfransdan əvvəl qonaqlar Şollar-Bakı Su Qurğuları Kompleksinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş foto və rəsm sərgilərinə baxış keçiriblər.Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin müavini Əli Əsədov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin elmi-praktik konfransın iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Tədbirdə “Azərsu” ASC-nin sədri Qorxmaz Hüseynov tarixi ənənələrə malik Azərbaycanda ilk mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemlərinin XVIII əsrdə yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, o dövrlər Bakı şəhərini içməli su ilə təmin etmək üçün bir neçə su kəməri çəkilib. 1911-1917-ci illərdə tanınmış mühəndis Uilyam Lindleyin layihəsi əsasında Şollar mənbəyindən Bakıya ilk magistral su kəməri çəkilib. Məşhur xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin bilavasitə dəstəyi ilə dünyanın unikal qurğularından sayılan Şollar-Bakı su qurğuları kompleksi 100 il əvvəl, 1917-ci ilin bu günlərində istismara verilib. Bu qurğu Azərbaycanın su təsərrüfatı sektorunda ilk iri infrastruktur layihəsi kimi tarixə düşüb. Bu gün işinə başlayan “Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktik konfrans məhz həmin qurğuların 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Q.Hüseynov qeyd edib ki, Azərbaycanda su təchizatı sahəsində ən böyük işlər böyük siyasi xadim, ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. 1970-ci illərdə Bakı şəhərinin içməli suya artan tələbatı Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə Kür və Ceyranbatan su təchizatı sistemlərinin tikintisi sayəsində həll edilib. XX əsrin sonlarında Bakıda əhalinin artımı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün böyük bir hissəsinin paytaxta pənah gətirməsi su təchizatı məsələsinin aktuallığını artırıb.
ASC sədri bildirib ki, 10 il əvvəl - 2007-ci ilin mart ayında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Oğuz-Qəbələ-Bakı Su Kəmərinin təməli qoyulub, 262,5 kilometr uzunluğunda kəmərin tikintisi 2010-cu ildə başa çatdırılıb. Bu kəmər Azərbaycanın müstəqillik illərində həyata keçirilmiş ən böyük yerli infrastruktur layihəsi kimi tarixə düşüb. Paytaxt əhalisini keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün məhsuldarlığı saniyədə 6,6 kubmetr və ya sutkada 570 min kubmetr olan Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi tikilib. Ən son texnologiya əsasında yaradılmış bu kompleks dünyanın ən böyük ultrasüzgəcli sutəmizləyici qurğusudur.
Q.Hüseynov hər kəsi siyasi, irqi, dini və sosial mülahizələrdən uzaq, bəşəriyyətin ümumi maraqlarına xidmət edən, planetimizi qorumaq naminə ətraf mühit, ekologiya, təmiz su və sanitariya sahələrində birgə səylərə səsləyən ASC sədri Bakı Bəyannaməsini imzalamağa dəvət edib.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Dünya Su Şurasının sərdi Benedito Braqa, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Beynəlxalq Su Resursları Assosiasiyasının Prezidenti Patrik Lavard, Rusiya Elmlər Akademiyasının Su Problemləri İnstitutunun direktor müavini Mixail Bolqov, AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev və başqaları çıxış ediblər.

The first Baku International Water Week under slogan “Water is not only the source of life, and even life itself” has kicked off in Baku.
On March 15, concerning 100th anniversary of Shollar-Baku Water Facilities Complex, “Azersu” OJSC and Azerbaijan National Academy of Sciences co-organized international scientific-practical conference on "Water resources, hydro-technical facilities and environment".
Before the conference, the guests looked through photo and art exhibitions dedicated to the 100th anniversary of Shollar-Baku Water Facilities Complex. In advance, the AR President's Assistant for Economic Affairs, Deputy Head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov, read out President Ilham Aliyev's appeal to the conference attendees.
At the event, chairman of “Azersu” OJSC Gorkhmaz Huseynov stated that, the first centralized water supply systems were established in Azerbaijan in the XVIII century. He noted that some water pipelines were constructed at that time in order to provide drinking water to Baku. In 1911-1917 on the project of a well-known engineer William Lindlay, the first main water pipeline from the source Shollar was constructed to Baku. With the support of the famous philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev, Shollar-Baku water facilities complex, which is the unique in the world, was commissioned 100 years ago in these days.
Huseynov noted that the great work in the field of water supply, conducted under the leadership of national leader Heydar Aliyev's initiative. In the 1970s, the growing demand for potable water in the city has been solved by construction of Kura and Jeyranbatan water supply systems.
10 years ago - in March 2007 with the participation of President Ilham Aliyev was laid the foundation of the Oguz-Gabala-Baku water pipeline, the construction of 2625 km long pipeline was completed in 2010. The belt was carried out during the years of independence and became the largest domestic infrastructure project. In order to ensure the capital's population with drinkable water, Jeyranbatan Water Treatment Complex, with productivity of 6.6 cubic meters per second, or 570 thousand cubic meters per day, was built.
G. Huseynov invited everybody to sign Baku Declaration which is far from political, racial, religious, and social considerations, serving the common interests of mankind, calling for joint efforts in environment, ecology, clean water and sanitation for the sake of protecting our planet.
Conference was attended by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, chairman of the World Water Council Benedito Braga, rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov, President of the International Water Resources Association Patrick Lavard, deputy director of the Institute of Water Problems of the Russian Academy of Sciences Mikhail Bolgov and others.