“Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans işə başlayıb
Bakıda “Su nəinki həyat mənbəyidir, hətta həyatın özüdür” devizi altında I Bakı Beynəlxalq Su Həftəsinə start verilib.
Martın 15-də Şollar-Bakı Su Qurğuları Kompleksinin 100 illiyi ilə əlaqədar “Azərsu” ASC və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans öz işinə başlayıb.
Konfransdan əvvəl qonaqlar Şollar-Bakı Su Qurğuları Kompleksinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş foto və rəsm sərgilərinə baxış keçiriblər.Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin müavini Əli Əsədov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin elmi-praktik konfransın iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Tədbirdə “Azərsu” ASC-nin sədri Qorxmaz Hüseynov tarixi ənənələrə malik Azərbaycanda ilk mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemlərinin XVIII əsrdə yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, o dövrlər Bakı şəhərini içməli su ilə təmin etmək üçün bir neçə su kəməri çəkilib. 1911-1917-ci illərdə tanınmış mühəndis Uilyam Lindleyin layihəsi əsasında Şollar mənbəyindən Bakıya ilk magistral su kəməri çəkilib. Məşhur xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin bilavasitə dəstəyi ilə dünyanın unikal qurğularından sayılan Şollar-Bakı su qurğuları kompleksi 100 il əvvəl, 1917-ci ilin bu günlərində istismara verilib. Bu qurğu Azərbaycanın su təsərrüfatı sektorunda ilk iri infrastruktur layihəsi kimi tarixə düşüb. Bu gün işinə başlayan “Su ehtiyatları, hidrotexniki qurğular və ətraf mühit” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktik konfrans məhz həmin qurğuların 100 illik yubileyinə həsr olunub.
Q.Hüseynov qeyd edib ki, Azərbaycanda su təchizatı sahəsində ən böyük işlər böyük siyasi xadim, ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. 1970-ci illərdə Bakı şəhərinin içməli suya artan tələbatı Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə Kür və Ceyranbatan su təchizatı sistemlərinin tikintisi sayəsində həll edilib. XX əsrin sonlarında Bakıda əhalinin artımı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün böyük bir hissəsinin paytaxta pənah gətirməsi su təchizatı məsələsinin aktuallığını artırıb.
ASC sədri bildirib ki, 10 il əvvəl - 2007-ci ilin mart ayında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Oğuz-Qəbələ-Bakı Su Kəmərinin təməli qoyulub, 262,5 kilometr uzunluğunda kəmərin tikintisi 2010-cu ildə başa çatdırılıb. Bu kəmər Azərbaycanın müstəqillik illərində həyata keçirilmiş ən böyük yerli infrastruktur layihəsi kimi tarixə düşüb. Paytaxt əhalisini keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün məhsuldarlığı saniyədə 6,6 kubmetr və ya sutkada 570 min kubmetr olan Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi tikilib. Ən son texnologiya əsasında yaradılmış bu kompleks dünyanın ən böyük ultrasüzgəcli sutəmizləyici qurğusudur.
Q.Hüseynov hər kəsi siyasi, irqi, dini və sosial mülahizələrdən uzaq, bəşəriyyətin ümumi maraqlarına xidmət edən, planetimizi qorumaq naminə ətraf mühit, ekologiya, təmiz su və sanitariya sahələrində birgə səylərə səsləyən ASC sədri Bakı Bəyannaməsini imzalamağa dəvət edib.
Konfransda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Dünya Su Şurasının sərdi Benedito Braqa, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Beynəlxalq Su Resursları Assosiasiyasının Prezidenti Patrik Lavard, Rusiya Elmlər Akademiyasının Su Problemləri İnstitutunun direktor müavini Mixail Bolqov, AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev və başqaları çıxış ediblər.

Начала свою работу научно-практическая конференция «Водные ресурсы, гидротехнические сооружения и окружающая среда»
В Баку под девизом «Вода не только источник жизни, но и сама жизнь» стартовала I Бакинская международная водная неделя.
15 марта в связи со 100-летием Комплекса водных сооружений Шоллар-Баку при совместной организационной поддержке ОАО «Азерсу» и Национальной академии наук Азербайджана начала свою работу международная научно-практическая конференция «Водные ресурсы, гидротехнические сооружения и окружающая среда».
Перед началом конференции гости ознакомились с выставкой фотографий и картин, посвященной 100-летнему юбилею Комплекса водных сооружений Шоллар-Баку. Далее помощник Президента Азербайджанской Республики по экономическим вопросам, заместитель руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики Али Асадов зачитал обращение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева участникам научно-практической конференции.
В мероприятии председатель ОАО «Азерсу» Горхмаз Гусейнов отметил, что первая централизованная система водоснабжения в обладающем историческими традициями Азербайджане была создана в XVIII веке. Он добавил, что в тот период для обеспечения Баку питьевой водой были проложены несколько водопроводов. В 1911-1917 гг. первый магистральный водопровод из источника Шоллар в Баку был проведен на основе проекта известного инженера Уильяма Линдлея. В 1917 году при непосредственной поддержке известного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева был сдан в эксплуатацию Комплекс водных сооружений Шоллар-Баку, который вошел в историю как первый крупный инфраструктурный проект в секторе водного хозяйства Азербайджана.
Г.Гусейнов отметил, что самая большая работа в области водоснабжения в Азербайджане была осуществлена по инициативе и под руководством большого политического деятеля, великого лидера Гейдара Алиева. В 1970 годах растущая потребность города Баку в питьевой воде была удовлетворена благодаря строительству Куринской и Джейранбатанской систем водоснабжения под руководством общенационального лидера. рост населения в Баку в конце XX века в результате Нагорно-Карабахского конфликта повысила актуальность проблемы водоснабжения в столице.
Председатель ОАО отметил, что 10 лет назад - в марте 2007 года с участием Президента Ильхама Алиева был заложен фундамент Водопровода Огуз-Габала-Баку протяженностью 262,5 километров, строительство которого было завершено в 2010 году. Этот водопровод - самый крупный инфраструктурный проект, осуществленный в Азербайджане в годы независимости. Для обеспечения населения столицы качественной питьевой водой был построен Джейранбатанский комплекс ультрафильтрационных водоочистных установок, являющийся крупнейшей в мире ультрафильтрационной водоочистной установкой.
Далее Г.Гусейнов призвал всех подписать Бакинскую декларацию.
На конференции выступили президент НАНА, академик Акиф Ализаде, председатель Всемирного водного совета Бенедитто Брага, ректор Бакинского государственного университета, академик Абель Магеррамов, заместитель директора Института водных проблем Российской академии наук Михаил Болгов, президент Международной ассоциации водных ресурсов Патрик Лавард, директор Института почвоведения и агрохимии НАНА, д.а.н., профессор Аловсат Гулиев и другие.