İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “SABAH” qruplarının tələbələri ilə görüş keçirilib
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “SABAH" qruplarında təhsil alan tələbələrin AMEA-nın elmi müəssisələrində təcrübə keçməsi haqqında” 25 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən, Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) III və IV kurs tələbələrinin AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda təcrübə keçmələri nəzərdə tutulub. Bu məqsədlə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AzTU-nun "SABAH" qruplarında “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi” və “Kompüter mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan və hazırda institutda istehsalat təcrübəsi keçən tələbələrlə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun elmi-katibi Mədinə Səidova,Təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov və sektor müdiri İradə Ələkbərova iştirak ediblər.
Öncə R.Əliquliyev çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, burada informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə elmi tədqiqatlar aparılır, İT sahəsi üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı həyata keçirilir. Azərbaycanda ilk dəfə İnternetə çıxışın 1991-ci ildə məhz bu institutda bir qrup alim və mütəxəssis tərəfindən həyata keçirildiyini qeyd edən akademik 1995-ci ildə ölkədə ilk veb-sayt olan AMEA-nın rəsmi saytının da bu qurumda fəaliyyətə başladığını vurğulayıb.
R.Əliquliyev ölkə Prezidenti, o cümlədən AMEA rəhbərliyi tərəfindən elmin inkişafına daim diqqət və qayğı göstərildiyini, elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Azərbaycan elminin innovativ inkişafına xidmət edən magistratura təhsil pilləsinin son illər akademiyanın elmi müəssisələrində, o cümlədən institutda təşkil olunmasının gənc tədqiqatçılar üçün böyük imkanlar açdığını qeyd edib.
AMEA-da təhsil alan magistrantların tədqiqatçı-magistr kimi formalaşdığını söyləyən akademik insititutun magistrantlarının hər biri ilə fərdi qaydada iş aparıldığını, onların beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. İnformasiya texnologiyaları sahəsində tədqiqat aparan gənclərə böyük ehtiyac olduğunu qeyd edən R.Əliquliyev tələbələri institutda mövcud olan elmi mühit və təcrübədən yararlanmağa səsləyib.
Sonra institut direktoru tələbələri maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırıb, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, “SABAH” qrupları ali təhsildə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir tələblərə uyğun kadr hazırlığının təmin edilməsi və ali təhsil sistemində yeni mühitin yaradılması məqsədilə AR Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki ali təhsil müəssələrində savadlı, bacarıqlı və hazırlıqlı tələbələrdən ibarət qruplar zənciridir. Layihənin əsas məqsədi ali təhsil sahəsində davamlı, uzunmüddətli, hərtərəfli və əhatəli keyfiyyət dəyişikliklərinin həyata keçirilməsi üçün zəruri mühitin yaradılması, Azərbaycan gənclərinin fərdi və peşəkar inkişafına dəstək, dünyanın aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq, elmi-tədqiqat, təcrübə və tələbə mübadilələrinin genişləndirilməsi və əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsidir.

ANAS Institute of Information Technology held a meeting with students of "SABAH" group
According to the decree of ANAS President, Academician Akif Alizadeh dated 25 November 2016 "On the internship student groups "SABAH" at scientific institutions of ANAS" students of III and IV courses of the Azerbaijan Technical University (AzTU) will be trained at the Institute of Information Technology of ANAS.
For this purpose the Institute of Information Technology held a meeting with students studying in groups "SABAH" in the field "Engineering Information Technologies and Systems" and "Computer Engineering" and extending production internship at the institute.
The meeting was attended by Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute, Academician Rasim Alguliyev, scientific secretary of the institute Madina Saidova and head of the Department of Education, PhD in Technology, Associate Professor Farhad Yusifov, Head of Public Relations Department Rasim Mahmudov and Section Head Irada Alakparova.
R.Alguliyev in his speech informed about the main activities led them to structure. He said that, research is carried out in various areas of information society and information technology, are trained highly qualified personnel in the IT sector. Recalling that the first time in Azerbaijan in this institute in 1991 by a group of scientists and experts was made access to the Internet, the academician noted that in 1995 the first official website of ANAS in the country began its activities in this structure.
R.Alguliyev brought to the attention of the President of the country, including the leadership of ANAS constantly showing attention and concern for the development of domestic science, taken important steps towards the integration of science and education. He stressed that, the organization of scientific institutions Academy, including master's degree at the Institute of Education, serving the innovative development of Azerbaijani science in recent years, a great opportunity for young researchers.
Stressing the great need for young people, conducting research in the field of information technology, R.Alguliyev urged the students to effectively use the existing institute in scientific environment and experience.
Then, Director of the Institute respondent to numerous questions of the students and wished them success in their future activities.
Note that, aimed at improving the quality of education in higher education, the provision of training in accordance with modern requirements and the creation of new media in higher education "SABAH" groups are composed of competent, capable and prepared groups in higher educational institutions subordinated to AR Ministry of Education. The main objective of the project - the creation of the necessary environment for sustainable, long-term, comprehensive and comprehensive qualitative changes in higher education, support for individual and professional development of the Azerbaijani youth, cooperation with leading universities of the world, the expansion of the exchange of experience and the students and training professionals, in accordance with the requirements of labor market.