Azərbaycanlı alimlər Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyində iştirak ediblər
Fevralın 22-də Almatı şəhərində Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaq keçirilib.
Yubiley tədbirində bu respublikanın tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət adamları, ictimai-siyasi xadimlər, həmçinin Azərbaycan, Rusiya, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna, Belarus, Özbəkistan, Cənubi Koreya, Çin və digər ölkələrdən gələn nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Ümumi yığıncaqda çıxış edən Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti, akademik Nursultan Nazarbayev sessiya iştirakçılarını qurumun 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ölkə elminin təşəkkülündə Akademiyanın xidmətlərindən danışıb. Hazırda Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyasının ölkənin elmi-intellektual mərkəzi oduğunu qeyd edən Nursultan Nazarbayev dünyada fəaliyyət göstərən elmi mərkəzlərin bir-birilə sıx əməkdaşlıq etməsinin, alimlərin elmin prioritet sahələrində birgə tədqiqat işləri aparmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murat Jurinov rəhbərlik etdiyi qurumun ölkənin elm, mədəniyyət və iqtisadiyyatının inkişafındakı rolundan bəhs edən məruzə ilə çıxış edib. Elm sahəsində həyata keçirilən islahatlar və əldə olunan son nailiyyətlər barədə məlumat verən akademik Qazaxıstan alimlərinin əldə etdiyi uğurların “EXPO-2017” beynəlxalq sərgisində nümayiş olunacağını bildirib.
Yubiley tədbirində respublikamızı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Dilqəm Tağıyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov təmsil ediblər. Təbrik nitqində birgə elmi tədqiqatların prioritet sahələrindən danışan akademik Dilqəm Tağıyev iki qurum arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

Азербайджанские ученые приняли участие в мероприятии в честь 70-летия Национальной академии наук Казахстана
22 февраля в городе Алматы состоялось Общее собрание, посвященное 70-летнему юбилею Национальной академии наук Республики Казахстан.
На юбилейном мероприятии участвовали известные деятели науки, культуры и искусства, общественно-политические деятели этой республики, а также делегации из Азербайджана, России, Грузии, Молдовы, Украины, Беларуси, Узбекистана, Южной Кореи, Китая и других стран.
Выступивший на общем собрании Президент Республики Казахстан, академик Нурсултан Назарбаев поздравил участников сессии в связи с 70-летним юбилеем этой структуры и рассказал о заслугах Академии в развитии отечественной науки. Отметив, что в настоящее время Национальная академия наук Казахстана является научно-интеллектуальным центром страны, Нурсултан Назарбаев подчеркнул необходимость тесного сотрудничества друг с другом действующих в мире научных центров, проведения совместных исследовательских работ в приоритетных областях науки.
Далее президент Национальной академии наук Казахстана, академик Мурат Журинов выступил с докладом, в котором рассказал о роли руководимой им структуры в развитии науки, культуры и экономики страны. Информируя об осуществляемых реформах и достигнутых успехах, академик сообщил, что достигнутые результаты будут представлены на международной выставке «EXPO-2017».
На юбилейном мероприятии нашу республику представили и.о. вице-президента Национальной академии наук Азербайджана, академик Дильгам Тагиев  и начальник Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, профессор Аминага Садыгов.