31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü tariximizə qanlı hadisə kimi yazılıb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfrans soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev 1918-ci ilin mart ayında ermənilər tərəfindən Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Naxçıvan, Zəngəzur və azərbaycanlılar yaşayan digər bölgələrdə dinc əhaliyə qarşı törədilən kütləvi qırğınlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, mart qırğınları azərbaycanlılara qarşı ermənilərin planlı şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı siyasətinin mərhələrindən biri olub. Xalqımıza məxsus minlərlə tarixi-mədəni abidə və yaşayış yerlərinin dağıdıldığını deyən akademik bir çox dövlətlərin arxivlərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri faciələrlə bağlı xeyli sayda materialların olduğunu qeyd edib.
İ.Hacıyev ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımı faciələrinə ümummilli lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci ildə imzaladığı fərmanla hüquqi-siyasi qiymət verildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Mir Möhsün Nəvvabın “1905-1906-cı illər erməni-müsəlman davası”, Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” adlı kitablarında hadisələr barədə mühüm tarixi sənədlərin yer aldığı bildirilib.
Daha sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri Emin Şıxəliyev “XX yüzilliyin əvvəllərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlar”, həmin institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyev “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasəti (1918-1920-ci illər)”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhami Əliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və azərbaycanlıların soyqırımı və deportasiyası məsələsi”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Kəlbizadə “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı ərazi iddialarında Naxçıvan” və tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilov “Azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindən deportasiyası və onun nəticələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda 31 mart və Xocalı soyqırımlarına aid real faktları əks etdirən fotoşəkillər və sənədlərdən ibarət slayd nümayiş olunub.

ANAS Nakhchivan Branch held a scientific conference on topic “Genocide policy committed against Azerbaijanis” devoted to 31 March – Genocide of Azerbaijanis.
Conference has begun with a minute of silence for memory of genocide victims.
Chairman of Branch Academician Ismayil Hajiyev informed about the massacres committed against civil population of Baku, Shamakhy, Guba, Garabakh, Nakhchivan, Zangazur and in other regions in March 1918. March massacres were one of the stages of a planned genocide policy by Armenians against Azerbaijanis. Notifying about ruining of thousands historical-cultural monument and settlements belonging to our nation, academician noted that, numerous materials concerning genocide committed against Azerbaijanis by Armenians are available in the archives of several states.
I.Hajiyev stressed out that, Armenians’ ethnic cleansing, deportation and genocide policy against Azerbaijanis gained political and legal assessment by national leader Heydar Aliyev’s decree dated March 26, 1998.
At the event was noted that, in the books of Mir Mohsen Nevvab "Armenian-Moslem argue in years of 1905-1906" and Mammad Said Ordubadi’s “Bloody years” compiles vital historical documents.
Later on, chief department of the Institute of History, Ethnography and Archeology Emin Shikhaliyev delivered a lecture on “Genocides committed against Azerbaijanis by Armenians in the beginning of XX century”, a leading researcher of the institute PhD in History Musa Guliyev on “Genocide policy of Armenians against Azerbaijanis (1918-1920), PhD in History Assoc. Prof. Ilhami Aliyev on “National leader Heydar Aliyev and issues of Azerbaijanis’ genocide and deportation”, PhD in History Elnur Kelbizadeh on “Nakhchivan in the claims of Armenians against Azerbaijanis”, PhD in History Assoc. Prof. Togrul Khalilov “Deportation of Azerbaijanis from the territory of present Armenia and its results”.
In closing, slide composed of photos and documents reflecting real facts on 31 March and Khojaly genocides, was displayed.