“Sabahın alimləri” VI respublika müsabiqəsi başa çatıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AR Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi və “İntel” şirkəti tərəfindən birgə təşkil olunan "Sabahın alimləri” VI respublika müsabiqəsi başa çatıb.
Müsabiqənin əsas məqsədi şagirdlərə elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı vermək və iştirakçılar arasından ABŞ-da hər il keçirilən Intel ISEF-Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə qatılacaq namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Fevralın 17-də AMEA-nın Əsas binasında müsabiqənin yekununa həsr olunan tədbirdə təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov cəmiyyətin tərəqqisində elmin, təhsilin mühüm rolundan danışıb, ölkəmizdə bu sahələrin inkişafına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini bildirib ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində ölkəmizin 13 şəhər və rayonunun ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 125 elmi layihə ilə iştirak ediblər. Onlardan 77-si kollektiv, 48-i isə fərdi layihədir. Səkkiz kateqoriya üzrə keçirilən müsabiqənin qalibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşdirilib.

Завершился шестой республиканский конкурс «Будущие ученые»
Завершился шестой республиканский конкурс «Будущие ученые», организованный Национальной академией наук Азербайджана, министерствами Образования, Молодежи и Спорта АР, Центром Гейдара Алиева, Фондом знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Республиканским Комитетом свободных профсоюзов работников образования и компанией "Intel".
Основная цель конкурса создать учащимся возможность продемонстрировать свои научные достижения, а также определить кандидатов, которые примут участие в Международной выставке науки и инженерии Intel - ISEF Intel, которая проводится ежегодно в США.
На посвященном итогам конкурса мероприятии, проведенном 17 февраля в Главном здании НАНА, заместитель министра образования Джейхун Байрамов рассказал о важной роли науки, образования в прогрессе общества, довел до внимания, что в нашей стране придается особое значение развитию этих отраслей.
Замминистра отметил, что в конкурсе «Будущие ученые» с 125 научными проектами приняли участие учащиеся IX-XI классов общеобразовательных школ 13 городов и районов нашей страны. Из них 77 являются коллективными, а 48 индивидуальными проектами. Победители конкурса, проведенного по восьми категориям, были определены жюри.