“Sabahın alimləri” VI respublika müsabiqəsi başa çatıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AR Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi və “İntel” şirkəti tərəfindən birgə təşkil olunan "Sabahın alimləri” VI respublika müsabiqəsi başa çatıb.
Müsabiqənin əsas məqsədi şagirdlərə elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı vermək və iştirakçılar arasından ABŞ-da hər il keçirilən Intel ISEF-Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə qatılacaq namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Fevralın 17-də AMEA-nın Əsas binasında müsabiqənin yekununa həsr olunan tədbirdə təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov cəmiyyətin tərəqqisində elmin, təhsilin mühüm rolundan danışıb, ölkəmizdə bu sahələrin inkişafına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini bildirib ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində ölkəmizin 13 şəhər və rayonunun ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 125 elmi layihə ilə iştirak ediblər. Onlardan 77-si kollektiv, 48-i isə fərdi layihədir. Səkkiz kateqoriya üzrə keçirilən müsabiqənin qalibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşdirilib.

Co-organized by Azerbaijan National Academy of Sciences, AR Ministry of Education, Ministry of Youth and Sports, Heydar Aliyev Cente, Knowledge Foundation under President of the Republic of Azerbaijan, as well as Republican Committee of Azerbaijani Education Workers Free Trade Union ”Intel" Company, VI Republican Competition “Scientists of future” has completed.
The main objective of the competition is to give students the opportunity to demonstrate their scientific achievements, define nominees of the participants to attend the annual Intel ISEF International Science and Engineering Fair in the USA.
On February 17, at the event devoted to the final of competition, Deputy of Education Minister Jeyhun Bayramov made speech on the role of science and education in progress of society.
"Scientists of Future" competition was attended by IX-XII grade students of the country's 13 cities and regions with 125 research projects. 77 of them are collectively, 48 of the individual projects. The winners of eight categories were determined by a jury, said Deputy Minister.