Bakı şəhəri ərazisinin ekoloji-geomorfoloji rəqəmsal modeli hazırlanıb
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda bu elmi müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə növbəti elmi seminar keçirilib. Tədbirdə institutun əməkdaşı, c.ü.f.d. Seymur Məmmədov qrant layihəsi çərçivəsində “Bakı şəhəri ərazisinin ekoloji-geomorfoloji rəqəmsal modelinin yaradılması” mövzusunda apardığı tədqiqat işi barədə hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Tədqiqatçı kosmik radar məlumatları əsasında tədqiqat ərazisi relyefinin rəqəmsal modelini hazırlayıb, 1:50 000 miqyasında rəqəmsal geomorfoloji xəritə, bir sıra morfometrik xəritələr və Böyük Bakı ərazisinin sürüşmə təhlükəliyi xəritəsini tərtib edib.
S.Məmmədov tədqiqat ərazisində geomorfoloji təhlükələr və şəhər planlaşdırılması haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Böyük Bakı daxilində olan bütün sürüşmə sahələri geniş təhlil olunub və bu ərazilərin relyefinin detal rəqəmsal modelləri yaradılıb.
Bunun əsasında tədqiqat ərazisində potensial sürüşmə təhlükəsi olan ərazilər də ayrılıb. Bundan əlavə, ərazidə yayılmış eroziya prosesləri, xüsusilə də, yarğan eroziyası ətraflı təhlil olunub.
Mövzunun elmi-praktik əhəmiyyəti nəzərə alınmaqla, tədqiqat işi nəticələrinin maraqlı təşkilatlara - Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə göndərilməsi, eləcə də ingilis dilinə tərcümə olunub xarici elmi jurnalların birində dərc etdirilməsi tövsiyə olunub.

Подготовлена эколого-геоморфологическая цифровая модель территории города Баку
В Институте географии имени Г.Алиева под председательством директора данного учреждения, академика Рамиза Мамедова состоялся очередной семинар. На мероприятии в рамках грантового проекта сотрудник института, доктор философии по географии Сеймур Мамедов выступил с докладом «Создание эколого-геоморфологической цифровой модели территории города Баку».
На основе космических радарных данных исследователь разработал цифровую модель рельефа исследуемой территории, составил цифровую геоморфологическую карту с масштабом 1:50 000, ряд морфометрических карт и Большую карту оползневой угрозы города Баку. С.Мамедов проинформировал о геоморфологических угрозах исследуемой территории и городском планировании. Отмечалось, что подробно проанализированы все оползневые участки в пределах Большого Баку и созданы детальные цифровые модели рельефа данной территории.
На участке исследований были выделены территории, обладающие риском потенциальных оползней. Кроме того, на данной территории были детально проанализированы процессы эрозии, в частности, овражной эрозии.
Принимая во внимание научно-практическую значимость этого вопроса, было рекомендовано представить результаты исследовательской работы соответствующим учреждениям - Государственному комитету градостроительства и архитектуры и Исполнительной власти города Баку, а также перевести на английский язык и опубликовать эти результаты в зарубежных научных журналах.