Bakı şəhəri ərazisinin ekoloji-geomorfoloji rəqəmsal modeli hazırlanıb
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda bu elmi müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə növbəti elmi seminar keçirilib. Tədbirdə institutun əməkdaşı, c.ü.f.d. Seymur Məmmədov qrant layihəsi çərçivəsində “Bakı şəhəri ərazisinin ekoloji-geomorfoloji rəqəmsal modelinin yaradılması” mövzusunda apardığı tədqiqat işi barədə hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Tədqiqatçı kosmik radar məlumatları əsasında tədqiqat ərazisi relyefinin rəqəmsal modelini hazırlayıb, 1:50 000 miqyasında rəqəmsal geomorfoloji xəritə, bir sıra morfometrik xəritələr və Böyük Bakı ərazisinin sürüşmə təhlükəliyi xəritəsini tərtib edib.
S.Məmmədov tədqiqat ərazisində geomorfoloji təhlükələr və şəhər planlaşdırılması haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Böyük Bakı daxilində olan bütün sürüşmə sahələri geniş təhlil olunub və bu ərazilərin relyefinin detal rəqəmsal modelləri yaradılıb.
Bunun əsasında tədqiqat ərazisində potensial sürüşmə təhlükəsi olan ərazilər də ayrılıb. Bundan əlavə, ərazidə yayılmış eroziya prosesləri, xüsusilə də, yarğan eroziyası ətraflı təhlil olunub.
Mövzunun elmi-praktik əhəmiyyəti nəzərə alınmaqla, tədqiqat işi nəticələrinin maraqlı təşkilatlara - Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinə göndərilməsi, eləcə də ingilis dilinə tərcümə olunub xarici elmi jurnalların birində dərc etdirilməsi tövsiyə olunub.

Ecological and geomorphological digital model of Baku territories prepared
The Institute of Geography after H.Aliyev, chaired by the Director of the institution, Academician Ramiz Mammadov held the next seminar. Within the framework of the grant project of the Institute, PhD in Geography Seymour Mammadov spoke on "Creation of ecological and geomorphological digital model of Baku territories".
On the basis of the space radar data the researcher has developed a digital elevation model of the study area, was the digital geomorphological map with a scale of 1:50 000, a number of morphometric maps and more map landslide threat of Baku city.S. Mammadov informed about threats geomorphological study area and urban planning. It was noted that a detailed analysis of all landslide areas within Greater Baku and created detailed digital terrain model of the area.
On the site of researches the territories having risk of potential landslides have been allocated. Besides, in this territory processes of erosion, in particular have been in details analysed.
In view of the scientific and practical importance of this question, it was recommended to present results of research work to the relevant institutions - the State committee of town planning and architecture and Executive power of the city of Baku, and also to translate into English and to publish these results in foreign scientific journals.