Azərbaycanın görkəmli botanik alimi Tofiq Məmmədovun 60 yaşı tamam olur
Fevral ayının 10-da tanınmış tədqiqatçı alim, botanik, “Şöhrət” ordenli, Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Tofiq Sadiq oğlu Məmmədovun 60 yaşı tamam olur.
Tofiq Məmmədov 1957-ci il fevralın 10-da Naxçıvan Muxtar Respublikası  Ordubad  rayonunun Dırnıs kəndində anadan olmuşdur. 1974-cü ildə Dırnıs kənd orta məktəbini, 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət İnşaat Mühəndisləri İnstitutunu (Memarlıq və İnşaat Universiteti) bitirmişdir.
1986-cı ilə qədər müxtəlif vəzifələrdə çalışmış, elmə və təbiətə olan böyük marağı onu Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutuna gətirmişdir. T.Məmmədov ilk olaraq Botanika İnstitutunda baş mühəndis, 1990-1996-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunun şöbəsi olan Mərdəkan Dendrarisində direktor müavini vəzifələrində çalışmış, 1996-cı ildən isə bu müəssisənin direktorudur.
Alim 2000-ci ildə “Mərdəkan Dendrarisində qiymətli ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətləri və onların Abşeronun yaşıllaşdırılmasında istifadəsi” mövzusunda namizədlik, 2004-cü ildə isə “Abşeronda yaşıllaşdırmada perspektivli ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətlərinin, aqrotexnikasının və xalq təsərrüfatında səmərəli istifadəsinin elmi əsasları” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
Bu dövrlərdə apardığı geniş elmi-tədqiqat işləri nəticəsində o, Abşeronun quru subtropik iqlim şəraitində introduksiya olunmuş ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyəylərini, ekoloji mühit amillərinə davamlılığını öyrənmiş, morfoloji əlamətlərinə görə seçərək qruplaşdırmış və yaşıllaşdırmada istifadəsi üçün bir sıra təkliflər vermişdir.
Görkəmli alim 2007-ci ildə “Botanika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 2014-cü ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən bioloji və ekoloji fənnlər üzrə “professor” elmi adına layiq görülmüşdür.
T.Məmmədov yerli və xarici mətbuatda dərc edilmiş 22 kitabın, 200-dən çox elmi məqalənin və 8 patentin müəllifidir.  Alimin rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 9 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
2000-ci ildən onun redaktorluğu ilə “Bitkilərin introduksiyası və iqlimləşdirilməsi” elmi məqalələr toplusu dərc edilir. Alimin “Qazon-bəzək memarlığı”, “Bonsay bitkiləri”, “Bitkilərin təyinində morfoloji terminlər” və digər kitabları yaşıllaşdırma mütəxəssisləri üçün təcrübi işlərin həyata keçirilməsində əsas vəsait kimi istifadə edilir.
T.Məmmədovun rəhbərliyi ilə 2006-cı ildə “Gülçülük ensiklopediyası”, 2007-ci ildə ”Otaq bitkiləri ensiklopediyası” kitabları yazılmışdır. Onun uzun illər apardığı tədqiqatların nəticəsi olaraq 2010-cu ildə Azərbaycanda ilk dəfə “Abşeronun ağac və kolları” monoqrafik əsəri çapdan çıxmışdır. Ardıcıl həyata keçirilən ekspedisiyaların və Azərbaycan dendroflorasının  müasir vəziyyətinin monitorinqindən bəhs edən “Azərbaycan dendroflorası” fundamental əsəri dərc edilmişdir.
Botanik alim tərəfindən respublikanın florasında 42 fəsilə, 71 cinsə aid 189 növ nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac-kol bitkiləri öyrənilmiş, “Azərbaycanın nadir ağac və kol bitkiləri” kitabı çapdan çıxmışdır. Bu istiqamətdə tədqiqatlar davam etdirilir.
Onun elmi tədqiqatları nəticəsində dünya florasından tropik və subtropik mənşəli yeni növ ağac-kol bitkiləri introduksiya edilir, onların yerli torpaq-iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılması, bioekoloji xüsusiyyətləri elmi əsaslarla öyrənilir. Bu bitkilər morfoloji, bioloji, ekoloji və dekorativ əlamətlərinə görə seçilir, qruplaşdırılır, bəzilərinin landşaft memarlığı əsasında tətbiqi üçün təklif və tövsiyələr verilir. Professor flora biomüxtəlifliyinin artırılması məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 100-dən artıq ağac-kol bitkisinin toxumlarını gətirmiş, onların yerli şəraitədə introduksiyası ilə məşğul olmuşdur.
T.Məmmədovun səyi ilə 2005-ci ildə Mərdəkan Dendrarisi Dünya Botanika Bağlarının, 2007-ci ildə isə Amerika Botanika Bağları Cəmiyyətinin üzvü seçilmişdir.
Alim Bolqarıstan “Paleobotanika” jurnalının, MDB ölkələri üzrə Botanika Bağlarının, eyni zamanda Qafqaz üzrə Botanika Bağları Ekspert Şurasının, Türkiyə Kahramanmaraş Sütçü İmam Universiteti Təbiət Elmləri jurnalının ekspert komissiyasının, “Hortus Botanicus” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin Azərbaycan üzrə sədridir.
2013-cü ildən Bakı Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının professoru və  Odlar Yurdu Universitetinin dövlət imtahan komissiyasının sədridir. 2014-cü ildən AMEA Botanika İnstitutunda “Botanika” ixtisası üzrə Müdafiə Şurasının sədr muavinidir.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. Səmərəli elmi-pedoqoji sahədə fəaliyyətinə görə o, 2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Həmçinin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrə görə AMEA-nın Fəxri Fərmanına layiq görülmüşdür.
Görkəmli botanik alimi 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Notable botanist-scientist of Azerbaijan Tofig Mammadov is 60
On February 10, notable researcher-scientist, botanist with “Shohrat” order, director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS, Professor Tofig Sadig oghlu Mammadov.
Tofig Mammadov was born on February 10, 1957 in Dirnis village, Ordubad region of Nakhchivan Autonomous Republic. In 1974, finished Dirnis secondary school, graduated from Azerbaijan State Construction Engineers Institute (University of Architecture and Construction) in 1982.
Worked in the several posts, great interest in science and nature brought him to the Institute of Botany at the Azerbaijan National Academy of Sciences. T.Mammadov initially worked as a senior engineering at the Institute of Botany, during 1990-1996 in the post of deputy director of Mardakan Arboretum, a department of the same institute, since 1996 he is the director of this scientific venture.
Scientist defended PhD thesis on “Bio-ecological features valuable trees-bushes plants of the Mardakan arboretum and their value in greening of Absheron” in 2000, doctoral thesis on “Scientific bases of bio-ecological features, agro- techniques and rational use the perspective trees-bushes plants in greening of Absheron” in 2004.
During this period, as a result of wide research projects studied the biological and ecological characteristics of trees and shrubs, introduced under dry subtropical climate, and their resistance to environmental factors of the environment, group them into morphological characteristics and put forward a number of proposals in connection with their use in gardening.
In 2007, a prominent scientist was elected a corresponding member of ANAS in botany. And in 2014, the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan was awarded the title of professor in biological and environmental sciences.
T.Mammadov authored the local and foreign press 22 books, more than 200 scientific papers and 8 patents. H supervised a doctor of sciences and 9 doctors of philosophy.
Since 2000, he edited a collection of published scientific articles "Introduction and acclimatization of plants." Scientists’ books - "Lawn - decorative architecture", "Bonsai Plants", "Morphological terms in determining the plant", etc. are used as the main tool in the implementation of practical work for specialists in the field of gardening.
- Under the leadership of T.Mammadov book "Encyclopedia of indoor plants" in 2006, and "Encyclopedia of flowers” in 2007 was written. As a result of studies conducted by scientist for many years, in 2010 in Azerbaijan for the first time published a monograph of his work "Trees and bushes Absheron". Fundamental work "Dendroflora Azerbaijan" was published telling of consistently carried out expeditions and monitoring the current state of dendroflora Azerbaijan.
Scientist has identified rare and endangered species of trees and shrubs of the 42 families, 71 genera, 198 species of flora of Azerbaijan, these species are grouped according to categories of danger.
As a result, researcher-scientist have conducted the introduction of new species of trees and shrubs of tropical and subtropical origin, on the basis of scientific study of their biological and ecological features, and likeness to the local soil and climatic conditions.
Professor to improve the biodiversity of flora brought to our country the seeds of more than 100 trees and shrubs from around the world, engaged in their introduction to the local conditions.
Through the efforts of T.Mammadov in 2005 Mardakan Arboretum was elected a member of the Botanical Gardens of the World, and in 2007 the American Society of Botanical Gardens.
The scientist is a member of the Expert Council of the journal "Paleobotany", the Botanical Gardens on the CIS countries, while the Botanical Gardens in the Caucasus and the journal of Natural Sciences, University of Sutchu Imam in Kahramanmarash, Turkey, as well as a member of the editorial board of the journal "Hortus Botanicus", Azerbaijani Ambassador to the Company botanical gardens CIS countries.
Since 2013 is a professor in the Department of Botany of the Baku State University and the chairman of the State Examination Commission Odlar Yurdu University. Since 2014 is the deputy chairman of the Defense Council for specialty "Botany" in the Botany Institute of ANAS.
The merits of the scientist are also highly appreciated by the state. For his fruitful activity in the field of research and tuition, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan he was awarded "Shohrat" in 2015 on the occasion of the 70th anniversary of ANAS.
Also, for his contribution to the development of national science scientist has been awarded the Certificate of Merit of ANAS.
Congratulations to the outstanding scientist-botanist of the 60th anniversary and new achievements in his scientific and pedagogical activity!