Azərbaycanın görkəmli botanik alimi Tofiq Məmmədovun 60 yaşı tamam olur
Fevral ayının 10-da tanınmış tədqiqatçı alim, botanik, “Şöhrət” ordenli, Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Tofiq Sadiq oğlu Məmmədovun 60 yaşı tamam olur.
Tofiq Məmmədov 1957-ci il fevralın 10-da Naxçıvan Muxtar Respublikası  Ordubad  rayonunun Dırnıs kəndində anadan olmuşdur. 1974-cü ildə Dırnıs kənd orta məktəbini, 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət İnşaat Mühəndisləri İnstitutunu (Memarlıq və İnşaat Universiteti) bitirmişdir.
1986-cı ilə qədər müxtəlif vəzifələrdə çalışmış, elmə və təbiətə olan böyük marağı onu Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutuna gətirmişdir. T.Məmmədov ilk olaraq Botanika İnstitutunda baş mühəndis, 1990-1996-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunun şöbəsi olan Mərdəkan Dendrarisində direktor müavini vəzifələrində çalışmış, 1996-cı ildən isə bu müəssisənin direktorudur.
Alim 2000-ci ildə “Mərdəkan Dendrarisində qiymətli ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətləri və onların Abşeronun yaşıllaşdırılmasında istifadəsi” mövzusunda namizədlik, 2004-cü ildə isə “Abşeronda yaşıllaşdırmada perspektivli ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyətlərinin, aqrotexnikasının və xalq təsərrüfatında səmərəli istifadəsinin elmi əsasları” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir.
Bu dövrlərdə apardığı geniş elmi-tədqiqat işləri nəticəsində o, Abşeronun quru subtropik iqlim şəraitində introduksiya olunmuş ağac-kol bitkilərinin bioekoloji xüsusiyyəylərini, ekoloji mühit amillərinə davamlılığını öyrənmiş, morfoloji əlamətlərinə görə seçərək qruplaşdırmış və yaşıllaşdırmada istifadəsi üçün bir sıra təkliflər vermişdir.
Görkəmli alim 2007-ci ildə “Botanika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 2014-cü ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən bioloji və ekoloji fənnlər üzrə “professor” elmi adına layiq görülmüşdür.
T.Məmmədov yerli və xarici mətbuatda dərc edilmiş 22 kitabın, 200-dən çox elmi məqalənin və 8 patentin müəllifidir.  Alimin rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 9 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
2000-ci ildən onun redaktorluğu ilə “Bitkilərin introduksiyası və iqlimləşdirilməsi” elmi məqalələr toplusu dərc edilir. Alimin “Qazon-bəzək memarlığı”, “Bonsay bitkiləri”, “Bitkilərin təyinində morfoloji terminlər” və digər kitabları yaşıllaşdırma mütəxəssisləri üçün təcrübi işlərin həyata keçirilməsində əsas vəsait kimi istifadə edilir.
T.Məmmədovun rəhbərliyi ilə 2006-cı ildə “Gülçülük ensiklopediyası”, 2007-ci ildə ”Otaq bitkiləri ensiklopediyası” kitabları yazılmışdır. Onun uzun illər apardığı tədqiqatların nəticəsi olaraq 2010-cu ildə Azərbaycanda ilk dəfə “Abşeronun ağac və kolları” monoqrafik əsəri çapdan çıxmışdır. Ardıcıl həyata keçirilən ekspedisiyaların və Azərbaycan dendroflorasının  müasir vəziyyətinin monitorinqindən bəhs edən “Azərbaycan dendroflorası” fundamental əsəri dərc edilmişdir.
Botanik alim tərəfindən respublikanın florasında 42 fəsilə, 71 cinsə aid 189 növ nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac-kol bitkiləri öyrənilmiş, “Azərbaycanın nadir ağac və kol bitkiləri” kitabı çapdan çıxmışdır. Bu istiqamətdə tədqiqatlar davam etdirilir.
Onun elmi tədqiqatları nəticəsində dünya florasından tropik və subtropik mənşəli yeni növ ağac-kol bitkiləri introduksiya edilir, onların yerli torpaq-iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılması, bioekoloji xüsusiyyətləri elmi əsaslarla öyrənilir. Bu bitkilər morfoloji, bioloji, ekoloji və dekorativ əlamətlərinə görə seçilir, qruplaşdırılır, bəzilərinin landşaft memarlığı əsasında tətbiqi üçün təklif və tövsiyələr verilir. Professor flora biomüxtəlifliyinin artırılması məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 100-dən artıq ağac-kol bitkisinin toxumlarını gətirmiş, onların yerli şəraitədə introduksiyası ilə məşğul olmuşdur.
T.Məmmədovun səyi ilə 2005-ci ildə Mərdəkan Dendrarisi Dünya Botanika Bağlarının, 2007-ci ildə isə Amerika Botanika Bağları Cəmiyyətinin üzvü seçilmişdir.
Alim Bolqarıstan “Paleobotanika” jurnalının, MDB ölkələri üzrə Botanika Bağlarının, eyni zamanda Qafqaz üzrə Botanika Bağları Ekspert Şurasının, Türkiyə Kahramanmaraş Sütçü İmam Universiteti Təbiət Elmləri jurnalının ekspert komissiyasının, “Hortus Botanicus” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin Azərbaycan üzrə sədridir.
2013-cü ildən Bakı Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının professoru və  Odlar Yurdu Universitetinin dövlət imtahan komissiyasının sədridir. 2014-cü ildən AMEA Botanika İnstitutunda “Botanika” ixtisası üzrə Müdafiə Şurasının sədr muavinidir.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. Səmərəli elmi-pedoqoji sahədə fəaliyyətinə görə o, 2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Həmçinin Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrə görə AMEA-nın Fəxri Fərmanına layiq görülmüşdür.
Görkəmli botanik alimi 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Исполняется 60 лет видному азербайджанскому ученому-ботанику Тофику Мамедову
10 февраля исполняется 60 лет известному ученому-исследователю, ботанику, кавалеру ордена «Шохрат», директору Института дендрологии, члену-корреспонденту НАНА, профессору Тофику Садиг оглу Мамедову.
Тофик Мамедов родился 10 февраля 1957 года в селе Дырныс Ордубадского района Нахчыванской Автономной Республики. В 1974 году окончил Дырнысскую сельскую среднюю школу, в 1982 году - Азербайджанский государственный институт строительных инженеров (Университет архитектуры и строительства).
До 1986 года работал на различных должностях, его большой интерес к науке и природе связал его с Институтом ботаники Академии наук Азербайджана. Деятельность в институте Т.Мамедов начал как главный инженер, а затем, в 1990-1996 гг. – заведующий Отделом Института ботаники академии наук Азербайджана - Мардакянского дендрария, с 1996 года – директор данного учреждения.
В 2000 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Биоэкологические особенности ценных древесно-кустарниковых растений Мардакянского дендрария и их значение в озеленении Апшерона», 2004 году – «Научные основы биоэкологических особенностей, агротехники и рационального использования перспективных древесно-кустарниковых растений в озеленении Апшерона».
В этот период в результате широких научно-исследовательских работ изучил биоэкологические особенности древесно-кустарниковых растений, интродуцированных в условиях сухого субтропического климата, их устойчивость к факторам экологической среды, группировал их по морфологическим признакам и выдвинул ряд предложений в связи с использованием их в озеленении.
В 2007 году видный ученый был избран членом-корреспондентом НАНА по ботанике. А в 2014 году Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики был удостоен ученого звания профессора по биологическим и экологическим дисциплинам.
Т.Мамедов – автор опубликованных в местной и зарубежной печати 22 книг, более 200 научных статей и 8 патентов. Под руководством ученого подготовлено 1 доктор наук и 9 докторов философии.
С 2000 года под его редакцией издается сборник научных статей «Интродукция и акклиматизация растений». Книги ученого «Газон - декоративная архитектура», «Растения бонсай», «Морфологические термины в определении растений» и др. используются как основное средство в реализации практических работ для специалистов в области озеленения.
Под руководством Т.Мамедова в 2006 году были написаны книги «Энциклопедия цветоводства», в 2007 году – «Энциклопедия комнатных растений». В результате исследований, проведенных ученым долгие годы, в 2010 году в Азербайджане впервые вышла в свет его монографическая работа «Деревья и кусты Абшерона». Был издан фундаментальный труд «Дендрофлора Азербайджана», повествующий о последовательно осуществляемых экспедициях и мониторинге современного состояния дендрофлоры Азербайджана.
Ученым были определены редкие и находящиеся под угрозой исчезновения древесно-кустарниковые растения из 42 семейств, 71 родов, 198 видов флоры Азербайджана, эти виды сгруппированы по категориям опасности.
В результате научных исследований ученого проводится интродукция новых видов древесно-кустарниковых растений тропического и субтропического происхождения, на научной основе изучаются их биоэкологические особенности и уподобление к местным почвенно-климатическим условиям.
Профессор с целью повышения биоразнообразия флоры доставил в нашу страну семена более 100 древесно-кустарниковых растений из различных стран мира, занимался их интродукцией в местных условиях.
Усилиями Т.Мамедова в 2005 году Мардакянский дендрарий был избран членом Ботанических садов мира, а в 2007 году Американского общества ботанических садов.
Ученый является членом Экспертного совета журнала «Палеоботаника», Ботанических садов по странам СНГ, в то же время Ботанических садов по Кавказу и журнала Естественных наук Университета Сютчу Имам Кахраманмараш Турции, а также членом редколлегии журнала “Hortus Botanicus”, послом Азербайджана в Обществе ботанических садов по странам СНГ.
С 2013 года является профессором кафедры Ботаники Бакинского государственного университета и председателем государственной экзаменационной комиссии Университета Одлар Юрду. С 2014 года является заместителем председателя Совета по защите по специальности «Ботаника» в Институте ботаники НАНА.
Заслуги ученого также высоко оценены государством. За плодотворную деятельность в научно-педагогической области он в 2015 году согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики был награжден орденом «Шохрат» по случаю 70-летнего юбилея НАНА.
Также за вклад в развитие отечественной науки ученый был удостоен Почетной грамоты НАНА.
Поздравляем видного ученого-ботаника с 60-летним юбилеем, желаем ему новых успехов в научной и педагогической деятельности.