AMEA ilə media qurumları arasında informasiya mübadiləsinin aparılması vacibdir
Fevralın 8-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya təminatında mövcud durum: media və kitabxana əməkdaşlığı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli elmi yeniliklərin, elmin inkişafı istiqamətində aparılan islahatlarla bağlı məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin rolundan, ölkədə mətbuat işçiləri üçün yaradılan şəraitdən danışıb. Alim bu gün Azərbaycanda güclü medianın formalaşdığını qeyd edib.
AMEA ilə media qurumları arasında əlaqələrin əhəmiyyətini önə çəkən akademik İ.Həbibbəyli bu əlaqələrin daha güclənməsi istiqamətində fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini bildirib.
http://science.gov.az/news/open/5023
Sonra çıxış edən Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov mətbuatın hazırkı vəziyyətindən, son dövrlərdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açıb. Bildirib ki, AMEA ilə media qurumları arasında informasiya mübadiləsinin aparılması vacibdir. Bu həm cəmiyyət üçün, həm də Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği üçün çox faydalı nəticələr verə bilər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun icraçı direktoru Vüqar Səfərli rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb.
Digər çıxış edənlər tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, AMEA və media əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini vurğulayıblar.

It is important to conduct information exchange between mass media
Central Scientific Library and the Azerbaijani Press Council held an event on "The current situation in information security: cooperation of the media and libraries" on February 8.
At the event, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli spoke about the role of the media in informing the public about scientific innovations, the information concerning the reforms in the sphere of science, and the conditions created in the country for the press.
Having put forward to the forefront the importance of relations between ANAS and media organizations Academician I.Habibbeyli expressed confidence in expansion of activities to further strengthen these ties.
Speaking further the chairman of the Press Council Aflatun Amashov spoke about the current state of the media, as well as the progress made in the development of this industry. It was also noted, importance of promoting the exchange of information between media organizations. He stressed that, it can give useful results in promoting the Azerbaijani realities.
Other speakers spoke about the importance of the event, stressed the importance of establishing links between ANAS and the mass media.