AMEA Zoologiya İnstitutunda Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirildi
Azərbaycanda əsası ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulan, bu günün tarixi 1996-cı ildən başlayır. Bu gün, ölkəmizdə dövlət gənclər siyasəti mövcuddur və indi həmin siyasət daha qətiyyətlə həyata keçirilir.
Bu gün ölkəmizin hər yerində Azərbaycan gəncləri öz bayramlarını böyük uğurlarla qeyd edirlər.
AMEA  Zoologiya İnstitunda da gənclər günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib, rəhbərlik tərəfindən fəal gənclər təltif olunmuşdur.
Keçirilən tədbiri giriş sözü ilə İnstitut direktoru, fiz.ü.f.d. Elman Yusifov açıq elan edərək, ilk öncə, gənc alimləri bu gözəl gün münasibəti ilə təbrik edib, onlara işlərində nailiyyətlər arzuladı. Əməkdaşlara özlərini inkişaf etdirməyi, seçdikləri sahənin mütəxəssi olub, eyni zamanda bir sahə ilə kifayətlənməməyi, həmçinin tədqiqat işlərinə, operativlik, tolerantlıq, dözümlülük tətbiq etməyi məsləhət gördü.
Daha sonra İnstitut əməkdaşlarının çıxış və təbrik sözləri eşidildi. Belə ki, “Cücülərin  ekologiyası və fizilogiyası” laboratoriyasından Səbinə Həsənova, həmçinin, k.e.i. Vüsalə Nərimanova, Gənc Alim və Mütəxəssislər  Şurasının sədr müavini, “Protistologiya” laboratoriyasından k.e.i. Səriyyə Qasımova, “Ornitologiya” laboratoriyasından e.i. Sevinc Rəcəbova, “İxtiologiya” laboratoriyasından k.e.i Arzu Qasımova, və “Faydalı cücülərin introduksiyası” laboratoriyasından k.e.i. Nəzakət Abasova təbrik sözləri ilə çıxış edib, Azərbaycanda gənclər gününün tarixi haqqında danışıb, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin, eyni zamanda  Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi Əhliman Əmiraslanovun AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayan gəncləri hər zaman  diqqət mərkəzində saxlamaqlarının qürurverici olduğunu, göstərilən  qayğını daim hiss etdiklərini, bəslənən etimadı hər zaman doğruldacaqlarını vurğuladılar.
Sonda İnstitutun gənc alimi “Ornitologiya” laboratoriyasının əməkdaşı Sevinc Rəcəbovasəmərəli elmi fəaliyyətlərinə görə “Təşəkkürnamə” ilə təltif edildi.

В Институте Зоологии НАНА состоялось мероприятие в связи с Днем Молодежи
Этот день был основан со стороны общенационального лидера Гейдар Алиева, и берет свое начало с 1996-го года. Сегодня в нашей стране существует государственная молодежная политика, и сегодня это политика происходит более решительно.
Сегодня в каждом уголке нашей страны Азербайджанская молодежь удачно отмечает свой праздник.
И в Институте Зоологии НАНА было проведено мероприятие в связи с днем Молодежи, и активная молодежь была награждена со стороны руководства.
Мероприятие объявил открытым директор Института, д. ф. н. по физике Эльман Юсифов, и первым делом поздравил молодых ученых с этим прекрасным днем, а также пожелал им удачи. Вдобавок он посоветовал сотрудникам развивать себя, быть специалистом своего дела, а также не довольствоваться одним направлением, внедрять толерантность, оперативность и терпимость.
Далее сотрудники Института произнесли вступительные и поздравительные слова. Так, Сабина Гасанова и м. н. с. Вусале Нариманова  из лаборатории «Физиология и экология насекомых»,     заместитель Совета Молодых  Ученых и Специалистов из лаборатории м. н. с. Сарияя Гасымова, н.с. Севиндж Раджабова из лаборатории «Орнитологии», м. н. с. Арзу Гасымова  из лаборатории «Ихтиологии», и м. н. с Назакат Абасова из лаборатории «Интродукция полезных насекомых» выступили с речью, рассказали об истории дня молодежи в Азербайджане и отметили заслугу президента НАНА Акифа Ализаде и академика-секретаря Отделения Биологии и Медицинских Наук Ахлиман Амирасланова  в сохранении в центре внимания молодежи, которая играет большую роль общественно-политической жизни НАНА, они также подчеркнули, что всегда ощущают проявленную заботу,  и будут оправдывать оказанное доверие.
В заключении молодой ученый Института сотрудник лаборатории «Орнитологии» Севиндж Раджабова за эффективную научную деятельность была удостоена «Почетной граматой».