MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin IV Qurultayı keçiriləcək
Sentyabrın 18-dən 21-dək AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Elmlər Akademiyaları Beynəlxalq Assosiasiyalarının təşkilatçılığı ilə MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin IV Qurultayı, eyni zamanda “İqlim dəyişkənliyinin flora biomüxtəlifliyinə təsiri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbirin təşkilatçıları AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu, Rusiya Elmlər Akademiyası N.V.Sisin adına Baş Botanika Bağı, Belarus Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Botanika Bağı, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası Baş Botanika Bağı, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının E.Z.Qareyev adına Botanika Bağı, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının N.N.Qrişko adına Beynəlxalq Botanika Bağı və Abxaziya Botanika Bağıdır.
Qurultayda MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyəti üzrə komissiyaların, MDB ölkələri botanika bağları, dendrarilər və ekoloji mərkəzlərinin işləri haqqında, qurumun ötən ilin yekunları və 2017-ci ilin birinci yarımillik hesabatları dinləniləcək.
Tədbir aşağıdakı bölmələr üzrə təşkil olunacaq:
- Qlobal dəyişkənliyin biomüxtəlifliyə və bioloji ehtiyatlara təsiri;
- Ətraf mühitin çirkləndiricilərinin iqlim dəyişkənliyinə təsiri;
- İqlim dəyişkənliyinin növlərin yayılması, arealı və miqdarına təsiri;
- Bitkilərin in vitro, in situ, ex situ şəraitində biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi və biomüxtəlifliyin saxlanılmasının normativ-hüquqi bazası;
- Təbii və antropogen amillərin biomüxtəlifliyə təsiri;
- Biomüxtəlifliyin saxlanılma problemləri.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər məqalələrin tezislərini zemfira_abbasova@mail.ru və konfarns_dendrary@mail.ru elektron ünvanlara göndərə bilərlər.
Əlaqə nömrələri: (+99412) 4543012, 4541500, 4546062
Faks: (+99412) 4540374.
Ünvan: Bakı ş., Xəzər r-nu, Mərdəkan qəsəbəsi, S.Yesenin küç., 89.
Qurultay və konfrans barədə ətraflı məlu­matı­ www.dendrologiya.azwww.sbsgbsad.wordpress.com­ ­­saytlarından əl­­də etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, qurultayın AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda keçirilməsi haqqında qərar ötən il Belarus Elmlər Akademiyasının Dövlət Elmi Müəssisəsində təşkil edilmiş, MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin III qurultayında qəbul olunub.

Состоится IV Съезд ботанических садов стран СНГ
18-21 сентября в Институте дендрологии Национальной академии наук Азербайджана при организационной поддержке Международной ассоциации академий наук состоятся IVСъезд ботанических садов стран СНГ и Международная научная конференция «Влияние климатических изменений на биоразнообразие флоры».
Мероприятие пройдет при совместной организационной поддержке Института дендрологии НАНА, Главного ботанического сада им. Н.В.Сисина РАН, Центрального ботанического сада Национальной академии наук Беларуси, Главного ботанического сада Национальной академии наук Казахстана, Ботанического сада им. Э.З.Гареева Национальной академии наук Кыргызстана, Международного ботанического сада им. Н.Н.Гришко Национальной академии наук Украины и Ботанический сад Абхазии.
На съезде будут заслушаны отчеты о работе комиссий по Обществу ботанических садов стран СНГ, ботанических садов, дендрарий и экологических центров стран СНГ, итоги минувшего года и отчеты данной структуры по первому полугодию 2017 года.
Мероприятие будет организовано по следующим разделам:
1. Влияние глобальных изменений на биоразнообразие и биологические ресурсы;
2. Влияние загрязнителей окружающей среды на климатические изменения;
3. Влияние климатических изменений на распространение, ареал и количество видов;
4. Изучение биоразнообразия растений в условиях in vitro, in situ, ех situи нормативно-правовая база сохранения биоразнообразия;
5. Влияние природных и антропогенных факторов на биоразнообразие;
6. Проблемы сохранения биоразнообразия.
Желающие принять участие в конференции могут прислать тезисы своих статей по электронному адресу zemfira_abbasova@mail.ruиkonfarns_dendrary@mail.ru.
Контактные номера: (+99412) 4543012, 4541500, 4546062
Факс: (+99412) 4540374.
Адрес: г. Баку, Хазарский район, поселок Мардакян, улица С.Есенина 89.
Подробную информацию о съезде и конференции можно получить на сайтах www.dendrologiya.azwww.sbsgbsad.wordpress.com
Отметим, что решение о проведении съезда в Институте дендрологии НАНА было принято на IIIсъезде Общества ботанических садов стран СНГ, организованном в прошлом году в Государственном научном учреждении Академии наук Беларуси.