MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin IV Qurultayı keçiriləcək
Sentyabrın 18-dən 21-dək AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Elmlər Akademiyaları Beynəlxalq Assosiasiyalarının təşkilatçılığı ilə MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin IV Qurultayı, eyni zamanda “İqlim dəyişkənliyinin flora biomüxtəlifliyinə təsiri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Tədbirin təşkilatçıları AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu, Rusiya Elmlər Akademiyası N.V.Sisin adına Baş Botanika Bağı, Belarus Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Botanika Bağı, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası Baş Botanika Bağı, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının E.Z.Qareyev adına Botanika Bağı, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının N.N.Qrişko adına Beynəlxalq Botanika Bağı və Abxaziya Botanika Bağıdır.
Qurultayda MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyəti üzrə komissiyaların, MDB ölkələri botanika bağları, dendrarilər və ekoloji mərkəzlərinin işləri haqqında, qurumun ötən ilin yekunları və 2017-ci ilin birinci yarımillik hesabatları dinləniləcək.
Tədbir aşağıdakı bölmələr üzrə təşkil olunacaq:
- Qlobal dəyişkənliyin biomüxtəlifliyə və bioloji ehtiyatlara təsiri;
- Ətraf mühitin çirkləndiricilərinin iqlim dəyişkənliyinə təsiri;
- İqlim dəyişkənliyinin növlərin yayılması, arealı və miqdarına təsiri;
- Bitkilərin in vitro, in situ, ex situ şəraitində biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi və biomüxtəlifliyin saxlanılmasının normativ-hüquqi bazası;
- Təbii və antropogen amillərin biomüxtəlifliyə təsiri;
- Biomüxtəlifliyin saxlanılma problemləri.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər məqalələrin tezislərini zemfira_abbasova@mail.ru və konfarns_dendrary@mail.ru elektron ünvanlara göndərə bilərlər.
Əlaqə nömrələri: (+99412) 4543012, 4541500, 4546062
Faks: (+99412) 4540374.
Ünvan: Bakı ş., Xəzər r-nu, Mərdəkan qəsəbəsi, S.Yesenin küç., 89.
Qurultay və konfrans barədə ətraflı məlu­matı­ www.dendrologiya.azwww.sbsgbsad.wordpress.com­ ­­saytlarından əl­­də etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, qurultayın AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda keçirilməsi haqqında qərar ötən il Belarus Elmlər Akademiyasının Dövlət Elmi Müəssisəsində təşkil edilmiş, MDB ölkələri Botanika Bağları Cəmiyyətinin III qurultayında qəbul olunub.

4th Congress of the CIS countries Botanic Gardens will be held
From September 18 to 21, Institute of Dendrology of Azerbaijan National Academy of Sciences will host for 4th Congress of the CIS countries Botanic Gardens and international scientific conference “The impact of climate change on the biodiversity of flora” organized by International Association of Academies of Sciences.
Event organizers are ANAS Institute of Dendrology, General Botanical Garden of the Russian Academy of Sciences on behalf of N.V.Sisin, Central Botanical Garden of the Belarusian National Academy of Sciences, General Botanical Garden of the Kazakhstan National Academy of Sciences, Botanical Garden on behalf of E.Z.Karayev at the Kyrgyzstan National Academy of Sciences, International N.N. Grishko Botanical Garden of the Ukrainian National Academy of Sciences and Abkhazia Botanical Garden.
The Congress will be listened reports on the work of the commissions of the Botanical gardens of the CIS countries, botanical gardens, arboretum and environmental centers of the CIS countries, the results of last year and the first semiannual reports of the structure in 2017.
The event will be organized under the following headings:
- Impact of global change on biodiversity and biological resources;
- The impact of environmental pollutants on climate change;
- The impact of climate change on the distribution, habitat, and the number of species;
- The study of plant biodiversity in conditions in vitro, in situ, ex situ and legal framework for biodiversity conservation;
- Influence of natural and anthropogenic factors on biodiversity;
- Problems of biodiversity conservation.
Those wishing to participate in the conference may submit abstracts of their papers by e-mail zemfira_abbasova@mail.ru and konfarns_dendrary@mail.ru.
Contact numbers: (+99412) 4543012, 4541500, 4546062
Fax: (+99412) 4540374.
Address: Baku city, Khazar district, Mardakan settlement, street S.Esenin 89.
For more information about the congress and the conference is available on the websites www.dendrologiya.az, www.sbsgbsad.wordpress.com
Note that the decision to hold the congress in the Institute of Dendrology of ANAS was accepted at the III Congress of the Society of Botanic Gardens of the CIS countries, organized last year in the State scientific institution of the Academy of Sciences of Belarus.