Azərbaycan elminə ağır itki üz verib
Tanınmış riyaziyyatçı alim, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru, professor Cəlal Eyvaz oğlu Allahverdiyev yanvar ayının 19-da 87 yaşında vəfat edib.
Cəlal Allahverdiyev 1929-cu il sentyabrın 17-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur, O, 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1957-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1968-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1969-cu ildə professor elmi adını almış, 1972-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
1956-1960-cı illərdə ADU-da baş müəllim, dosent, 1960-1968-ci illərdə AEA Hesablama Mərkəzində şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, 1969-cu ildə AEA Kibernetika İnstitutunda direktor müavini, 1970-1988-ci illərdə isə həmin müəssisənin direktoru olmuşdur. 1988-1994-cü illərdə BDU-nun prorektoru, 1994-cü ildən ömrünün sonuna kimi isə BDU-da kafedra müdiri və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
Funksional analiz sahəsində mütəxəssis olan C.Allahverdiyev ilk dəfə bir sinif öz-özünə qoşma olmayan və spektral parametrdən polinomial və ya rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi elementlər sisteminin və onun bir hissəsinin tamlığını araşdırmışdır. Alim xətti operatorların sonlu ölçülü operatorlarla ən yaxşı yaxınlaşması anlayışını vermiş, onun dəqiq ifadəsini tapmış, həmçinin xətti fəzalarda elementlər sisteminin çoxqat tamlığı anlayışını vermişdir. O, Banax və Hilbert fəzalarında spektral parametrdən rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi və qoşma elementlər sisteminin tamlığı, bazisliyi haqqında yeni tip teoremlər isbat etmiş, operatorlarin qapana bilməsi, məhdudluğu, tamam kəsilməz olması üçün (multiplikator terminləri ilə) zəruri və kafi şərtlər tapmış, operatorların məxsusi ədədlərinin təqribi hesablanmasına aid mühüm nəticələr almışdır.
Alimin aldığı elmi nəticələr “Allahverdiyev teoremi”, “Allahverdiyevin variasiya prinsipi”, “Allahverdiyev lemması” kimi funkisional analiz və cəbr üzrə xarici ədəbiyyatda yeni nəticələrin alınması üçün istifadə olunmuşdur.
O, Azərbaycanda ilk dəfə stoxastik sistemlərdə idarəetmə, optimal idarəetmə sahəsində işlərə başlamışdır. Həmmüəlliflə səsvermə qurğusunun ideyasının nəzəri əsasını vermiş və müəlliflik şəhadətnaməsi (Moskva) almışdır. Kompüterlərin iş prinsiplərinin nəzəri əsaslarının araşdırılması, təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin formal qrammatikasının yaradılması istiqamətində mühüm elmi nəticələr almış, deduktiv maşında qeyri-səlis çoxluqların təsviri və deduktiv nəticə alınmasının uyğun mexanizmini vermişdir.
Öz elmi məktəbini yaratmış C.Allahverdiyevin elmi rəhbərliyi ilə 6 elmlər doktoru, 40-dan artıq fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. O, 130-dan çox elmi əsərin müəllifi idi.
Akademik elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə 1972-ci ildə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına, 1981-ci ildə isə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Cəlal Allahverdiyevin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaq.

19 января на 87 году жизни скончался известный ученый-математик, заслуженный деятель науки, лауреат Государственной премии Азербайджанской ССР, доктор физико-математических наук, профессор Джалал Эйваз оглу Аллахвердиев.
Джалал Аллахвердиев родился 17 сентября 1929 года в городе Шуше, в 1951 году с отличием окончил Азербайджанский государственный университет.
В 1957 году получил ученую степень доктора философии, в 1968 году - доктора наук, в 1969 году - ученое звание профессора, в 1972 году был избран членом-корреспондентом, а в 2001 году - действительным членом АНА.
В 1956-1960 гг. занимал должности старшего преподавателя, доцента АГУ, 1960-1968 гг. - заведующего отделом, заместителя директора Вычислительного центра АНА, 1969 г. - заместителя директора в Институте кибернетики АНА, 1970-1988 гг. же директора данного учреждения. В 1988-1994 гг. являлся проректором БГУ, а с 1994 года до конца жизни - заведующим кафедрой БГУ и руководителем лаборатории Института систем управления.
Специалистом в области функционального анализа Дж.Аллахвердиевым была исследована полнота систем собственных элементов одного класса несамосопряженных опреаторов, полиноминально- и рационально- зависящих от параметра, доказана теорема о полноте и базисности, дано определение наилучшего приближения линейных операторов конечномерными операторами, найдено его точное выражение, дано определение многократной полноты систем элементов в линейных пространствах и доказаны многие основательные теоремы в данном направлении. Ученым также были доказаны теоремы нового типа о полноте и базисности системы собственных и присоединенных элементов в Банаховых и Гилбертовых пространствах, найдены необходимые и достаточные условия замыкаемости, ограниченности и вполне непрерывности операторов в мультипликаторных терминах. Также достигнуты важнейшие результаты для приближенного решения задачи собственных значений операторов. Дано понятие об оптимальных биортогональных системах в Банаховах пространствах. Определен и основательно исследован новый класс линейных абстрактных операторов между классами непрерывных и вполне непрерывных операторов. Были включены понятия «главные числа» и «главные элементы» операторов, входящие в этот класс. Доказано что, система главных чисел удовлетворяет «мини-макс» - ное свойство собственных значений вполне непрерывных операторов.
Научные достижения ученого были использованы в функциональных анализах «Теорема Аллахвердиева», «Принцип вариации Аллахвердиева» и «Лемма Аллахвердиева», а также для получения новых результатов по алгебре в зарубежной литературе.
Он впервые в Азербайджане приступил к работе в сфере управления в стохастических системах и оптимального управления. Достигнул важные научные результаты в области исследования и совершенствования теоретических основ принципов работы компьютеров, создания формальной грамматики азербайджанского языка, разработал соответствующие механизмы описания нечетких множеств в дедуктивных машинах и достижения дедуктивных результатов.
Под научным руководством создавшего свою научную школу Дж.Аллахвердиева было подготовлено более 40 докторов философии и 6 докторов наук. Он был автором свыше 130 научных трудов.
В 1972 году за достижения в науке академик был удостоен Государственной премии Азербайджанской ССР, а в 1981 году - Почетного звания «Заслуженный деятель науки».
Память о Джалале Аллахвердиеве, которому принадлежат неоценимые заслуги в азербайджанской науке, всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.