20 Yanvar Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsinin parlaq səhifəsidir
AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov 27 il öncə baş vermiş 20 Yanvar hadisəsinin müstəqilliyimizin qazanılmasında xüsusi rolu olduğunu bildirib. Natiq qeyd edib ki, hər bir azərbaycanlının bu faciə ilə bağlı mənəvi borcları var və gənclərimiz bu faciənin beynəlxalq səviyyədə ictimailəşdirilməsində davamlı fəaliyyət göstərməlidirlər.
Sonra AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun gənc alimi Raisa Cəfərova, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun gənc alimi Aynurə Paşayeva, Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin rəhbəri, professor Sayalı Sadıqova, həmin institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d. Cahid İsmayiloglu, Polimer Materialları İnstitutunun gənc tədqiqatçısı Nüşabə Arzumanova çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet qoşunlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi hərbi təcavüzündən, insanların vəhşicəsinə qətlə yetirilməsindən, 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəblərindən, Azərbaycan tarixində tutduğu mövqedən söhbət açıblar.
Qeyd edək ki, 20 Yanvar faciəsində AMEA Polimer Materialları İnstitutunun 3 (kimya elmləri doktorları İbrahim İbrahimov, İsmayıl Mursaqulov, Svetlana Məmmədova), Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun 1 əməkdaşı (Yusif Sadıqov) şəhid olub.

Состоялось мероприятие Совета молодых ученых и специалистов, посвященное трагедии 20 Января
При организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА состоялась церемония поминовения, посвященная 27-й годовщине трагедии 20 Января.
Председатель СМУС, доцент Фамин Салманов заявил, что события 20 Января, произошедшие 27 лет назад, сыграли особую роль в завоевании независимости. Он подчеркнул важность упорной пропаганды трагедии на международном уровне нашей молодежью. В настоящее время возможности ИКТ в Азербайджане обусловливают их активность и оперативность в данном процессе.
Далее молодой ученый Института истории имени А.Бакиханова НАНА Раиса Джафарова, молодой ученый Института литературы имени Низами Айнура Пашаева, заведующая Отделом терминологии Института языкознания, профессор Саялы Садыгова, председатель Совета молодых ученых и специалистов института, доктор философии по филологии Джахид Исмаилоглу, молодой исследователь Института полимерных материалов Нушаба Арзуманова поделились своими мыслями о трагедии.
Отметим, что во время трагедии 20 Января погибли 3 сотрудника Института полимерных материалов НАНА (доктора химических наук Ибрагим Ибрагимов, Светлана Мамедова, Исмаил Мурсагулов) и 1 сотрудник Института математики и механики (Юсиф Садыхов).