20 Yanvar Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsinin parlaq səhifəsidir
AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov 27 il öncə baş vermiş 20 Yanvar hadisəsinin müstəqilliyimizin qazanılmasında xüsusi rolu olduğunu bildirib. Natiq qeyd edib ki, hər bir azərbaycanlının bu faciə ilə bağlı mənəvi borcları var və gənclərimiz bu faciənin beynəlxalq səviyyədə ictimailəşdirilməsində davamlı fəaliyyət göstərməlidirlər.
Sonra AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun gənc alimi Raisa Cəfərova, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun gənc alimi Aynurə Paşayeva, Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin rəhbəri, professor Sayalı Sadıqova, həmin institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d. Cahid İsmayiloglu, Polimer Materialları İnstitutunun gənc tədqiqatçısı Nüşabə Arzumanova çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet qoşunlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi hərbi təcavüzündən, insanların vəhşicəsinə qətlə yetirilməsindən, 20 Yanvar faciəsinin başvermə səbəblərindən, Azərbaycan tarixində tutduğu mövqedən söhbət açıblar.
Qeyd edək ki, 20 Yanvar faciəsində AMEA Polimer Materialları İnstitutunun 3 (kimya elmləri doktorları İbrahim İbrahimov, İsmayıl Mursaqulov, Svetlana Məmmədova), Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun 1 əməkdaşı (Yusif Sadıqov) şəhid olub.

Council of Young Scientist and Specialists held an event devoted to 20 January tragedy
Council of Young Scientist and Specialists of ANAS (CYSS) held an event devoted to 27th anniversary of 20 January tragedy.
Chairman of CYSS Famin Salmanov stressed out the role of 20 January tragedy in gaining state independence. January 20 tragedy is a moral debt of every azerbaijanian. Our young people must operate publicizing January 20 at the international level and today's ICT capabilities of Azerbaijan make this process to be more active and agile, he noted.
Then, a young scientist from Institute of History of ANAS after A.Bakikhanov – Raisa Jafarova, a young scientist from Institute of Literature after Nizami – Aynura Pashayeva, head of Terminology Department of the Institute of Linguistics – Professor Sayali Sadigova, chairman of CYSS of the same institute - PhD in Philology Jahid Ismayiloglu, a young researcher of the Institute of Polymer Materials - Nushaba Arzumanova shared their opinions about tragedy.
Note that, 3 associates of the Institute of Polymer Materials of ANAS (Doctors of Chemistry – Ibrahim Ibrahimov, Ismayil Mursagulov, Svetlana Mammadova), and an associate of the Institute of Mathematics and Mechanics (Yusif Sadigov) are martyrs of 20 January tragedy.