Akademik Məmməd Salmanovun 85 yaşı tamam olur
Yanvarın 12-də tanınmış mikrobioloq alim, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanovun 85 yaşı tamam olur.
Məmməd Əhəd oğlu Salmanov 12 yanvar 1932- ci ildə Qərbi Azərbaycanın (Ermənistan SSR) İrəvan mahalının Zəngibasar bölgəsinin (Masis) Qaraqışlaq kəndində anadan olmuşdur. 1955-ci ildə Azərbaycan Kənd Təssərrüfatı İnstitutunu (indiki AKTA) qırmızı diplomla bitirmişdir.
1982- ci ildə fəlsəfə doktoru, 1987-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1996-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007- ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Alim ilk əmək fəaliyyətinə Fizuli rayonunun Böyük Bəhmənli sərhəd baytar karantin məntəqəsində müdir vəzifəsində başlamışdır. 1955-ci ildə AMEA Zoologiya İnstitutunda elmi işçi, 1972-ci ildə Mikrobiologiya İnstitutunda Hidrobiologiya laboratoriyasında elmi işci, 1973-cü ildə həmin laboratoriyanın müdiri, 1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetində kafedra müdiri vəzifələrində çalışmışdır. 2002-ci ildən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktorudur.
Akademik Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə 2005-ci ildə ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə “Şöhrət“ ordeni ilə təltif  edilmişdir.
Alimin tədqiqatları Azərbaycanın su mənbələri – Kür və Araz çayları hövzəsi, göllər, su anbarları, mineral və termal bulaqların, o cümlədən Xəzərin mikrobiologiyası, bioloji məhsuldarlığı, ekoloji vəziyyəti məsələlərinə həsr olunmuşdur.  O, ölkəmizin regionlardakı sularından alternativ kimi istifadə edilməsi imkanlarını müəyyən etmişdir. Azərbaycanda su mikrobiologiyasının yaranması onun adı ilə bağlıdır.
Akademik M.Salmanov 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 1 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentin, 3 monoqrafiyanın müəllifidir.
Alimin rəhbərliyi ilə 18 fəlsəfə doktoru hazırlamışdır.
M.Salmanov Azərbaycanda Mikrobioloqlar Cəmiyyətinin sədri, Müdafiə Şurasının sədri, AMEA-nın Biologiya Elmləri Bölməsinin “Xəbərlər” jurnalının redaksiya üzvü, Azərbaycan Milli Yüksək Texnalogiyalar və Bioetika Komitəsinin üzvü, YUNESKO-nun Azərbaycan MİLLİ Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Dövlət Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin eksperti kimi fəaliyyət gostərir.
Tanınmış elm mücahidini 85 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir,ona möhkəm can sağlığı və Azərbaycan mikrobiologiya elminin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

Исполняется 85 лет академику Мамеду Салманову
12 января исполняется 85 лет известному ученому-микробиологу, кавалеру ордена «Шохрат», директору Института микробиологии НАНА, академику Мамеду Салманову.
Мамед Ахад оглы Салманов родился 12 января 1932 года в селе Гарагышлаг Зангибасарского региона (Масис) Иреванского округа Западного Азербайджана (Армянской ССР). В 1955 году с красным дипломом окончил Институт сельского хозяйства Азербайджана.
В 1982 году получил ученую степень доктора философии, в 1987 году – доктора наук, в 1996 г. получил ученое звание профессора. В 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 2007 году - действительным членом.
Ученый первую трудовую деятельность начал в должности заведующего на участке пограничного ветеринарного карантина Беюк Бахманлы Физулинского района. В 1955 году работал научным сотрудником в Институте зоологии НАНА, в 1972 году - научным сотрудником в лаборатории гидробиологии Института микробиологии, в 1973 году заведующим той же лабораторией, в 1999-2000 годах заведующим кафедрой в Азербайджанском медицинском университете. С 2002 года является директором Института микробиологии НАНА.
Академик за заслуги в развитии азербайджанской науки в 2005 году по Распоряжению Президента страны был награжден орденом «Шохрат».
Исследования ученого посвящены экологической микробиологии, санитарной гидробиологии, показателей сапробности всех водных источников Азербайджана (рек, озер, родники, тепловые - минеральные источники, водохранилища), а также фундаментальной микробиологии Каспийского моря, биологической продуктивности, балансу органических веществ, экологическому мониторингу.
Академик М.Салманов является автором более 300 научных трудов, в том числе 1 авторского свидетельства и патента, 3 монографий.
Под руководством ученого были подготовлены 18 докторов философии.
М.Салманов является председателем Общества микробиологов Азербайджана, председателем Совета обороны, членом редакционной коллегии журнала «Известия» Отделения биологических наук НАНА, членом Азербайджанского национального комитета высоких технологий, Азербайджанского национального комитета ЮНЕСКО, экспертом Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана.
Поздравляем известного деятеля науки с 85-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья и новых творческих успехов во имя прогресса микробиологической науки Азербайджана.