Akademik Məmməd Salmanovun 85 yaşı tamam olur
Yanvarın 12-də tanınmış mikrobioloq alim, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanovun 85 yaşı tamam olur.
Məmməd Əhəd oğlu Salmanov 12 yanvar 1932- ci ildə Qərbi Azərbaycanın (Ermənistan SSR) İrəvan mahalının Zəngibasar bölgəsinin (Masis) Qaraqışlaq kəndində anadan olmuşdur. 1955-ci ildə Azərbaycan Kənd Təssərrüfatı İnstitutunu (indiki AKTA) qırmızı diplomla bitirmişdir.
1982- ci ildə fəlsəfə doktoru, 1987-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1996-cı ildə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007- ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Alim ilk əmək fəaliyyətinə Fizuli rayonunun Böyük Bəhmənli sərhəd baytar karantin məntəqəsində müdir vəzifəsində başlamışdır. 1955-ci ildə AMEA Zoologiya İnstitutunda elmi işçi, 1972-ci ildə Mikrobiologiya İnstitutunda Hidrobiologiya laboratoriyasında elmi işci, 1973-cü ildə həmin laboratoriyanın müdiri, 1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetində kafedra müdiri vəzifələrində çalışmışdır. 2002-ci ildən AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktorudur.
Akademik Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə 2005-ci ildə ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə “Şöhrət“ ordeni ilə təltif  edilmişdir.
Alimin tədqiqatları Azərbaycanın su mənbələri – Kür və Araz çayları hövzəsi, göllər, su anbarları, mineral və termal bulaqların, o cümlədən Xəzərin mikrobiologiyası, bioloji məhsuldarlığı, ekoloji vəziyyəti məsələlərinə həsr olunmuşdur.  O, ölkəmizin regionlardakı sularından alternativ kimi istifadə edilməsi imkanlarını müəyyən etmişdir. Azərbaycanda su mikrobiologiyasının yaranması onun adı ilə bağlıdır.
Akademik M.Salmanov 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 1 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentin, 3 monoqrafiyanın müəllifidir.
Alimin rəhbərliyi ilə 18 fəlsəfə doktoru hazırlamışdır.
M.Salmanov Azərbaycanda Mikrobioloqlar Cəmiyyətinin sədri, Müdafiə Şurasının sədri, AMEA-nın Biologiya Elmləri Bölməsinin “Xəbərlər” jurnalının redaksiya üzvü, Azərbaycan Milli Yüksək Texnalogiyalar və Bioetika Komitəsinin üzvü, YUNESKO-nun Azərbaycan MİLLİ Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Dövlət Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin eksperti kimi fəaliyyət gostərir.
Tanınmış elm mücahidini 85 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir,ona möhkəm can sağlığı və Azərbaycan mikrobiologiya elminin tərəqqisi yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

Academician Mammad Salmanov is 85 years old
On January 12, a celebrate microbiologist –scientist with “Shohrat” order, director of the Institute of Microbiology of ANAS – Academician Mammad Salmanov is 85 years old.
Mammad Ahad oghlu Salmanov was born on 12 January 1932 - the Western Azerbaijan (Armenia SSR) Zangibasar region of Irevan (Masis), village of Garagishlag. In 1955, graduated from Azerbaijan Agriculture Institute (present AAI) with diploma of honors.
In 1982, gained degree of PhD, degree of Doctor of Science in 1987, and became a professor in 1996. In 2001, was elected a corresponding member of ANAS, active member of ANAS in 2007.
Firstly, scientist began to work a chief in a veterinary quarantine station at border Boyuk Bahamanli of Fizuli region. In 1955, a researcher at the Institute of Zoology, a researcher fellow in the laboratory of Hydrobiology at the Institute of Microbiology in 1972, the chief of the same laboratory in 1973, in 1999-2000 he worked as head of the department of Azerbaijan Medical University. Since 2002, he is the director of the Institute of Microbiology of ANAS.
Academician has been awarded “Shohrat” order in 2005 by the Presidential Order for his merits in Azerbaijan science.
Scientist’s researches cover water sources of Azerbaijan - the Kura and Araz rivers basin, lakes, reservoirs, mineral and thermal springs, as well as microbiology, biological productivity and environmental situation of the Caspian Sea. Creation of water microbiology of Azerbaijan is associated with his name.
Academician M.Salmanov is an author of over 300 scientific works, including a certificate and patent and 3 monographs.
Scientist supervised to 18 PhDs.
M.Salmanov is the chairman of Azerbaijan Microbiologists’ Society and Defense Council, , an editorial member of “News” journal of ANAS Division of Biological-Medical Sciences, a Azerbaijan National High technologies and Bioethics Committee, a member of UNESCO’s Azerbaijan National Committee, also operates as an expert of Azerbaijan State Ministry of Ecology and Natural Resources.
We congratulate scientist on the occasion of 85th anniversary, wish him robust health and new successes in development of Azerbaijan microbiology science.