“Kiçik təsir və həyəcan effekti” nəzəriyyəsi əsasında yeni elmi-praktik işləmə həyata keçirilib
Bölmə üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katiblərinin və məruzəyə aidiyyatı olan mütəxəssislərin iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun Qazma və sement məhlulları laboratoriyasının müdiri, t.e.d. Elçin Kazımov “Kiçik təsir və həyəcan effekti əsasında qazmada yaşıl texnologiyalar” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, müasir qazmanın Yer təkinin böyük dərinliklərinə nüfuz etməsi nəticəsində mürəkkəb termobarik şəraitlərlə xarakterizə olunan geoloji kəsilişlərdə qəza və mürəkkəbləşmələrin baş vermə riskinin azaldılması məqsədilə “kiçik təsir və həyəcan effekti” nəzəriyyəsi əsasında yeni elmi-praktik işləmə həyata keçirilmişdir.
İqtisadi cəhətdən əlverişli, ekoloji təmiz nanoölçülü komponentlərdən istifadə olunduğunu qeyd edən məruzəçi ekoloji baxımdan təhlükəsiz olan yağlayıcı əlavələr, stabilləşdirici reagentlər, ağırlaşdırıcı materiallar və quyuların möhkəmləndirilməsi üçün nanosement tərkiblərin işlənildiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, nanotəsir hesabına portlandsement daşının aqressiv mühitə davamlılığı müəyyən edilmiş, keçiriciliyinin idarə olunma mexanizmi işlənilmişdir. Tətbiq olunan bu sistemlər quyuların qazılmasında və quyudibi zonanın bərkidilməsində qəza və mürəkkəbləşmələrsiz, müvəffəqiyyətlə tətbiq olunmuşdur.
E.Kazımov müvafiq işləmələrin Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının Patent sənədləri ilə qüvvədə olduğunu vurğuladı.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "AMEA-nın Xəbərlər məcmuəsi" jurnalının vəziyyəti haqqında çıxış etdi. Jurnalda nəşr olunan məqalələrin keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu qeyd edən alim bütün tədqiqatçıları elmi fəaliyyətlə məşğul olarkən diqqətli olmağa səslədi. Bildirdi ki, tədqiqatçılar prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparmalı, dinamik və aktual mövzulara müraciət etməli, təkrarlara yol verməməlidirlər.
AMEA prezidenti, həmçinin alim və mütəxəssisləri öz təcrübələrini gənc kadrlarla bölüşməyə, onlara elmi məqalələrin yazılmasında lazımi köməkliyi göstərməyə çağırdı. Qeyd etdi ki, akademiyada təhsil alan magistrantlarla birgə fəaliyyət göstərməli, onları düzgün şəkildə yönləndirməliyik. Bu, hər bir alimin qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik, o cümlədən akademiklər Pərviz Məmmədovun 80 və Hətəm Quliyevin 70 illik yubileylərinin keçirilməsinə dair müvafiq qərarlar qəbul olundu, bir sıra cari məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

Осуществлена новая научно-практическая разработка на основе теории “Эффект малого влияния и тревоги”
Сегодня в Институте географии состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА.
Заседание, в котором приняли участие члены отделения, директора Института геологии и геофизики, Института географии и Республиканского центра сейсмологической службы, заместители директора по научной работе, ученые секретари, а также специалисты соответствующей области, вступительным словом открыл академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Гадиров. Он проинформировал присутствующих о вопросах повестки дня.
Затем заведующий Лабораторией буровых и цементных растворов Института «Нефтгазэлмитедгигатлайихе» Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, д.т.н. Эльчин Казымовпредставил доклад на тему «Зеленые технологии на основе эффекта малого влияния и тревоги в бурении». Было отмечено, что в результате проникновения современного бурения в большие глубины недр Земли с целью снижения риска возникновения аварий и осложнений в характеризующихся сложными термобарическими условиями геологических разрезах на основе теории «эффекта малого влияния и тревоги» осуществлена новая научно-практическая разработка.
Отметив использование экономически выгодных, экологически чистых наноизмерительных компонентов, докладчик довел до внимания, что для смазывающих добавок, стабилизирующих реагентов, отягчающих материалов и укрепления скважин разработаны наноцементные составы.
По его словам, за счет нановоздействия установлена устойчивость портландцементного камня к агрессивной среде, разработан механизм управления его проходимости. Эти системы без аварий и осложнений были применены в бурении скважин и укреплении призабойной зоны.
Э.Казымов подчеркнул, что разработки находятся в силе в соответствие с патентными документами Азербайджанской Республики и Российской Федерации.
Затем президент НАНА, академик Акиф Ализаде выступил в связи с состоянием журнала «Сборник известий НАНА». Отметив, что повышение показателей качества опубликованных в журнале статей является одним из важных вопросов, президент НАНА призвал всех исследователей быть внимательными в осуществлении научной деятельности. Он отметил, что исследователи должны провести исследования по приоритетным научным направлениям, обращаться к динамичным и актуальным темам и не допускать повторения.
Президент НАНА также призвал ученых и специалистов поделиться своим опытом с молодыми кадрами, оказать им необходимую помощь в написании научных статей. Он отметил, что мы должны действовать совместно с обучающимися в академии магистрантами, а также правильно их направлять. Это является одной из важных задач, стоящих перед каждым ученым.
На мероприятии были рассмотрены вопросы о внесении частичных изменений в структуру Института геологии и геофизики, в том числе были приняты соответствующие решения о проведении 80-летнего юбилея академика Парвиза Мамедова и 70-летнего юбилея академика Гатама Гулиева. Далее был обсужден ряд текущих вопросов.