“Kiçik təsir və həyəcan effekti” nəzəriyyəsi əsasında yeni elmi-praktik işləmə həyata keçirilib
Bölmə üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katiblərinin və məruzəyə aidiyyatı olan mütəxəssislərin iştirak etdiyi iclası giriş sözü ilə YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun Qazma və sement məhlulları laboratoriyasının müdiri, t.e.d. Elçin Kazımov “Kiçik təsir və həyəcan effekti əsasında qazmada yaşıl texnologiyalar” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, müasir qazmanın Yer təkinin böyük dərinliklərinə nüfuz etməsi nəticəsində mürəkkəb termobarik şəraitlərlə xarakterizə olunan geoloji kəsilişlərdə qəza və mürəkkəbləşmələrin baş vermə riskinin azaldılması məqsədilə “kiçik təsir və həyəcan effekti” nəzəriyyəsi əsasında yeni elmi-praktik işləmə həyata keçirilmişdir.
İqtisadi cəhətdən əlverişli, ekoloji təmiz nanoölçülü komponentlərdən istifadə olunduğunu qeyd edən məruzəçi ekoloji baxımdan təhlükəsiz olan yağlayıcı əlavələr, stabilləşdirici reagentlər, ağırlaşdırıcı materiallar və quyuların möhkəmləndirilməsi üçün nanosement tərkiblərin işlənildiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, nanotəsir hesabına portlandsement daşının aqressiv mühitə davamlılığı müəyyən edilmiş, keçiriciliyinin idarə olunma mexanizmi işlənilmişdir. Tətbiq olunan bu sistemlər quyuların qazılmasında və quyudibi zonanın bərkidilməsində qəza və mürəkkəbləşmələrsiz, müvəffəqiyyətlə tətbiq olunmuşdur.
E.Kazımov müvafiq işləmələrin Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının Patent sənədləri ilə qüvvədə olduğunu vurğuladı.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə "AMEA-nın Xəbərlər məcmuəsi" jurnalının vəziyyəti haqqında çıxış etdi. Jurnalda nəşr olunan məqalələrin keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu qeyd edən alim bütün tədqiqatçıları elmi fəaliyyətlə məşğul olarkən diqqətli olmağa səslədi. Bildirdi ki, tədqiqatçılar prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparmalı, dinamik və aktual mövzulara müraciət etməli, təkrarlara yol verməməlidirlər.
AMEA prezidenti, həmçinin alim və mütəxəssisləri öz təcrübələrini gənc kadrlarla bölüşməyə, onlara elmi məqalələrin yazılmasında lazımi köməkliyi göstərməyə çağırdı. Qeyd etdi ki, akademiyada təhsil alan magistrantlarla birgə fəaliyyət göstərməli, onları düzgün şəkildə yönləndirməliyik. Bu, hər bir alimin qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik, o cümlədən akademiklər Pərviz Məmmədovun 80 və Hətəm Quliyevin 70 illik yubileylərinin keçirilməsinə dair müvafiq qərarlar qəbul olundu, bir sıra cari məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

“New scientific-practical work based on theory” Small impact and effect of excitement
Assembly with participation of division members, directors of the Institute of Geology and Geophysics, Institute of Geography, Republican Seismological Survey Center, as well as deputy directors of science and scientific secretaries was opened by Academician-Secretary of DES Academician Fakhraddin Gadirov, who informed on the issues of agenda.
Then head of the Laboratory of drilling and cement fluids of the Research Institute and Oil and Gas Design of State Oil Company of the Azerbaijan Republic, Ph.D. Elchin Kazimov delivered a paper on "Green technology based on the effect of low power and alarm in drilling".
It was noted that, as a result of penetration of modern drilling at great depths of the Earth subsurface to reduce the risk of accidents and complications are characterized by complex geological conditions of thermobaric sections based on the theory of " Effect of the impact of small and anxiety" implemented a new scientific and practical development.
Noted usage of economic, environmentally friendly nanomeasuring components, the speaker brought to attention that for the greasing additives, the stabilizing reagents, aggravating materials and strengthening of wells nanocement structures are developed.
According to him, due to nanoinfluence resistance of a portlandtsementny stone to hostile environment is established, the mechanism of management of its passability is developed. These systems without accidents and complications have been applied in well-drilling and strengthening of a bottomhole zone.
E.Kazimov stressed that, development are in force in accordance with the patent documents of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
Then, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke in connection with the state of the journal "ANAS Bulk of news ". Noting that, the increase in quality indicators published in the journal articles is one of the important issues, ANAS President urged all researchers to be careful in carrying out research activities.
He noted that, researchers need to conduct studies on priority research areas, refer to the dynamic and relevant topics and avoid repetition.
ANAS President also urged the scientists and experts to share their experience with the young staff, provide them with the necessary assistance in the writing of scientific articles.He said that, we should act jointly with the students at the academy graduate and properly guide them. This is one of the most important tasks facing every scientist.
The event discussed issues on introduction of partial changes to the structure of the Institute Geology and Geophysics, including relevant decisions were taken on celebrating the 80th anniversary of Academician Parviz Mammadov and the 70th anniversary of Academician Hatam Guliyev. Next, they discussed a number of current issues.