Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclası keçirildi
BTEB-in iclasında iqlim dəyişiklikləri və ölkəmizdə yeraltı sulardan istifadəyə dair müzakirələr aparıldı
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanoviştirakçıları gündəlikdə duran məsələlərlə tanış etdi.
Tədbirdə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyevin "İqlim dəyişiklikləri və Azərbaycanda yeraltı sulardan istifadə məsələləri" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənildi. Məruzəçi son illər ərzində baş verən iqlim dəyişikliyi və onun səbəbləri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, havanın temperaturunun artması nəticəsində 2030-cu ildə 3 milyarddan artıq insan su problemi ilə qarşılaşacaq, ekoloji gərginlik müxtəlif fəsadlarla gündəmə gələcək. Azərbaycanda isə Naxçıvan ərazisində iqlim dəyişməsinin daha fəsadlı nəticələrlə özünü göstərəcəyi qeyd olundu.
Ə.Quliyev bildirdi ki, Azərbaycanın su ehtiyatlarının 75 faizi Kür və Araz çaylarının hesabına təmin olunur. Bu çaylar Ermənistan və Gürcüstan tərəfindən ekoloji çirklənməyə məruz qaldığından ölkədə təmiz su mənbəyi azalır. "Problemin həlli yolu isə ekoloji cəhətdən təmiz və yüksək potensiala malik kəhrizlərin bərpasıdır" deyən alim uzun illər istifadəsiz qalan su mənbələrinin yenidən bərpasına və mühafizəsinə ehtiyac olduğunu söylədi. O, ölkəmizin kəhrizlərdən istifadəyə görə dünya üzrə 4-cü yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il üzrə Gənclər üçün Prezident mükafatı və "Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiyanın təsdiq edilməsi haqqında" Sərəncamından irəli gələn məsələlər müzakirə edildi. Elmi-təşkilati məsələlərin müzakirəsi zamanı bəzi institutların tərkibində sturktur dəyişiklikləri gerçəkləşdirildi, yeni şöbələrin yaradılması qərara alındı.

Состоится собраниеотделения Биологии и Медицинских Наук
На собрании ОТБМ велись обсуждения на темы изменения  климата  и использования подземных вод в нашей стране. Сегодня в Президиуме НАНАпровелось следующее бюро собрание отделения Биологических и Медицинских Наук. Вначале академик Ахлиман Амирасланов ознакомил участников вопросами, стоящими на подвеске дня.
На мероприятии был услышан доклад, директора Института Почвоведения и Агрохимии, доктор наук по аграрным наукам Аловсат Кулиева, на тему «Вопросы изменения климата и использование подземных вод в Азербайджане».  Он дал информацию об изменении климата произошедшем за последнее время и об его причинах. Было отмечено, что в результате повышения температуры к 2030-му году, больше 3 миллиарда человек столкнётся с проблемой воды, будут выявлены различные последствия  экологических изменений. А в Азербайджане же последствия изменения климата будут наиболее выражены на территории Нахичевани.
А. Кулиев отметил, что в Азербайджане 75 процента запасов воды обеспечиваются за счет рек Кура и Араз. Из-за того, что эти реки подвергаются  экологическому загрязнению со стороны Армении и Грузии, в стране  уменьшаются источники чистой воды. «Путем решения проблемы, является восстановление экологически чистых подземных водопроводов, которые обладают высоким потенциалом», а также ученый отметил, что необходимо восстановление и охрана водных источников, которые не использовались в течение многих лет. Он довел во внимание, что наша страна стоит на 4-ом месте по использованию подземных водопроводов.
Далее обсуждались, вопросы, входящие в Приказ  «По сохранению и продолжительному использованию биологического разнообразия Азербайджанской Республики, касательно подтверждения  Национальной Стратегии для 2017-2020-ых годов» и  Президентскойпремиидля Молодежи на 2016-ый год Президента Азербайджанской Республики. Во время обсуждения научно-организационных вопросов были сделаны структурные изменения внутри некоторых институтов, было решено создание новых отделений.