XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransının bağlanış mərasimi keçirilib
Dekabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında başlayan XIV Asiya-Sakit Okean hövzəsi ölkələrinin Kvant İnformatikası elmi konfransı və seminarı (APCWQIS-2016) dekabrın 9-da öz işini yekunlaşdırıb.
Dörd gün davam edən konfransda Azərbaycan da daxil olmaqla, Sinqapur, Çin, Cənubi Koreya, Rusiya, Ukrayna, İran, Özbəkistan, Belarus, Türkiyə, Pakistan, Çexiya və başqa ölkələrdən olan nümayəndələr kvant informatikasına dair müxtəlif mövzuda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransın proqramına uyğun olaraq, dekabrın 5-6-da AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu müəssisənin direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin sədrliyi ilə rusiyalı alim Vladimir Gerdt (Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu, Dubna)  və Cənubi Koreyalı alim Jaewan Kimin (Korea Qabaqcıl Tədqiqatlar İnstitutu, Seul) gənc mütəxəssislər üçün mühazirələri təşkil olunub. Tədbir çərçivəsində qonaqlar İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda görülən işlər, alimlər üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Konfrasın son günündə poster təqdimatlar nümayiş olunub və onların ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Bağlanış mərasimində çıxış edən Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov konfrans iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Cənubi Koreyalı alim Jaewan Kim isə konfrans çərçivəsində azərbaycanlı gənc tədqiqatçıların elmin yeni sahəsi olan kvant informatikasına böyük maraq göstərməsindən məmnunluq duyduğunu bildirib. O, əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zərurziliyini qeyd edib.
Qonaqlar Xalça Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı və Şirvanşahlar Sarayını ziyarət ediblər.

Была проведена церемония закрытия XIVнаучного конферанса Квантовой Информатики стран бассейна Тихий океан -Азия
Научный конферанс и семинар(APCWQIS-2016) Квантовой Информатики стран бассейна Тихого океана-Азии начал свое дело 5-го декабря в  Главном здании НАНАи завершился 9-го декабря. В конферансе, который продолжался 4 дня включая Азербайджан,участвовали представители из Сингапура, Китая, Южной Кореи, России, Украины, Ирана, Узбекистана, Белоруссии, Турции, Пакистана, Чехии и др. стран вступали с докладами квантовой информатики касательно различных тем. По программе конферанса 5-6 декабря в Институте Информационных Технологий под руководством директора этого заведения академика Расима Аликулиева были организованы лекции русского ученого Владимира Гердта и ученого из Южной Кореи Джаиван Кима для молодых исследователей.  В рамках мероприятия гости ознакомилисьс работами, сделанным в Институте Информационных Технологий и условиями работы ученых. В последний день конферанса были представлены презентации постеров и вокруг нихбыли проведены широкие обсуждения. Вступающий, на церемонии закрытия директор Института Физики, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов выразил свою благодарность участникам конферанса.
Ученый из Южной Кореи Джаиван Ким выразил своюдовольностьмолодыми  азербайджанскимиисследователями, которые в рамках конференции показали  большой интерес новому направлению науки Квантовой Информатики.Он отметил необходимость расширения сотрудничества.
Гости посетили Музей Ковра, Азербайджанский Государственный Академический Театр Оперы и Балета и Дворец Ширваншахов.