Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində II Azərbaycan Elm Festivalı çərçivəsində tədbir həyata keçirildi
Oktyabrın 31-də AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən II Azərbaycan Elm Festivalı noyabrın 1-də öz işini Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində davam etdirib. ADNSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, dosent Qasım Məmmədov cəmiyyətin inkişafının elmin inkişafı ilə bilavasitə bağlı olduğunu, təhsilin, elmin nailiyyətlərinin mənimsənilməsi , daim izlənilməsi və onun tədris prosesinə tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. 2016-cı ildə Universitetin əldə etdiyi elmi nailiyyətlərə toxunan prorektor Q.Məmmədov cari ilin 10 ayı ərzində ali məktəbin professor-müəllim heyətinin 41 məqaləsinin dünyanın ən məşhur və reytinqli mənbəsi olan “WEB of Science”-da yerləşdirildiyini də tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Fransız-Azərbaycan Universiteti (UFAZ) və “eazi START” startap məktəbi haqqında məlumat verən dosent Q.Məmmədov hər iki layihənin gələcəyə hesablanmış layihə olduğunu vurğulayıb. II Azərbaycan Elm Festivalının məruzəçiləri – kimya elmləri doktoru Rasim Alosmanovun “Yeni funksiyalı materiallar və ekologiya", professor Asif Məmmədovun “Müasir kimyanın problemləri”, Rüstəm Rəcəbovun "Azərbaycan Respublikasında su idarəçiliyi- nəzəriyyə və təcrübə" mövzusunda olan çıxışları maraqla qarşılanıb. Həmçinin, digər məruzəçilər çıxışlarında müraciət etdikləri mövzuların elmi istiqamətdə vacibliyini və əhəmiyyətini festival iştirakçılarının nəzərinə çatdırdılar. Rəsmi hissə başa çatdıqdan sonra tədbir ADNSU-nun ”Gənclik” mahnı və rəqs ansamblı üzvlərinin müxtəlif rəqs nümunələri ilə davam edib.
Qeyd edək ki, həmin universitetin doktorantı Şahzadə Mədətova bu festivalın təşkilat işləri ilə əlaqədar nümayəndə olaraq tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsində yaxından iştirak etmişdir.
UNESCO, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilən və paytaxt Bakı şəhərindən başlayan bu festival Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərləri daxil olmaqla noyabrın 5-dək davam edəcək.

В Азербайджанском Государственном Университете Нефти и Промышленности прошло мероприятие в рамках II-ого Азербайджанского Научного Фестиваля
Проведенный по инициативе НАНА 31-ого октября II-ой Азербайджанский Научный Фестиваль, продолжил свою работу 1-ого ноября в Азербайджанском Государственном Университете Нефти и Промышленности.
Проректор по учебной работе АГУНП доцент Гасым Мамедов отметил неразрывную связь развития общества с развитием науки, необходимость постоянного отслеживания освоения достижений науки и образования и актуальность введения их в учебный процесс. Проректор Г. Мамедов, который затронул в своем выступлении научные достижения университета в 2016 г., отметил, что за 10 месяцев текущего года профессорско-преподавательским составом высшей школы была сделана 41 публикация статей в “WEB of Science”-в одном из самых известных и престижных источников мира. Так же он сказал о том, что два проекта – Франко-Азербайджанский Университет (UFAZ) и “eazi START”startap-школа – оба нацелены на будущее.
Докладчики II-ого Азербайджанского Научного Фестиваля были выслушаны с большим интересом: д.х.н. Расим Алосманов с докладом на тему «Новые функциональные материалы и экология»; проф. Асиф Мамедов – «Проблемы современной химии»; Рустам Раджабов – «Водное управление в Азербайджанской Республике – теория и практика». Далее, до сведения участников фестиваля донесли важность и значение докладов на темы научного направления и другие участники.
После завершения официальной части было выступление ансамбля песни и танцев«Гянджлик» АГУНП. Необходимо отметить, что Шахзада Мадатова, являющаяся докторантом данного университета, была представителем по организационным работам и приняла непосредственное участие в деле проведения мероприятия на высшем уровне.
Фестиваль, который начался в Баку и проводится при поддержке таких организаций как: ЮНЕСКО, Министерство Образования Азербайджанской Республики, Министерство Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, Исполнительная Власть Города Баку, Фонд Знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Фонд Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики, Посольство США В Азербайджане и Московский Государственный Университет – будет продолжен до 50ого ноября в городах Нахчиван, Сумгаит, Шеки и Гяндджа.