Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində II Azərbaycan Elm Festivalı çərçivəsində tədbir həyata keçirildi
Oktyabrın 31-də AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən II Azərbaycan Elm Festivalı noyabrın 1-də öz işini Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində davam etdirib. ADNSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, dosent Qasım Məmmədov cəmiyyətin inkişafının elmin inkişafı ilə bilavasitə bağlı olduğunu, təhsilin, elmin nailiyyətlərinin mənimsənilməsi , daim izlənilməsi və onun tədris prosesinə tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. 2016-cı ildə Universitetin əldə etdiyi elmi nailiyyətlərə toxunan prorektor Q.Məmmədov cari ilin 10 ayı ərzində ali məktəbin professor-müəllim heyətinin 41 məqaləsinin dünyanın ən məşhur və reytinqli mənbəsi olan “WEB of Science”-da yerləşdirildiyini də tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Fransız-Azərbaycan Universiteti (UFAZ) və “eazi START” startap məktəbi haqqında məlumat verən dosent Q.Məmmədov hər iki layihənin gələcəyə hesablanmış layihə olduğunu vurğulayıb. II Azərbaycan Elm Festivalının məruzəçiləri – kimya elmləri doktoru Rasim Alosmanovun “Yeni funksiyalı materiallar və ekologiya", professor Asif Məmmədovun “Müasir kimyanın problemləri”, Rüstəm Rəcəbovun "Azərbaycan Respublikasında su idarəçiliyi- nəzəriyyə və təcrübə" mövzusunda olan çıxışları maraqla qarşılanıb. Həmçinin, digər məruzəçilər çıxışlarında müraciət etdikləri mövzuların elmi istiqamətdə vacibliyini və əhəmiyyətini festival iştirakçılarının nəzərinə çatdırdılar. Rəsmi hissə başa çatdıqdan sonra tədbir ADNSU-nun ”Gənclik” mahnı və rəqs ansamblı üzvlərinin müxtəlif rəqs nümunələri ilə davam edib.
Qeyd edək ki, həmin universitetin doktorantı Şahzadə Mədətova bu festivalın təşkilat işləri ilə əlaqədar nümayəndə olaraq tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsində yaxından iştirak etmişdir.
UNESCO, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilən və paytaxt Bakı şəhərindən başlayan bu festival Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərləri daxil olmaqla noyabrın 5-dək davam edəcək.

The event has been held at Baku Higher Oil School (BHOS) in the framework of the II Azerbaijan Science Festival
II Azerbaijan  Science Festival, held on the initiative of ANAS on October 31 has continued its work at the Azerbaijan State Oil and Industry University on November  1.  ASOIU's Vice rector for Academic Affairs, Associate Professor Gasim Mammadov stressed the development of society, related to the development of science, achievements of sceince and importance of the constant monitoring and implementation of its educational process. G.Mammadov, referring to the scientific achievements of the University in 2016, talked on 41 articles of the teaching staff of the higher school within 10 months of the current year, published in the "Web of Science", being the most famous and rated source of the world. G.Mammadov, giving on the French-Azerbaijan University (FAU) and "Eazi START" startup school, stressed the importance of both projects.  The speeches of the speakers of the II Science Festival  - Doctor of Science in Chemical Sciences, Rasim Alosmanov’s "The new functional materials and ecology",  Professor Asif Mammadov ‘s "Modern chemistry problems" and Rustam Rajabov ‘s "The water management of the Republic of Azerbaijan - theory and practice" met with interest. As well as, importance and significance of the speeches were brought to the attention of the participants of the festival by other speakers.  The event continued with various dances of ASOIU’s "Youth" song and dance ensemble  after completion of the official part.
It should be noted that the university's doctoral student Shahzada Madatova, being an organization representative of the festival has participated in the event work at a high level.
This festival, implemented with the organizational support of the UNESCO, Ministry of Education of Azerbaijan, Ministry of Communications and Information Technologies of Azerbaijan Republic, Baku City Executive Power, Knowledge Fund under the Azerbaijani President, Science Development Fund under the President of Azerbaijan, US Embassy of Azerbaijan and Moscow State University, began in Baku will be continued by November 5.