“Thomson Reuters” AMEA-nın institut və təşkilatlarında təlimlər keçirəcək
Cari il oktyabr ayının 11-də AMEA ilə dünya elmi ictimaiyyəti arasında ən nüfuzlu elmi-analitik informasiya təminatçısı və mənbəyi kimi tanınan “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Müqavilədə AMEA-nın 40-dan çox elmi-tədqiqat müəssisəsi və orada çalışan çox sayda alim və mütəxəssislərin “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanı əks olunmuşdur. Həmçinin agentliyin mütəxəssisləri tərəfindən bu bazaya daxil olan jurnallarda məqalələrin dərc edilməsi qaydaları, elmi müəssisələrdə əldə olunan yeniliklər və alimlərin beynəlxalq aləmdə tanınması kimi müxtəlif mövzularda mütəmadi seminar və treninqlərin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
AMEA Rəyasət Heyətində “Thomson Reuters” Agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Aygün Babazadə ilə keçirilən görüşün məqsədi məhz bu əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası istiqamətində müzakirələrin aparılması idi.
Öncə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev əməkdaşlığın əhəmiyyətindən söz açaraq bu addımın ölkəmizdə daha mühüm elmi nailiyyətlərin əldə edilməsinə, Azərbaycan elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiya prosesinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Qeyd etdi ki, hazırda əsas məqsəd müqavilənin şərtlərindən irəli gələrək zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin etmək, qarşıda duran vəzifələri müəyyənləşdirməkdir.
Alim AMEA-nın institut və təşkilatları üçün seminar və treninqlərin təşkil edilməsində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun lazımi köməklik göstərməyə və texniki dəstək verməyə hazır olduğunu qeyd etdi.
Sonra A.Babazadə “Thomson Reuters”in təlim proqramları barədə məlumat verərək onların canlı (in-class), vebinarlar və sertifikasiya proqramları formatında keçirildiyini, iştirakçılara platformadan istifadə və məqalələrin yazılma qaydaları haqqında geniş məlumatların verildiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, “Thomson Reuters” həm jurnal redaktorları, həm də tədqiqatçı alimlər üçün təlimlərin təşkilini nəzərdə tutur. Əsas məqsəd müasir dövrdə elmi jurnalların beynəlxalq tələblər səviyyəsində idarə edilməsi, dərgilərə elmi tutumlu məqalələrin cəlb edilməsi yolları və jurnalların dünyanın nüfuzlu elmi bazalarına daxil olması üçün tələb olunan şərtlərə dair məlumatları paylaşmaqdır.
Sonda AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsinin icrasını həyata keçirmək məqsədilə Fəaliyyət Planının hazırlanması qərara alındı.

"Thomson Reuters" will hold workshops in academic institutions and organizations
October 11 this year, an agreement was signed on cooperation between ANAS and the agency "Thomson Reuters", which is widely known among the international scientific community as a provider and a source of scientific and analytical information.
The agreement reflected the use of bibliometric network "Thomson Reuters" platform ( "Web of Science") scientists and experts of more than 40 scientific research institutions of ANAS. It also provides regular seminars and workshops devoted to the rules of publishing articles in journals included in the agency's expert base, innovations derived in scientific institutions, as well as recognition of the scientists on the international stage.
The meeting, which was held at the Presidium of ANAS with the Azerbaijani representative of the agency "Thomson Reuters" Aygun Babazadeh, aimed to discuss issues related to the execution of a cooperation agreement.
First, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, speaking about the importance of cooperation and expressed confidence that this step will contribute to getting our country more important scientific achievements, as well as in the process of integration of Azerbaijani science into the international space. He noted that currently the main goal is to ensure the implementation of the necessary measures, arising from the terms of the contract, as well as the definition of the tasks ahead.
The scientist said that Institute of Information Technology led by him is ready to provide necessary assistance and support in the organization of seminars and training for institutions and organizations of ANAS.
Then A.Babazadeh, informing the curriculum "Thomson Reuters", noted that the trainings are held in the in-class format, webinars and certification programs, participants are given detailed information about the rules of using the platform, and writing articles.
According to her, the agency "Thomson Reuters" provides for the organization of trainings, for journal editors, and research scientists. The main purpose - the dissemination of information concerning the conditions required for the management of scientific journals in accordance with international requirements, the development of new ways to attract exquisite articles and enable advanced scientific journals in the database world.
Finally, a decision was made on the preparation of the Action Plan for the implementation of the execution of a cooperation agreement signed between ANAS and the agency "Thomson Reuters".