Olimpiada təmsilçilərimiz Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunda qonaq olublar
12–19 iyul 2026-cı il tarixlərində Litvanın paytaxtı Vilnüs şəhərində məktəblilər üçün nəzərdə tutulmuş ən nüfuzlu beynəlxalq elm yarışlarından biri – 37-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadası (IBO 2026) keçiriləcək. Olimpiadada dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan istedadlı şagirdlər biologiya fənni üzrə nəzəri biliklərini və laboratoriya bacarıqlarını nümayiş etdirəcəklər.
Bu mötəbər yarışda ölkəmizi 10–11-ci sinif şagirdləri İlham Əliyev, Rəsul Şahverdiyev, Oğuz Əlili və Yalçın Oruclu təmsil edəcəklər.
Tədbirdə iştirak edəcək komandamız yarışa hazırlıq çərçivəsində 6-7 iyul tarixlərində olimpiadanın ölkəmiz üzrə münsiflər heyətinin sədri və komanda rəhbəri Elxan Tahirovun, həmçinin heyət sədrinin müavini Mətin Muradlının rəhbərliyi ilə ARETN Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunda qonaq olublar.
İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İradə Xəlilova, elmi katib biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sara Əliyeva, laboratoriya müdirləri - biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülər Hüseynzadə və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elyanə Tahirovanın iştirakı ilə keçirilən görüş zamanı şagirdlər Azərbaycan və dünya faunasına aid müxtəlif heyvan növləri haqqında ətraflı məlumat əldə edib, həmçinin institutun laboratoriyaları ilə yaxından tanış olublar.
Görüşün əsas məqsədi iştirakçıların nəzəri biliklərinin möhkəmləndirilməsi, praktik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və onların beynəlxalq yarışa hazırlıq prosesinə əlavə dəstək göstərilməsi olub.
Təmsilçilərimizə 37-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında uğurlar arzulayır, onların yüksək nəticələrlə Vətənə qayıdacaqlarına inanırıq.

From 12 to 19 July 2026, the 37th International Biology Olympiad (IBO 2026)—one of the world's most prestigious international science competitions for secondary school students—will be held in Vilnius, Lithuania. The Olympiad will bring together talented students from across the globe to demonstrate their theoretical knowledge and practical laboratory skills in biology.
Azerbaijan will be represented by four students from grades 10 and 11: Ilham Aliyev, Rasul Shahverdiyev, Oghuz Alili, and Yalchin Orujlu.
As part of their preparation for the competition, the national team visited the Living Systems Research Institute under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (MSE RA) on 6–7 July. The visit was organized under the guidance of Elkhan Tahirov, Chair of the National Jury and Head of the Azerbaijani IBO Team, together with Matin Muradli, Deputy Chair of the National Jury.
The students were welcomed by Irada Khalilova, Associate Professor, PhD in Biology and Acting Director of the Institute; Sara Aliyeva, Associate Professor, PhD in Biology and Scientific Secretary; and Heads of Laboratories - Gular Huseynzadeh, Associate Professor, PhD in Biology and Elyana Tahirova, Associate Professor, PhD in Biology.
During the visit, the participants gained in-depth knowledge of the diversity of animal species native to Azerbaijan and other regions of the world. They also toured the Institute's research laboratories and became acquainted with its scientific infrastructure and ongoing research activities.
The primary objective of the visit was to strengthen the students' theoretical background, enhance their practical laboratory skills, and provide additional academic support in preparation for the International Biology Olympiad.
We wish our national team to be succeed at the 37th International Biology Olympiad and be confident that they will represent Azerbaijan with distinction and return home with outstanding achievements.