AMEA Zoologiya İnstitutunun nümayəndəsi Elşad Əsgərov BANM-də II Elm Festivalı çərçivəsində keçirilən tədbirdə elmi məruzə etmişdir
Bakı Ali NeftMəktəbində II Azərbaycan Elm Festivalı çərçivəsində elmi-ədəbi-bədii tədbir keçirilib. Rektor Elmar Qasımov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, elmin vacibliyini vurğulayıb. Rektor ulu öndər Heydər Əliyevin elmin inkişafına verdiyi dəstəkdən danışaraq prezident İlham Əliyevin də hər zaman elmin və elm adamlarının yanında olduğunu xatırladıb və qeyd edibki, bu festival elmin inkişafına böyük təkan verəcək.
Tədbir çərçivəsində BANM-in professor Fuad Vəliyev, AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun nümayəndəsi Elşad Əsgərov, FHN-nin Azərbaycan Dövlət Əməyinin Mühafizəsi və Texniki Təhlükəsizlik Elm-Tədqiqat İnstitutun direktoru Rüşdi Səfərov, BANM-in fəlsəfə doktoru Sənan Eminov və “KimyaMühəndisliyi” ixtisasının V kurs tələbəsi, “İlin gənc tədqiqatçısı” müsabiqəsinin qalibi Nicat Qasımov çıxış ediblər. Tədbirin ədəbi-bədii hissəsində BANM-in tələbələri maraqlı ifaları və səhnəcikləri ilə iştirakçıların zövqlərini oxşayıblar. Həmçinin əməkdaşların və tələbələrin əl işlərindən ibarət kiçik bir sərgi təşkil edilib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 31-i başlayan elmin populyarlaşdırılması və müasir gənclərin elmi fəaliyyətə fəal cəlb olunması məqsəd ilə reallaşdırılan “II Azərbaycan Elm Festivalı” 5 noyabr 2016-cı il tarixinə kimi Respublikanın Naxçıvan, Şəki, Sumqayıt və Gəncə kimi bölgələrində həyata keçiriləcəkdir.

Представитель Института Зоологии НАНА ЭльшадАскеров на II Всесоюзной Научной Выставке БВШН выступил с докладом
В рамках второго Фестиваля азербайджанской науки в Бакинской Высшей школе нефти (БВШН) прошла научная конференция и литературно-художественный вечер. Открывая мероприятие, ректор БВШН Эльмар Гасымов особо отметил поддержку, которую оказывал развитию науки в Азербайджане общенациональный лидер Гейдар Алиев, и подчеркнул, что вопросы науки и проблемы учёных постоянно находятся под пристальным вниманием Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Он также рассказал об основных акциях и научных мероприятиях, которые будут организованы в БВШН в рамках фестиваля.
С научными докладами на английском языке выступили: профессора БВШН ФуадВелиев и СананЭминов, доктор биологических наук Института зоологии Академии Наук АзербайджанаЭльшад Аскеров и студент пятого курса БВШН, обучающийся по специальности «Химическая инженерия», победитель конкурса «Молодой исследователь года» НиджатГасымов. С докладом также выступил директор научно-исследовательского института по защите труда и техники безопасности МЧС Азербайджана Рушди Сафаров.
В литературно-художественной части студентами Высшей школы были исполнены отрывки из литературных, драматических и музыкальных произведений азербайджанских и зарубежных авторов, которые прозвучали на азербайджанском и английском языках. На вечере была также представлена выставка ручных поделок и художественных работ сотрудников и студентов БВШН.
Основная цель второго Фестиваля азербайджанской науки – популяризация науки и активное вовлечение в занятия научной деятельностью молодежи. Фестиваль, который пройдет также в Нахичеване, Сумгаите, Шеки и Гяндже, завершится 5 ноября.