Bakı şəhərində keçiriləcək WUF13 çərçivəsində Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunun əməkdaşları 158 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri ilə görüş keçirib
2026-cı il 17-22 may tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun on üçüncü sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar hazırlanmış Tədbirlər Planına uyğun olaraq, Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən növbəti maarifləndirmə tədbiri həyata keçirilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 5 iyun tarixli 621 nömrəli Sərəncamının 2.1-ci bəndinə əsasən təsdiq edilmiş “Tədbirlər planı”na uyğun olaraq, paytaxtın 158 nömrəli tam orta məktəbində maarifləndirici görüş təşkil olunub.
Görüşdə Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutunun əməkdaşı Leyla Əhmədli şagirdlər üçün “Urbanizasiya fonunda fauna müxtəlifliyinin dinamikası” mövzusunda geniş təqdimat edib.
Təqdimat zamanı “Urbanizasiya fonunda fauna müxtəlifliyinin dinamikası” anlayışı şəhərsalma proseslərinin heyvan növlərinin sayına, tərkibinə, yayılmasına və davranış xüsusiyyətlərinə göstərdiyi təsirləri ətraflı şəkildə izah edilib. Bildirilib ki, urbanizasiya nəticəsində təbii mühitlərin dəyişməsi fonunda fauna müxtəlifliyində baş verən artım və ya azalma meyillərini, eləcə də növlərin ekosistem daxilindəki funksional rolunun transformasiyasını əhatə edir.
Təqdimat zamanı şagirdlərin biologiya elminə olan marağı xüsusi qeyd olunub. Əməkdaşlar gənclərə elmi tədqiqatlara yiyələnməyin yolları, bu sahədə karyera imkanları və təbiətin qorunmasında gənc nəslin rolu barədə tövsiyələr veriblər.

Staff members of the Institute of Living Systems Research held a meeting with the students of secondary school No. 158 in Baku as part of WUF13
In accordance with the Action Plan prepared for the 13th session of the United Nations World Urban Forum (WUF13) — to  be held in Baku from 17 to 22 May 2026 — a new awareness‑raising event was carried out by the staff of the Institute of Living Systems Research. The event was organized at Secondary School No. 158 in the capital in line with Clause 2.1 of the Action Plan approved by Decree No. 621 of 5 June 2025 by the President of the Republic of Azerbaijan. During the meeting, Leyla Ahmadli, a representative of the Institute of Living Systems Research, delivered a comprehensive presentation for the students on the topic “Dynamics of Fauna Diversity in the Context of Urbanization.”
In her presentation, the concept of “Dynamics of fauna diversity in the context of urbanization” was explained in detail, describing how urbanization processes affect the number, composition, distribution, and behavioral characteristics of animal species. It was noted that urbanization leads to changes in natural habitats, influencing trends in increases or decreases in fauna diversity, as well as transformations in the functional roles of species within ecosystems.
Special emphasis was placed on the students’ interest in the biological sciences. The institute’s staff also offered the youth advice on how to engage in scientific research, discussed career opportunities in this field, and highlighted the role of the younger generation in nature conservation.