3 mart - Beynəlxalq vəhşi təbiət günüdür
Qeyd edək ki, 2013-cü ildən başlayaraq martın 3-ü bütün dünyada “Ümumdünya Vəhşi Təbiət Günü” kimi qeyd edilir. Bu günün keçirilməsində əsas məqsəd cəmiyyətin diqqətini vəhşi fauna və yabanı floranın mühafizəsinə cəlb etmək, ictimaiyyəti vəhşi təbiətə qayğı göstərməyə səsləmək və bu sahədə maarifləndirməkdən ibarətdir. Bundan başqa, bu gün bizə vəhşi təbiətə qarşı cinayət törədənlərlə mübarizənin gücləndirilməsinin zəruriliyini xatırladır.
Aydın məsəldir ki, insanlar qidadan tutmuş yanacaq, dərman,  geyim və digər ehtiyaclarını ödəmək üçün vəhşi təbiət və biomüxtəliflik resurslarından istifadə edirlər. Bu da öz növbəsində növlərin, yaşayış yerlərinin və ekosistemlərin davamlı itkisi, Yer kürəsindəki həyat üçün böyük təhdid deməkdir. Bu kimi qlobal problemlərin aradan qaldırılması isə beynəlxalq təşkilatların payına düşür.
Hazırda ölkəmizdə də vəhşi təbiətin mühafizəsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir. Nəsli kəsilmək təhlükəsi olan növlərin bərpasına dair Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yerli təşkilatlarla birgə layihələr icra edir. Həmçinin Azərbaycanda flora və fauna növlərinin mühafizəsi məqsədilə 10 milli park, 10 dövlət təbiət qoruğu və 24 dövlət təbiət yasaqlığı fəaliyyət göstərir. Bu xüsusi mühafizə olunan ərazilərin ümumi sahəsi ölkə ərazisinin 10,3 faizini təşkil edir.

March 3 – International Wildlife Day
March 3 is celebrated every year as International Wildlife Day. Since 2013, March 3 has been recognized worldwide as World Wildlife Day by a resolution of the United Nations General Assembly, with the aim of drawing public attention to the conservation of wild fauna and flora and raising awareness about the importance of protecting wildlife.
The primary purpose of this day is to engage society in the protection of wild animals and wild plants, encourage public care for wildlife, and educate people about these issues. Additionally, this day reminds us of the urgent need to strengthen efforts to combat crimes against wildlife.
It is evident that humans rely on wildlife and biodiversity resources to satisfy various needs, ranging from food and fuel to medicine, clothing, and other necessities. Such use often leads to the loss of species, habitats, and ecosystems, posing a significant threat to life on Earth.
Addressing these global problems requires active involvement from international organizations. Currently, in our country Azerbaijan, a number of measures are being implemented to protect wildlife. The Ministry of Ecology and Natural Resources cooperates with local organizations on projects aimed at restoring endangered species. In addition, Azerbaijan has established a network of protected areas to safeguard its flora and fauna, including 10 national parks, 10 state nature reserves, and 24 state nature sanctuaries. The total area of these protected territories accounts for 10.3% of the country’s land area.