“Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair” maarifləndirmə mövzusunda iclas keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 23 iyun 2020-ci il tarixli 213 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyəti, onun qorunması və möhkəmləndirilməsi məqsədilə erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair maarifləndirmə Qaydası"nın 6.1.11-ci yarımbəndinin icrası ilə əlaqədar 8 dekabr 2025-ci il tarixində Zoologiya İnstitutunda “Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair” maarifləndirmə mövzusunda iclas keçirilib.
İclasda çıxış edən institutun elmi katibi b.ü.f.d., dosent Sara Əliyeva bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə görə, erkən nikah 18 yaşından kiçik oğlanların və qızların məcburi ailə qurması və birgə yaşamasıdır. “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa həmçinin 1989-cu il tarixli “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyaya görə tam fəaliyyət qabiliyyəti olmayan şəxslər uşaq hesab edilir. Belə olan halda uşaqların nikaha daxil olması insan hüquqlarının pozulması hesab olunur. Bu hallarla rastlaşan qızların fiziki, psixoloji və reproduktiv sağlamlığına, sosial həyatına, özünü bir şəxsiyyət kimi ailə və cəmiyyətdə təmsil etməsinə bir sıra problemlər yaradır. Bütün bunlar həyat və sağlamlıq üçün müxtəlif əngəllər törətməklə yanaşı, həmçinin risklər də yaradır. Belə hallar boşanmalara, sağlamlıq imkanı məhdud uşaqların dünyaya gəlməsinə və nəticədə sosial cəhətdən həssas qrupların sayının artmasına səbəb olur.
İclasda eyni zamanda İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Gülnarə Aslanova, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Leyla Nadirli çıxış edərək mövzu ətrafında geniş məlumatlar verib, erkən nikaha səbəb olan hallar, qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri və bu halların qarşısının alınması istiqamətində görülmüş işlər mövzusunda geniş məruzələrlə çıxış etdilər.

An enlightening meeting on "The negative consequences of early marriage and marriage between relatives" was held
On December 8, 2025, at the Zoology Institute, a meeting was held on the topic of “The negative consequences of early marriage and marriage between relatives” in connection with the implementation of the “Regulation on raising awareness about the negative consequences of early marriage and marriage between relatives among youth to protect and strengthen the importance of family and marriage,” approved by the Decision No. 213 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on June 23, 2020 (clause 6.1.11).
During the meeting, the Institute’s Scientific Secretary, PhD, Associate Professor Sara Aliyeva stated that according to Azerbaijani legislation, early marriage is the forced marriage and cohabitation of boys or girls under the age of 18. She explained that under the Law “On the rights of the child” of the Republic of Azerbaijan and the 1989 “Convention on the Rights of the Child,” individuals who have no full legal capacity are considered children. In that case, the entry of children into marriage is regarded as a violation of human rights. She noted that girls who experience such cases face a number of problems — to their physical, psychological and reproductive health; to their social life; and to their ability to represent themselves as individuals within the family and society. All these issues, besides creating various obstacles to life and health, also produce risks. Such circumstances lead to divorces, the birth of children with limited health capacity, and as a result — an increase in the number of socially vulnerable groups.
In addition, the Chair of the Institute’s Trade Union Gulnara Aslanova, and the Chair of the Youth Scientists and Specialists Council Leyla Nadirli, delivered extensive reports on the causes that lead to early marriage, the negative consequences of marriages between relatives, and the steps taken to prevent these cases.