Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı Çexiya Respublikası Şimali Bohemiya İnstitutunda elmi təcrübə kecib
ARETN Zoologiya İnstitutunun Protozoologiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Türkan Qurbanova 25 oktyabr-29 noyabr 2025-ci il tarixlərində Şimali Bohemiya Universiteti Elm fakultəsi Parazitologiya laboratoriyasında “Reptililərin (kərtənkələlər, tısbağalar, ilanlar) bağırsaq parazitlərinin müasir molekulyar metodların (DNT amplifikasiya, PZR, filogeneya) tədbiqi ilə tədqiq edilməsi” layihəsi üzrə elmi təcrübə keçmişdir. Lahiyə “Visegrad Fond”u tərəfindən maliyyələşdirilmişdir. Elmi təcrübə həmin laboratoriyanın professoru Jana Kvicerovanın rəhbərliyi ilə yerinə yetirilmişdir.
Elmi təcrübə zamanı reptililərin qan və həzm sistemində parazitlik edən ibtidailərin genom DNT-si Fast DNA®SPIN üçün SoilKit (MP Biomedicals) vasitəsi ilə amplifikasiya edilmişdir. Parazit ibtidailərin filogeniyasını və təkamül əlaqələrini qiymətləndirmək üçün fərqli genlər (nuclear 18S rRNA, mitochondrial COI, mitochondrial COIII, Cryptosporidium gp 60, Cryptosporidium actin) vasitəsi ilə PCR aparılmıdır. Amplikonlar fermentativ təmizlənmış və Sanger ardıcıllığı (Sanger sequenced) müəyyənləşdirilmişdir. Əldə edilən ardıcıllıqlar BLAST (www.ncbi.nlm.nih.gov) vasitəsilə müəyyən edilmiş, yığılmış və redaktə edilmişdir. Uyğunluqlar yaradılmış və müxtəlif proqramlardan (MrBayes, PhyML, RAxML, Geneious və s.) istifadə edərək iki filogenetik yanaşma - Bayes nəticəsi və Maksimum ehtimal - ilə təhlil edilmişdir. Filogenetik ağaclar TreeView vasitəsi ilə vizuallaşdırılmışdır.

An employee of the Institute of Zoology carried out a scientific internship at a Northern Bohemia institution in the Czech Republic
Turkan Gurbanova — a senior researcher in the Protozoology Laboratory of the Institute of Zoology of MSE RA, and an associate professor holding a PhD in Biology — from 25 October to 29 November 2025 undertook a scientific internship at the Parasitology Laboratory of the Faculty of Science at the North Bohemia University (Czech Republic). The internship was conducted under the project “Molecular-method (DNA amplification, PCR, phylogeny) application for the study of intestinal parasites of reptiles (lizards, turtles, snakes)”. The project was funded by the Visegrad Fund, and the internship was carried out under the supervision of Professor Jana Kvicerová at that laboratory.
During the internship, genomic DNA from protozoa parasitizing the blood and digestive system of reptiles was amplified using the FastDNA® SPIN Kit for Soil (MP Biomedicals). To evaluate the phylogeny and evolutionary relationships of the parasitic protozoa, PCR was performed using various genes — nuclear 18S rRNA, mitochondrial COI, mitochondrial COIII, Cryptosporidium gp 60, Cryptosporidium actin. The resulting amplicons were enzymatically purified and then subjected to Sanger sequencing. The obtained sequences were identified, assembled and edited using BLAST ([www.ncbi.nlm.nih.gov](http://www.ncbi.nlm.nih.gov)). Alignments were then created and phylogenetic analysis carried out using different software tools (MrBayes, PhyML, RAxML, Geneious, etc.), employing two phylogenetic approaches — Bayesian inference and Maximum Likelihood. The phylogenetic trees were visualized using TreeView.