Zoologiya İnstitutunda Gülnarə Tahir qızı Hüseynovanın dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib
24 oktyabr 2025-ci il tarixində AR ETN Zoologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD 1.09/1 Dissertasiya şurasının növbəti iclası keçirilib. Biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədovun sədrliyi ilə keçən iclasda Parazitologiya laboratoriyasının elmi işçisi Gülnarə Tahir qızı Hüseynovanın Biologiya elm sahəsi üzrə 2429.01- “Parazitologiya” ixtisasında “Azərbaycanın Muğan düzündə buğda bitkisinin fitohelmintlərinin (Nematoda) biotası” mövzusunda fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Qeyd edək ki, dissertasiya işinin elmi rəhbəri biologiya elmləri doktoru Aleksandr Yuryeviç Rissdir.
Gülnarə Hüseynova mövzunun aktuallığı və işlənmə dərəcəsi, tədqiqatın məqsəd və vəzifələri, metodları, nəzəri və praktiki əhəmiyyəti, tədqiqatın elmi yeniliyi haqqında ətraflı məruzə ilə çıxış edib, görülən işlər barədə məlumat verib, verilən sualları cavablandırıb. Sonra rəyçilərin irad və təklifləri dinlənilib.
Sonda elmi işin biologiya elmlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün qoyulan tələblərə cavab verdiyi qeyd olunub və müdafiə üçün sənədlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasına təqdim edilib.

Institute of Zoology held the defense of Gulnara Tahir gizi Huseynova’s dissertation
On October 24, 2025, the next meeting of the Dissertation Council BFD 1.09/1 operating under the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan took place. The meeting, chaired by Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov, featured the defense of the dissertation submitted by Gulnara Tahir gizi Huseynova, a researcher at the Laboratory of Parasitology, for the degree of Doctor of Philosophy in Biological Sciences, in specialty 2429.01 – “Parasitology,” on the topic “Biota of phytoparasitic nematodes (Nematoda) of wheat in the Mughan plain of Azerbaijan.”
It should be noted that the scientific supervisor of the dissertation is Doctor of Biological Sciences Aleksandr Yuryevich Riss.
Gulnara Huseynova delivered a detailed report on the relevance and level of development of the topic, the purpose and objectives of the research, methods used, its theoretical and practical significance, and scientific novelty. She provided information about the work carried out and answered questions. Afterwards, the reviewers’ comments and suggestions were heard.
In conclusion, it was noted that the dissertation meets the requirements for the award of the degree of Doctor of Philosophy in Biological Sciences, and the documents for defense were submitted to the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.