Zoologiya İnstitutunda "Gəncləri narkomaniya bəlasından qoruyaq" adlı tədbir keçirilib
22 oktyabr 2025-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikası narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının 2025-ci il üçün İş  Planı” nın icrası ilə bağlı AR ETN Zoologiya İnstitutunda “Narkomaniyaya yox deyək” adlı tədbir keçirilib.
Gənclərin iştirakı ilə keçirilən tədbiri giriş sözləri ilə açan İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Leyla Nadirli nakomaniyanın zərərlərindən, insan sağlamlığı üçün təhlükəsindən, eləcə də narkotik vasitələrə yaranan asılılıqdan danışıb.
Sonra söz İnstitutun Zooloji muzeyinin kiçik elmi işçisi Xatirə Qəhrəmanlı müasir dövrümüzün ağrılı və acınacaqlı bəlalarından biri olan nakomaniya haqqında söhbət açıb, əsasən gənclər və yeniyetmələr arasında günü-gündən artan ümumbəşər bir problem olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə həmçinin Quru onurğalıları laboratoriyasının böyük laborantı Əfsanə İsmayılova da çıxış edib. O, nakomaniyanın orqanizmi necə zəhərlədiyini, narkotik maddələrin qəbul edilməsi ilə insanın fiziki və psixoloji cəhətdən necə məhv olduğunu söyləyib.
Tədbirdə həmçinin digər əməkdaşlar da, narkotik və digər psixotrop maddələrin yaratdığı problem və fəsadlar haqqında maarifləndirici çıxışlar ediblər.

Institute of Zoology hosted for an event dubbed "Say No to Drug Addiction"
On October 22, 2025, within the framework of the implementation of the “Work Plan for 2025 of the State Commission of the Republic of Azerbaijan on Combating Drug Addiction and Illicit Drug Trafficking,” an event titled “Say No to Drug Addiction” was held at the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
Opening the event, bringing together the young staff, the Chair of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Leyla Nadirli, spoke about the harms of drug addiction, its dangers to human health, and the dependency it causes.
Then, the junior researcher of the Institute’s Zoological Museum, Khatira Gahramanli, addressed one of the most painful and distressing problems of modern times—drug addiction, emphasizing it a growing global issue, particularly among youth and adolescents.
Afsana Ismayilova, a senior laboratory assistant of the Terrestrial Vertebrates Laboratory, delivered a speech as well. She explained how drug addiction poisons the body and how the use of narcotic substances leads to the physical and psychological destruction of a person.
Other employees of the Institute also made informative speeches about the problems and consequences caused by narcotic and other psychotropic substances.