“BİOMÜXTƏLİFLİYİN AKTUAL PROBLEMLƏRİ, MÜASİR BAXIŞLAR VƏ TƏDQİQATLAR” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı öz işinə başlayıb
17 iyun tarixində ARETN Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “BİOMÜXTƏLİFLİYİN AKTUAL PROBLEMLƏRİ, MÜASİR BAXIŞLAR VƏ TƏDQİQATLAR” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransının açılış mərasimi keçirilib. Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə institutun baş direktoru a.e.d., dosent Ələddin Eyvazov açaraq “BİOMÜXTƏLİFLİYİN AKTUAL PROBLEMLƏRİ, MÜASİR BAXIŞLAR VƏ TƏDQİQATLAR”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib və konfransı açıq elan edib. O, öz çıxışında quru və su ekosistemlərinin qlobal iqlim dəyişilmələri şəraitində bioloji müxtəlifliyin ümumi problemlərinin, fauna ehtiyatlarından səmərəli istifadənin, bioloji invaziyaların problemlərinin, təbii ekosistemlərdə heyvanların parazit faunasına aid aktual məsələlərin müzakirəsindən söhbət açıb.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın vitse prezidenti, ARETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayıb, konfransın işinə uğurlar arzu etdi. İradə Hüseynova Azərbaycanın zəngin biomüxtəlifliyinin qorunması, öyrənilməsi, aktual problemləri istiqamətində görülən çoxşaxəli tədbirlər haqqında danışıb. O, həmçinin heyvan və bitki növlərinin azalması və nəslinin kəsilməsi hadisəsinin vacibliyini vurğulayaraq bu kimi qlobal problemlərin aradan qaldırılması aspektlərindən bəhs edib.
Tədbirdə AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Bakı Dövlət Universitetinin Zoologiya və Fiziologiya kafedrasının müdiri, dosent Əbülfəz Tağıyev, b.e.d., professor Nəcəfov Canbaxış, Professor Aziz Eftekhari, eləcə də Zoom platforması üzərindən xarici qonaqlar - Türkiyə Fırat Universiteti Su Ürünləri Fakultəsi dekanı, professor Dr. Kenan Köprücü, Fırat Universiteti Dr Şəbnəm Fərzəli, REA Ural Şöbəsi (Yekaterinburq) “Filogenetika və bioxronologiya” laboratoriyasının müdiri, b.e.d., dosent Aleksandr Vasilyeviç Borodin məruzələrlə  çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzuladılar.

A two‑day republican scientific‑practical conference titled “CURRENT ISSUES IN BIODIVERSITY, MODERN PERSPECTIVES AND RESEARCH” was kicked off.
On June 17, under the auspices of the Institute of Zoology of MSE RA, the opening ceremony of the republican scientific‑practical conference “CURRENT ISSUES IN BIODIVERSITY, MODERN PERSPECTIVES AND RESEARCH” took place. The event began with the performance of the State Anthem of the Republic of Azerbaijan.
General Director of the institute, Dr. Agrarian sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov opened the conference with an introductory speech and delivered a lecture on “CURRENT ISSUES IN BIODIVERSITY, MODERN PERSPECTIVES AND RESEARCH,” officially declaring the conference open. In his remarks, he referred to the general issues of biodiversity in terrestrial and aquatic ecosystems against the backdrop of global climate change, the efficient use of fauna resources, challenges related to biological invasions, and pertinent matters concerning parasite fauna in animals within natural ecosystems.
Next, the Vice‑President of the ANAS and Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, Academician Irada Huseynova, greeted the attendees and wished the conference success. She spoke about the rich biodiversity of Azerbaijan, efforts in its conservation and study, and the topical issues being addressed. She also emphasized the importance of preventing the decline and extinction of animal and plant species, and discussed approaches to resolving these global challenges.
Present at the event were: Director of the Institute of Microbiology of ANAS and Corresponding Member of ANAS, Panah Muradov; Head of the Department of Zoology and Physiology at Baku State University, Associate Professor Abulfaz Taghiyev; Doctor of Biology, Professor Janbakhish Najafov; Professor Aziz Eftekhari; as well as international guests joining via Zoom — Dean of the Faculty of Fisheries at Fırat University, Professor Dr. Kenan Kopruju; Dr. Shabnam Farzali from Fırat University; and Associate Professor Aleksandr Vasilyevich Borodin, Head of the “Phylogenetics and Biochronology” Laboratory of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences (Yekaterinburg). They all delivered presentations and extended their wishes for the success of the conference.