Zoologiya İnstitutunda 13 oktyabr 2016-cı il tarixli, Elmi şura keçirilib. Şurada 2016-2017-cı il magistr planına dair AMEA Zoologiya İnstitutuna veriləcək mövzuların müzakirəsi keçirildi. İnstitutun direktoru Elman Yusifov qəbul olunmuş  magistrantlar üzərində şöbə müdirləri tərəfindən ciddi  tələbkarlıq olmasının, onların aktivliyi, maraqları kəsişmədən ənənəvi metodlardan qaçıb, qeyri standart, multidissiplinar mövzulara üstünlük verilməsinin labüdlüyünü vurğuladı. Daha sonra b.ü.e.d. Şaiq İbrahimovun çıxışı eşidildi. O, bu təşəbbüsün təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edib, elmlər arası əlaqənin İnstituta tətbiq edilməsini, yazılacaq elmi işlərin riyazi modelləşmə ilə sintezi üçün İnstitutda hər cür şəraitin yaradıldığını, işə qəbul olmuş gənc kadrlarda ideyalar rəqabətinin aparılması və s. kimi  fikirlərini şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı.
Sonda, şura üzvləri qeyd edilən məsələlər ətrafında çıxış edərək, rəy və təkliflərini səsləndirdilər.

Прошло очередное собрание Ученого Совета Института Зоологии НАНА
Прошло очередное собрание Ученого Совета Института Зоологии НАНА 13-ого октября 2016-ого года. На собрании обсудили предполагаемые для Института Зоологии НАНА темы на 2016-2017 гг согласно плану магистров. Директор института Эльман Юсифов особо отметил для заведующих отделами необходимость строго контроля деятельности уже поступивших магистров, призыв их к активности, к использованию нестандартных методов работы и мышления. Далее, выступил д.б.н. Шаик Ибрагимов. Он поддержал данную точку зрения в этом вопрпосе, высказал необходимость использовать в работе методики, находящиеся на стыке наук, подчеркнул наличие в институте всех возможностей для использования синтеза математического моделирования с выбранными темами и необходимость идейного соперничества между молодыми кадрами, принятыми на работу.
В завершении, члены совета высказали свое мнение по данным вопросам и внесли коррективы и предложения.