“Dövlət satınalmalarında və insan resurslarının idarə edilməsi prosedurlarında şəffaflığın artırılması” mövzusunda iclas keçirilib
11 iyun 2025-ci il tarixində AR ETN Zoologiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 aprel 2022-ci il tarixli 3199 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası çərçivəsində “Dövlət satınalmalarında və insan resurslarının idarə edilməsi prosedurlarında şəffaflığın artırılması” mövzusunda iclas keçirilib.
İclasda çıxış edən İnstitutun baş direktoru a.e.d., dosent Ələddin Eyvazov “Dövlət satınalmalarında  və  insan resurslarının idarə edilməsi  prosedurlarında şəffaflığın artırılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, bildirib ki, dövlət satınalmaları – dövlətin və ona bağlı təşkilatların müxtəlif mallar, işlər və xidmətlər almaq məqsədilə həyata keçirdiyi rəsmi və hüquqi prosedurlar birliyidir. Bu sistem təkcə dövlət orqanlarının deyil, bütün cəmiyyətin iqtisadi maraqlarını qorumaq üçün yaradılmışdır. Satınalma mexanizmləri vasitəsilə dövlət infrastruktur qurur, məktəblər və xəstəxanalar təchiz edir, yol salır və ictimai xidmətləri təmin edir. Hər bir vətəndaşın ödədiyi vergilər nəticəsində formalaşan büdcə vəsaitləri məhz bu mexanizm vasitəsilə istifadə olunur. Ona görə də dövlət satınalmaları həm maliyyə intizamı, həm də ictimai güvən baxımından ciddi əhəmiyyət daşıyır. Direktor həmçinin korrupsiyanın dayanıqlı inkişaf üçün təhlükə yaradan əsas amillərdən biri olduğunu söyləyib, korrupsiyanın iqtisadi və sosial tərəqqiyə ciddi təsir göstərdiyini, cəmiyyətin inkişafına mane olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra institutun baş meneceri Kəmalə Rasimli çıxış edərək “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun 27 dekabr 2001-ci ildə qəbul edildiyi barədə danışıb. Qanunun preambula hissəsində göstərilir ki, “Bu Qanun Azərbaycan Respublikasında dövlət satınalmalarının iqtisadi, hüquqi və təşkilati əsaslarını müəyyənləşdirir, satınalmalar zamanı dövlət vəsaitindən səmərəli və qənaətlə istifadə edilməsi, müsabiqə və aşkarlıq əsasında bütün malgöndərənlərə (podratçılara) bərabər rəqabət mühiti yaradılması prinsipləri və qaydalarını müəyyən edir” deyə o, əlavə edib.

A meeting on “Increasing transparency in public procurement and human resources management procedures” was held
On June 11, 2025, a meeting on “Increasing transparency in public procurement and human resources management procedures” was held at the Institute of Zoology of MSE RA within the framework of the implementation of the “National Action Plan for Strengthening the Fight against Corruption for 2022-2026”, approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 3199 dated April 4, 2022.
Speaking at the meeting, the Director General of the Institute, Associate Professor Aladdin Eyvazov, made a lecture on “Increasing transparency in public procurement and human resources management procedures”. He said that public procurement is a set of official and legal procedures carried out by the state and its affiliated organizations to purchase various goods, works and services. This system was created to protect the economic interests of not only state bodies, but also the entire society. Through procurement mechanisms, the state builds infrastructure, equips schools and hospitals, builds roads, and provides public services. Budget funds formed as a result of taxes paid by each citizen are used precisely through this mechanism. Therefore, public procurement is of great importance in terms of both financial discipline and public trust. The corruption is one of the main factors threatening sustainable development, emphasizing that corruption has a serious impact on economic and social progress and hinders the development of society, he stated.
Then, the General Manager of the institute, Kamala Rasimli spoke about the adoption of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Public Procurement” on December 27, 2001. The preamble of the law states that “This Law determines the economic, legal, and organizational foundations of public procurement in the Republic of Azerbaijan, establishes the principles and rules for the efficient and economical use of public funds during procurement, and for the creation of an equal competitive environment for all suppliers (contractors) on the basis of competition and transparency,” she added.