AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Oktyabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.  İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovaya 80 illik, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlıya 60 illik  yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyevin “AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarında aparılan tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində bildirib ki, Kimya Elmləri Bölməsinin institutları 2003-2015-ci illərdə kimya elminin neft kimyası, qeyri-üzvi kimya, kimyəvi kinetika və kataliz, kimya mühəndisliyi və kimya texnologiyasının nəzəri problemləri, yüksək molekullu birləşmələr və üzvi kimya sahələri üzrə  bir çox elmi və tətbiqi əhəmiyyətli nəticələr əldə ediblər. Qeyd edib ki, son beş ildə kimya institutları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun, SOCAR və beynəlxalq qurumların qrant müsabiqələrinin qalibi olublar. Bundan başqa, impakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələrin və onlara edilən istinadların sayı da ildən-ilə artmaqdadır.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Qəbul edilmiş qərarla bölməyə daxil olan institutların rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib. Qərarda məruzədə qeyd edilən perspektiv istiqamətlər üzrə tədqiqatların və alınacaq yeni nəticələrin  müzakirəsini mütəmadi olaraq təşkil etmək, institutların elmi fəaliyyətinin səmərəliyini yüksəltmək üçün onların koordinasiyasını və elmi tədqiqatların  inteqrasiyasını təmin etmək və digər müddəalar yer alır.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın magistraturasına 2017/2018-ci  tədris ili üçün qəbul planı haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə 2016/2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına 19 ixtisas üzrə 56 nəfərin qəbul olunduğunu deyib. Qəbulun nəticələri ilə bağlı məlumat verən AMEA rəhbəri magistraturaya qəbulun uğurla keçdiyini və AMEA-nın magistraturasına marağın olduqca böyük olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bunu nəzərə alaraq, AMEA-nın elmi bölmə və müəssisələrinin təklifləri əsasında Akademiyanın magistraturasına 2017/2018-ci tədris ili üçün qəbul planının layihəsi hazırlanıb.
Rəyasət Heyətinin iclasında planın layihəsi müzakirə olunaraq təsdiq edilib. Elm və Təhsil İdarəsinə planın İqtisadiyyat Nazirliyində də təsdiq olunması üçün bu quruma təqdim edilməsi tapşırılıb.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Xarici ezamiyyətlərin nəticələri  haqqında qısa məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisələrində 2016-cı ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlarla bağlı məsələ müzakirə edilib. Bununla bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev institutların elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatlarının təlimata uyğun hazırlanmasına dair tövsiyələrini verib.  İclasda Akademiyanın elmi müəssisələrində, habelə digər dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi müəssisələrdə və ali məktəblərdə 2016-cı ildə aparılan elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların vaxtında müzakirə olunub təsdiq edilməsini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul edilib.
Tədbirdə akademik Rasim Əliquliyev Gürcüstan Respublikasına ezamiyyətinin nəticəsi haqqında  məlumat verib. Tibilisidə keçirilən “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin birinci elektron infrastruktur konfransı”nda  (EaPEC 2016) məruzə ilə çıxış etdiyini deyən akademik qeyd edib ki, “EaPEC 2016” Şərq Tərəfdaşlığı regionu və Avropa İttifaqına üzv ölkələr arasında elektron infrastrukturların inkişafına dəstək verilməsini nəzərdə tutan çoxtərəfli əməkdaşlıq platformasıdır.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavinləri və Büro üzvlüyünə seçkilərin nəticələri təsdiq olunub.
Tədbirdə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi haqqında da Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. İnstitutun Analitik informasiya və nəşriy¬yat şöbəsi ləğv edilərək, onun əvəzinə, Təhsil şöbəsi və İqtisadiy¬yatın dövlət tənzimlənməsinin metodoloji və ekonometrik problemləri şöbəsi yaradılıb.
Gündəlikdə əksini tapan növbəti məsələ görkəmli filosof alim, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Məmmədovun 80 illik yubileyi haqqında olub. Alimin Azərbaycan fəlsəfə elminin inkişa-fın¬dakı xid¬mət¬lə¬rini nəzərə alaraq, yubileyi ilə əlaqədar Rəyasət Heyəti AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda “Müstəqil Azərbaycanın 25 illiyi və elmi-fəlsəfi irsimiz” mövzusunda kon¬fransın keçirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Akademik İradə Hüseynova ictimai əsaslarla AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin müdiri,  aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva isə Zoologiya İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin olunublar.

19 октября состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил Почетные грамоты НАНА члену-корреспонденту НАНА Фариде Мамедовой – по случаю ее 80-летнего юбилея и директору Дома-музея Гусейна Джавида НАНА, доктору филологических наук Гюльбениз Бабаханлы – по случаю ее 60-летнего юбилея.
На мероприятии был заслушан доклад академика-секретаря Отделения химических наук НАНА, академика Дильгама Тагиева на тему «Состояние и перспективы развития исследований, проводимых в институтах Отделения химических наук НАНА». В своем докладе ученый отметил, что в 2003-2015 гг. в различных областях химической науки – в области нефтяной химии, органической и неорганической химии, химической кинетики и катализа, теоретических проблем химической инженерии и технологии, высокомолекулярных соединений – были получены важные результаты, имеющие большое научное и прикладное значение. Академик сообщил, что в течение послених пяти лет институты отделения неоднократно побеждали на конкурсах по получению грантов, проводимых Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, ГНКАР и международными организациями; помимо этого, число статей, опубликованных в журналах с импакт-фактором, и ссылок на них растет из года в год.
Докладчик также перечислил основные перспективные направления, которые станут основой ускоренного и серьезного развития химической науки на 2025 год и далее, связав их с влиянием глобального экономического кризиса и началом постнефтяного периода.
После прослушивания доклад был обсужден Президиумом. Согласно принятому постановлению, руководителям институтов, которые входят в состав отделения, были даны соответствующие поручения. В постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как организация периодических обсуждений исследований, проводимых в перспективных сферах, и полученных новых результатов, обеспечение координации институтов и интеграции научных исследований с целью повышения плодотворности научной деятельности и т.д.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о плане приема в магистратуру НАНА на 2017/2018-й учебный год. В своем выступлении по данному вопросу академик Акиф Ализаде отметил, что на 2016/2017-й учебный год в магистратуру НАНА по 19 специальностям были приняты 56 человек. Говоря о данных анализа результатов приема, руководитель НАНА подчеркнул, что прием в магистратуру был проведен успешно, интерес к магистратуре НАНА был очень высоким. Он отметил, что, учитывая это, на основе предложений научных отделений и научных учреждений НАНА был подготовлен проект плана приема в магистратуру Академии на 2017/2018-й учебный год.
Президиум обсудил проект и утвердил его. Управлению науки и образования аппарата Президиума НАНА было поручено представить план в соответствующем порядке Министерству экономики Азербайджанской Республики для утверждения.
На заседании вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев вкратце рассказал о результатах зарубежных командировок.
Затем был обсужден вопрос, связанный с отчетами об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в научных учреждениях НАНА в 2016 году. В своем выступлении по данному вопросу, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев дал свои рекомендации по подготовке отчетов о научной и научно-организационной деятельности институтов в соответствии с инструкциями. На заседании было принято постановление об обеспечении своевременного обсуждения и утверждения отчетов об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в научных учреждениях Академии, а также в научных учреждениях, функционирующих при прочих министерствах и государственных организациях, и высших школах в 2016 году.
На мероприятии академик Расим Алигулиев рассказал о результатах своей командировки в Республику Грузия. Сообщив, что на «Первой конференции по электронной инфраструктуре в регионе Восточного партнерства» (EaPEC2016), которая состоялась в городе Тбилиси, он выступил с докладом, ученый отметил, что «EaPEC2016» является платформой многостороннего сотрудничества, оказывающей поддержку развитию электронных инфраструктур между регионом Восточного партнерства и государствами-членами Европейского Союза.
Прочим постановлением Президиума были утверждены результаты выборов заместителей академика-секретаря и членов Бюро Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
На мероприятии также было принято постановление о внесении изменений в структуру Института экономики НАНА. В институте был ликвидирован Отдел аналитической информации и издательства и созданы Отдел образования и Отдел методологических и эконометрических проблем государственного регулирования экономики.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о 80-летнем юбилее выдающегося ученого-философа, доктора философских наук, члена-корреспондента НАНА Закира Мамедова. Учитывая заслуги ученого в развитии философской науки Азербайджана, Президиум принял постановление о проведении в Институте философии НАНА конференции на тему «25-летие независимого Азербайджана и научно-философское наследие», посвященной юбилею.
Затем были рассмотрены некоторые кадровые вопросы. Было принято постановление о назначении академика Ирады Гусейновой руководителем Отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА на общественных началах, доктора философии по аграрным наукам Афига Мамедова – ученым секретарем Отделения биологических и медицинских наук НАНА, доктора философии по биологии Сары Алиевой – ученым секретарем Института зоологии.