AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Oktyabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.  İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovaya 80 illik, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlıya 60 illik  yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyevin “AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarında aparılan tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində bildirib ki, Kimya Elmləri Bölməsinin institutları 2003-2015-ci illərdə kimya elminin neft kimyası, qeyri-üzvi kimya, kimyəvi kinetika və kataliz, kimya mühəndisliyi və kimya texnologiyasının nəzəri problemləri, yüksək molekullu birləşmələr və üzvi kimya sahələri üzrə  bir çox elmi və tətbiqi əhəmiyyətli nəticələr əldə ediblər. Qeyd edib ki, son beş ildə kimya institutları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun, SOCAR və beynəlxalq qurumların qrant müsabiqələrinin qalibi olublar. Bundan başqa, impakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələrin və onlara edilən istinadların sayı da ildən-ilə artmaqdadır.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Qəbul edilmiş qərarla bölməyə daxil olan institutların rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib. Qərarda məruzədə qeyd edilən perspektiv istiqamətlər üzrə tədqiqatların və alınacaq yeni nəticələrin  müzakirəsini mütəmadi olaraq təşkil etmək, institutların elmi fəaliyyətinin səmərəliyini yüksəltmək üçün onların koordinasiyasını və elmi tədqiqatların  inteqrasiyasını təmin etmək və digər müddəalar yer alır.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın magistraturasına 2017/2018-ci  tədris ili üçün qəbul planı haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə 2016/2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturasına 19 ixtisas üzrə 56 nəfərin qəbul olunduğunu deyib. Qəbulun nəticələri ilə bağlı məlumat verən AMEA rəhbəri magistraturaya qəbulun uğurla keçdiyini və AMEA-nın magistraturasına marağın olduqca böyük olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bunu nəzərə alaraq, AMEA-nın elmi bölmə və müəssisələrinin təklifləri əsasında Akademiyanın magistraturasına 2017/2018-ci tədris ili üçün qəbul planının layihəsi hazırlanıb.
Rəyasət Heyətinin iclasında planın layihəsi müzakirə olunaraq təsdiq edilib. Elm və Təhsil İdarəsinə planın İqtisadiyyat Nazirliyində də təsdiq olunması üçün bu quruma təqdim edilməsi tapşırılıb.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Xarici ezamiyyətlərin nəticələri  haqqında qısa məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisələrində 2016-cı ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlarla bağlı məsələ müzakirə edilib. Bununla bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev institutların elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatlarının təlimata uyğun hazırlanmasına dair tövsiyələrini verib.  İclasda Akademiyanın elmi müəssisələrində, habelə digər dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi müəssisələrdə və ali məktəblərdə 2016-cı ildə aparılan elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların vaxtında müzakirə olunub təsdiq edilməsini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul edilib.
Tədbirdə akademik Rasim Əliquliyev Gürcüstan Respublikasına ezamiyyətinin nəticəsi haqqında  məlumat verib. Tibilisidə keçirilən “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin birinci elektron infrastruktur konfransı”nda  (EaPEC 2016) məruzə ilə çıxış etdiyini deyən akademik qeyd edib ki, “EaPEC 2016” Şərq Tərəfdaşlığı regionu və Avropa İttifaqına üzv ölkələr arasında elektron infrastrukturların inkişafına dəstək verilməsini nəzərdə tutan çoxtərəfli əməkdaşlıq platformasıdır.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavinləri və Büro üzvlüyünə seçkilərin nəticələri təsdiq olunub.
Tədbirdə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi haqqında da Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. İnstitutun Analitik informasiya və nəşriy¬yat şöbəsi ləğv edilərək, onun əvəzinə, Təhsil şöbəsi və İqtisadiy¬yatın dövlət tənzimlənməsinin metodoloji və ekonometrik problemləri şöbəsi yaradılıb.
Gündəlikdə əksini tapan növbəti məsələ görkəmli filosof alim, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Məmmədovun 80 illik yubileyi haqqında olub. Alimin Azərbaycan fəlsəfə elminin inkişa-fın¬dakı xid¬mət¬lə¬rini nəzərə alaraq, yubileyi ilə əlaqədar Rəyasət Heyəti AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda “Müstəqil Azərbaycanın 25 illiyi və elmi-fəlsəfi irsimiz” mövzusunda kon¬fransın keçirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Akademik İradə Hüseynova ictimai əsaslarla AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin müdiri,  aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva isə Zoologiya İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin olunublar.

Regular meeting of ANAS Presidium
Regular meeting of ANAS Presidium held on October 19. First of all, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh awarded Diplomas of ANAS to corresponding member of ANAS Farida Mammadova on the occasion of her 80th anniversary and Director of the Huseyn Javid’s Memorial Flat, Doctor of Philology Gulbaniz Babakhanli on the occasion of her 60th anniversary.
At the event Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences of ANAS, Academician Dilgam Tagiyev reported on "Status and prospects of studies carried out at the institutes of the Department of Chemical Sciences of ANAS". In his report the scientist noted that, in 2003-2015 in various fields of chemistry - in oil chemistry, organic and inorganic chemistry, chemical kinetics and catalysis, theoretical problems of chemical engineering and technology, high-molecular compounds - were obtained important results, which are of great scientific and practical importance. Academician informed that, over the past five years the institutions of department repeatedly won at competitions for obtaining grants, organized by the Foundation of Science under the President of the Republic of Azerbaijan, SOCAR and international organizations; in addition, the number of articles published in journals with impact factor and references to them is growing year after year.
The reporter also enumerated the main promising areas that will form the basis of serious and accelerated development of chemical science for 2025 and beyond, linking them to the influence of the global economic crisis and the beginning of the post-oil period.
Then, the report was discussed by Presidium. According to the adopted resolution, heads of the institutions that are part of department have been given appropriate instructions. The decision reflected issues such as the organization of periodic discussions studies carried out in promising areas and obtained new results, coordination of institutions and integrating scientific research to improve the fruitfulness of scientific activity, etc. Next was discussed on the plan of admission to magistracy of ANAS on 2017/2018 academy year. In his speech on this issue Academician Akif Alizadeh noted that, in 2016/2017 academic year to the ANAS Masters on 19 specialties, 56 people were accepted. Speaking about receiving the results of the analysis of the data, head of ANAS emphasized that, admission to the magistracy was held successfully interest in the Masters of ANAS was very high. He noted that, basis of proposals from the scientific departments and scientific institutions receiving project plan was prepared by the magistracy of the Academy for 2017/2018.
The Presidium discussed and approved it. To the Office of Science and Education of the Presidium Administration ANAS was requested to submit a plan as appropriate, to the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan for approval.
At the meeting, Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev briefed on the results of business trips abroad. Then discussed the issue related to the report on the results of scientific research conducted in the scientific institutions of ANAS in 2016. In his speech on this issue Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev gave its recommendations on the preparation of reports on the scientific and organizational activities of the institutions to accordance with the instructions. The meeting adopted a resolution on ensuring timely discussion and approval of reports on the results of research works carried out in the Academy's scientific institutions as well as scientific institutions that operate under other ministries and public institutions and high schools in 2016.
At the event academician Rasim Aliguliyev presented the results of his trip to the Republic of Georgia. Noted that, the "First Conference on e-Infrastructure in the region of the Eastern Partnership» (EaPEC 2016) which was held in Tbilisi, he delivered a report, the scientist noted that, «EaPEC 2016" is a platform for multilateral cooperation support the development of e-Infrastructures between the region of the Eastern partnership and the European Union Member States. Other decree of the Presidium had approved the results of the election Deputy Academician-Secretary and members of the Presidium of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS. The event also adopted a resolution to amend the structure of the Institute of Economics of ANAS. The institute was liquidated Department of analytical information and publishing and established Department of Education and Department of methodological and econometric issues of state regulation of the economy. Next, on the agenda was the issue on 80th anniversary of the outstanding scientist-philosopher Doctor of Philosophy, corresponding member of ANAS Zakir Mammadov. Taking into account the merits of the scientist in the development of philosophical science of Azerbaijan, Presidium adopted a decision to hold at ANAS Institute of Philosophy the conference on the theme "25 years of independent Azerbaijan, scientific and philosophical heritage" dedicated to the anniversary.
Then some of the personnel issues were discussed. It was decided to appoint Academician Irada Huseynova, head of the Department of the fundamental problems of the biological productivity of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology at ANAS on a voluntary basis, PhD on Agricultural Sciences Afig Mamedov - Scientific- Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences at ANAS PhD in Biology Sara Aliyeva - Scientific-Secretary of the Institute of Zoology.