İkinci Azərbaycan Elm Festivalına hazırlıq işləri müzakirə olunub
Oktyabrın18-də AMEARəyasətHeyətində İkinciAzərbaycanElmFestivalınahazırlıqişləriilə bağlı iclaskeçirilib.
Tədbirigiriş sözü ilə açanAMEA-nınAlimlərEvinindirektoru, tarixüzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva elminpopulyarlaşdırılmasındafestivalınəhəmiyyətindəndanışıb. N.Quliyeva31 oktyabr- 5 noyabr2016-cı iltarixlərində keçiriləcəkfestivalahazırlıqişlərininBakı ilə yanaşı, regionlardadayüksəksəviyyədə davametdiyinivurğulayıb. IElmFestivalında15 mindənartıqinsanıniştiraketdiyinixatırladanAlimlərEvinindirektorubuilfestivaldatəxminən50 mindənçoxinsanıniştirakınıngözlənildiyinidiqqətə çatdırıb.
N.Quliyevabildiribki, festivalçərçivəsində ölkə alimlərininənsonnailiyyətlərinümayiş olunacaq, müxtəlifkonfranslar, konsertlər, regionalelmimərkəzlərə ekskursiyalartəşkilediləcək. Həmçiningəncalimlərinelminbütünsahələriüzrə çıxışları, yaradıcılıqemalatxanaları və interaktivsərgilərlə tanışlıq, elmilaboratoriyalaraekskursiyalar, müsabiqələr, yenielminailiyyətləriözündə əksetdirəncəlbedicişoular, akademiyanınmüəssisə və təşkilatlarınaaidelmi-populyarfilmlərinnümayişinəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində keçiriləcək festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO, Azərbaycan Respublikasının Təhsil və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirlikləri, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.

On October 18, Presidium of ANAS held an assembly on the preparatory works for the 2nd Science Festival.
Opening the event director of ANAS Scientists’ House, PhD in History Nurida Guliyeva spoke about the significance of the festival and noted that, preparatory works for 2nd Science Festival to be held within October 31 – November 5 are carried out not only in Baku but also in regions at highest level. She drew attention to the participation of over 15 thousand people at the 1st Science Festival and is expected over 50 thousand people in the next one.
Festival will feature scientists’ latest achievements, organize various conferences, concerts and trips to regional research centers. In addition, young scientists’ performances in all fields of science, acquaintance with creative workshops and interactive exhibitions, touring the scientific laboratories, contests, spectacular shows, reflecting new scientific achievements, as well as screening films about enterprises and institutions of Academy are planned, stated N.Guliyeva.
It was noted that, festival to be held in Baku, Nakhchivan, Sumgait, Sheki and Ganja cities, is initiated by ANAS, UNESCO, Ministries of Education, Communication and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, Baku City Executive Power, Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan, Science Development Foundation under the President of Azerbaijan, U.S. Embassy in Azerbaijan and supported by Moscow State University.