30 yanvar 2025-cü il tarixində AR ETN Zoologiya İnstitutunda Pakistanın Kənd Təssərrüfatı Universitetinin Parazitologiya və Mikrobiologiya laboratoriyasının müdiri Dr. Muhammad Ali Shah ilə görüş keçirilib.
Görüşdə icraçı direktor, b.e.d., dos. Elşad Əhmədov və institutun bir qrup əməkdaşları iştirak edib. Qonağa institutun tarixi, elmi fəaliyyəti və parazitologiya sahəsində aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verilib. Həmçinin, Parazitologiya və Mikrobiologiya laboratoriyasının müdiri Dr. Muhammad Ali Shah öz ölkəsinin parazit faunası, bu sahədə görülən işlər və əldə olunmuş elmi nəticələr haqqında institutun əməkdaşların məlumatlandırıb.

Institute of Zoology held a meeting with pakistani scientist
On January 30, 2025, a meeting was held at the Institute of Zoology of MSE RA with Dr. Muhammad Ali Shah, Head of the Laboratory of Parasitology and Microbiology of the Pakistan Agricultural University.
The meeting was attended by the Executive Director, Ph.D., Assoc. Prof. Elshad Ahmadov and a group of employees of the institute. The guest was informed about the history of the institute, scientific activities and research conducted in the field of parasitology. Also, the Head of the Laboratory of Parasitology and Microbiology, Dr. Muhammad Ali Shah, informed the employees of the institute about the parasitic fauna of his country, the work done in this field and the scientific results obtained.
During the meeting, future joint scientific cooperation, scientific research and publications were discussed.