ETN Zoologiya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
16 yanvar 2025-ci il tarixində, Zoologiya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib. Tədbir iştirakçıları faciə qurbanlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbiri İnstitutun icraçı direktoru, b.e.d., dosent Elşad Əhmədov açıb. O, çıxışında Azərbaycan xalqının tarixinə Qanlı Yanvar faciəsi kimi daxil olmuş 20 Yanvar hadisəsinin millətin azadlıq səsini ucaltdığı, öz suverenliyi uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarix olduğunu bildirib. 20 yanvar faciəsi xalqımızın yaddaşında hüzn və kədər, qürur və qəhrəmanlıq səhifəsi kimi qalıb. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakı şəhərinə və Azərbaycanın bir neçə rayonuna keçmiş Sovet İttifaqının qoşun hissələri fövqəladə vəziyyət elan edilmədən yeridilmiş, dinc əhaliyə divan tutulmuş, yüzlərlə insan qətlə yetirilmiş, yaralanmış, itkin düşmüşdür. Sovet ordusunun, xüsusi təyinatlı dəstələrin və daxili qoşunların iri kontingentinin Bakını zəbt etməsi xüsusi qəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklərlə müşayiət edilmişdir.
Tədbirdə daha sonra, YAP Yasamal rayonu “504-cü Məhəllə ərazi”si ilk Partiya Təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Hafiz Muxtarov və İnstitutun kitabxanasının baş mütəxəssisi Fatma Əbdülova bu qanlı tarixlə bağlı acı xatirələrini paylaşıblar.

Institute of Zoology held a commemorative event on the 35th anniversary of the January 20 tragedy
On January 16, 2025, a commemorative event was held at the Institute of Zoology on the 35th anniversary of the January 20 tragedy. The participants of the event commemorated the dear memory of the victims of the tragedy with a minute of silence.
The event was opened by the Executive Director of the Institute, Dr., Associate Professor Elshad Ahmadov. In his speech, he stated that the January 20 event, which entered the history of the Azerbaijani people as the Bloody January tragedy, was a glorious date when the nation raised its voice for freedom and demonstrated courage for its sovereignty. The January 20 tragedy remained in the memory of our people as a page of sadness and grief, pride and heroism. On the night of January 19-20, 1990, units of the former Soviet Union troops were deployed to Baku and several regions of Azerbaijan without declaring a state of emergency, the civilian population was massacred, hundreds of people were killed, wounded, and missing. The occupation of Baku by a large contingent of the Soviet army, special forces, and internal troops was accompanied by special cruelty and unprecedented atrocities.
Later, at the event, the chairman of the first Party Organization of the 504th Neighborhood Area of the YAP Yasamal district, PhD Hafiz Mukhtarov, and the chief specialist of the Institute's library Fatma Abdulova shared their bitter memories of this bloody history.