Hidrobiologiya laboratoriyasının əməkdaşları Xəzərin Kürağzı və Qızılağac ərazilərində ekspedisiyada olmuşlar
ARETN Zoologiya institutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d.,dosent S.Ş.Süleymanov və kiçik elmi işçisi İ.Ş.Səmədli Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" ilə bağlı tədbirlər planının müvafiq bəndinin icrası üçün 06-07.11.2024-cü il tarixlərində Xəzərin Kürağzı və Qızılağac  ərazilərinin sahilboyu sularında monitorinq keçirmişlər. Monitorinq zamanı digər balıqlarla birlikdə, az sayda da olsa Xəzər qızılbalığı körpələrinə rast gəlinmişdir. Sürütmə tora körpə balıqlarla yanaşı, yuxarı yaş qrupuna aid edilən balıqlar da düşmüşdür. Qeyd etmək lazımdır ki, həvəskar balıqçıların məlumatlarına görə onların toruna da tək-tək hallarda Xəzər qızılbalığı da düşür. Monitorinq zamanı müəyyən edilmişdir ki, Qlobal İqlim Dəyişmələri nəticəsində Xəzər dənizi səviyyəsi aşağı düşmüş, bu  səbəbdən Xəzərin sahilboyu zonalarında  körpə balıqlara az sayda rast gəlinmişdir. Onlar daha çox dənizin dərin qatlarına üstünlük vermişlər.

Hydrobiology Laboratory employees on an expedition to the Kuraghzi and Gizilaghaj areas of the Caspian Sea
The head of the Hydrobiology Laboratory of the MSERA Institute of Zoology, Ph.D., Associate Professor S.Sh. Suleymanov, and a junior researcher I.Sh. Samadli, conducted monitoring in the coastal waters of the Kuraghzi and Gizilaghaj areas of the Caspian Sea on 06-07.11.2024 in order to implement the relevant item of the Action Plan related to the 2024 "Year of Solidarity for the Green World" in the Republic of Azerbaijan. During the monitoring, along with other fish, a small number of Caspian salmon babies were encountered. Along with the fish belonging to the older age group also fell into the drag net. It should be noted that, according to information from amateur fishermen, Caspian salmon also occasionally fall into their nets. During monitoring, it was determined that as a result of Global Climate Change, the level of the Caspian Sea has decreased, which is why there are few juvenile fish in the coastal zones of the Caspian. They prefer the deeper layers of the sea.
The materials obtained during the research are currently being thoroughly processed in the laboratory.