AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov beynəlxalq konfransda iştirak etmişdir
22-28 sentyabr 2024-cü il tarixlərində AR ETN Zoologiya İnstitutunun Protozoologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İ.X.Ələkbərov Nalçik şəhərində (Rusiya) keçirilən konfransda iştirak etmişdir. Görkəmli alim Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illiyinə həsr olunmuş IX Ümumrusiya “Dağ ekosistemləri və onların komponentləri” adlı beynəlxalq konfransda “Azərbaycanın iki milli parkının (Şahdağ və Samur-Yalama Milli Parkları) torpaq infuzorları” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir.
Konfransın gedişatı zamanı İ.Ələkbərov A.Tembotov adına Dağ Ekologiyası İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü, məşhur zooloq Fatimat Tembotova, dünya şöhrətli terioloq, akademik V.Bolşakov, Qafqazda yayılmış ilanlar üzrə ekspert, professor B.Tuniyev ilə görüşmüş, gələcək planlar, müştərək işlərin aparılması üzrə imkanlarla bağlı müzakirələr aparılmışdır.

Corresponding member of ANAS Ilham Alakbarov participated in the international conference
On September 22-28, 2024, the head of the Protozoology Laboratory of the Institute of Zoology of MSE RA of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, Professor I.Kh. Alakbarov participated in the conference held in Nalchik (Russia). The outstanding scientist delivered a lecture entitled "Soil infusors of two national parks of Azerbaijan (Shahdagh and Samur-Yalama National Parks)" at the IX All-Russian international conference "Mountain ecosystems and their components" dedicated to the 300th anniversary of the Russian Academy of Sciences.
During the course of the conference, I. Alakbarov met with the director of the Institute of Mountain Ecology named after A. Tembotov, corresponding member of RAS, famous zoologist Fatimat Tembotova, world-famous therologist, academician V. Bolshakov, expert on snakes common in the Caucasus, professor B. Tuniyev, held discussions on the future plans and possibilities of conducting joint work.