ARETN Zoologiya İnstitutu ilə Rusiya Elmlər Akademiyası Ural bölməsinin akademik N.P.Laverov adına Arktikanın Kompleks Tədqiqi Federal Tədqiqat Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır
10 may 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Zoologiya İnstitutu ilə Rusiya Elmlər Akademiyası Ural bölməsinin akademik N.P.Laverov adına Arktikanın Kompleks Tədqiqi Federal Tədqiqat Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır.
Elmi-tədqiqat qurumları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinə 2023-cü ilin iyul ayında başlanmış, REA Ural bölməsinin Biomüxtəliflik Mərkəzindən bioloqlar AR ETN Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları ilə birlikdə Rusiya Elm Fondunun layihəsi (№21-14-00092) çərçivəsində Azərbaycan ərazisində tədqiqatlar aparmışlar. Layihə bəzi növləri invaziv olan Corbicula cinsinə aid şirinsu ikitaylı molyusklarının tədqiqinə həsr olunmuşdur.
N.P.Laverov adına Arktikanın Kompleks Tədqiqi Federal Tədqiqat Mərkəzi ilə ARETN Zoologiya İnstitutu arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində şirin su onurğasızları faunası, həmçinin həşəratlar və hörümçəkkimilərin müxtəlif qruplarının inventarlaşdırılması, tədqiqi istiqamətində birgə elmi işlərin davam etdirilməsi üçün razılıq əldə edilmişdir. Müqavilə çərçivəsində həmçinin Şimali Rusiya və Azərbaycanın daxili su hövzələrində birgə ixtioloji tədqiqatların aparılması, kadr hazırlığı və s. işlərin  yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur.

MSE RA Institute of Zoology and the Federal Research Center for Comprehensive Research of the Arctic named after academician N.P. Laverov of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences signed an agereement
On May 10, 2024, a cooperation agreement was signed between the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Federal Research Center for Comprehensive Research of the Arctic named after academician N.P. Laverov of the Ural branch of the Russian Academy of Sciences.
Cooperation between scientific and research institutions  was kicked off in July 2023, biologists from the Biodiversity Center of the RAS Ural Branch, together with the employees of the MSE RA Institute of Zoology, conducted research in the territory of Azerbaijan within the framework of the project of the Russian Science Foundation (No. 21-14-00092). The project is dedicated to the study of freshwater bivalve molluscs of the genus Corbicula, some species of which are invasive.
Within the framework of the cooperation agreement concluded between the Federal Research Center for the Comprehensive Research of the Arctic named after N.P. Laverov and the MSE RA Institute of Zoology, an agreement was reached for the continuation of joint scientific work in the direction of the inventory and research of the fauna of freshwater invertebrates, including various groups of insects and arachnids. The  agreement intends to carry out the joint ichthyological researches, staff training, etc. in the internal water basins of Northern Russia and Azerbaijan.