25 iyun 2024-cü il tarixində 2401.01-Zoologiya ixtisası üzrə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunda yay imtahan sessiyasında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq (minimum) imtahanları keçirilib.
İmtahan komissiyasının sədri, İnstitutun baş direktoru, a.e.ü.f.d.,dosent Ələddin Eyvazov, sədr müavini, b.e.d., dosent Elşad Əhmədov, komissiyanın üzvləri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İlham Ələkbərov, b.e.d., dosent Asif Manafov və Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., Şəfa Xasayevanın iştirakı ilə təşkil olunan imtahanda iddiaçı imtahan suallarına şifahi və yazılı olaraq cavab vermiş, onun cavabları komissiya üzvləri tərəfindən müvafiq ballarla qiymətləndirilmişdir.

Institute of Zoology holds Doctoral (minimum) examinations of doctoral students and dissertators
On June 25, 2024, doctoral (minimum) examinations of doctoral students and dissertators were held in the summer exam session at the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan for the specialty 2401.01-Zoology.
In the examination holding with participation of chairman of the examination commission, General Director of the Institute, Associate Professor, PhD in Agrarian sciences Aladdin Eyvazov, Dr., in Biological sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov, members of the commission - corresponding member of ANAS, Professor Ilham Alakbarov, Dr. Biological sciences, Associate Professor Asif Manafov, and chief Department of Education, PhD in Biological sciences Shafa Khasayeva, the applicant  answered the exam questions orally and in writing, and  answers were evaluated by the commission members with appropriate points.