Zoologiya İnstitutunda Qurtuluş gününə həsr olunan tədbir keçirilib
13 iyun 2024-cü il tarixində AR ETN Zoologiya İnstitutunda Qurtuluş gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov iştirakçıları iclasın gündəliyi ilə tanış edib. O, çıxışında bildirib ki, 15 iyun Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan dövlətinin qurtuluşunun başlanğıcı kimi dəyərləndirilir. Ötən illərdə Ümummilli Liderimizin həyata keçirdiyi şərəfli xilaskarlıq missiyası xalqımızın və bütün dünyanın gözü qarşısında cərəyan etdi, Azərbaycan məhv olmaq təhlükəsindən qurtularaq güclü bir dövlətə çevrildi. İyunun 15-i xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan və xalqına arxa, dayaq olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevdir. İyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildi. Ulu Öndər böyük risklərə baxmayaraq, xalqın qurtuluşu missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürdü.
Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə baş vermiş sosial-iqtisadi və siyasi inkişaf dövlətimizin möhkəmlənməsində, sivil dünyaya sıx inteqrasiya prosesinə qoşulmasında və xalqımızın strateji mənafelərini təmin edən modern cəmiyyətin qurulmasında həlledici rol oynadı.
Daha sonra YAP Yasamal rayonu “504”-cü məhəllə ərazisi İlk Partiya təşkilatının sədri Hafiz Muxtarov, Quru onurğalılar laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d Təvəkkül İsgəndərov, Parazitologiya laboratoriyasının elmi işçisi Nərmin Əsgərova Qurtuluş Günü ilə bağlı məruzələr ilə çıxış edib.

Institute of Zoology held a meeting dedicated to the Liberation Day
Opening the event, which began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, Director General of the Institute, Associate Professor, PhD in Agrarian sciences Aladdin Eyvazov introduced the agenda of the meeting to the participants. He stressed out that June 15 National Liberation Day is considered as the beginning of the liberation of Azerbaijan. The honorable rescue mission carried out by our National Leader in the past years unfolded before the eyes of our people and the whole world, Azerbaijan got rid of the danger of destruction and turned into a strong state. June 15 is a real liberation date for our people. The creator of this history is National Leader Heydar Aliyev, who plays an exceptional role in the preservation, strengthening and development of the independence of Azerbaijan, who always relies on his people and is his support. On June 15, Heydar Aliyev was elected the chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan. Despite the great risks, the Great Leader bravely undertook the mission of the salvation of the people.
Today, the celebration of the ideology of national liberation manifests itself in the continuous development of our independent republic, and Azerbaijan's reputation in the world is growing even more. The socio-economic and political development that took place in the country after the Great Leader Heydar Aliyev's return to power played a decisive role in strengthening our state, joining the process of close integration with the civilized world, and building a modern society that ensures the strategic interests of our people.
Later, YAP Yasamal district "504" district First Party Organization Chairman Hafiz Mukhtarov, Director of the Terrestrial Vertebrates Laboratory Tavakkul Isgandarov, a reseracher of the Parasitology Laboratory Narmin Asgarova delivered speeches on Liberation Day.