Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin əməkdaşları Abşeronun Buzovna, Mərdəkan və Zirə qəsəbəsi ərazilərində ekspedisiyada olmuşlar
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq AR ETN Zoologiya İnstitutu Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin əməkdaşları Abşeronda zeytun milçəyinin (Bactrocera oleae Rossi,1790) və zeytun ballıcasının (Euphyllura olivine Costa,1839) bioekoloji xüsusiyyətləri və onun entomofaqlarının tədqiqi mövzusuna aid tədqiqat materialları toplamaq üçün may ayının ikinci yarısında Abşeronun Buzovna, Mərdəkan və Zirə qəsəbəsi ərazilərinə ekspedisiya təşkil edilmiş, ərazilərdə yerləşən zeytun bağlarında, həmçinin Yasamal parkı və yol kənarlarında bitən zeytun bitkilərində monitorinqlər aparılmışdır. Aparılan monitorinqlər zamanı bəzi ərazilərdə zeytun bitkilərinin üzərində zeytun ballıcası-Euphyllura olivina (Costa,1839) və zeytun meyvə milçəyi-Bactrocera oleae (Rossi, 1790) aşkar olunmuşdur. Zərərvericilər və onların entomofaqlarına aid materiallar toplanaraq növ mənsubiyyətinin təyin edilməsi və onların bəzi bioekoloji xüsusiyyətlərinin izlənməsi üçün laboratoriyaya gətirilmişdir.  Müşahidə və eksperimental tədqiqatlar davam etdirilir.

The employees of the Applied Zoology Center were on an expedition in Buzovna, Mardakan and Zira settlements of Absheron
In accordance with the Action Plan of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan regarding the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in the Republic of Azerbaijan, the employees of the Applied Zoology Center of the MSE RA Institute of Zoology has organized an expedition to the areas of Buzovna, Mardakan and Zira settlements of Absheron in the second half of May to collect research materials related to the olive fruit fly (Bactrocera oleae Rossi, 1790) and the olive psyllid (Euphyllura olivine Costa, 1839) and study of bioecological characteristics and its entomophages, including monitoring was carried out in the olive groves located in the areas, as well as in the olive plants growing in the Yasamal park and on the roadsides. During the monitoring, the olive psyllid - Euphyllura olivina (Costa, 1839) and the olive fruit fly - Bactrocera oleae (Rossi, 1790) were found on olive plants in some areas. Materials related to pests and their entomophages were collected and brought to the laboratory for species identification and monitoring of some of their bioecological characteristics. Observational and experimental studies are ongoing.