10 may 2024-cü il tarixində ETN Zoologiya İnstitutunda elmi seminarın növbəti iclası keçirilib. AMEA-nın Şəki rayon regional filialının dissertantı Şükürova Zərintac Yusif qızının “Armud saturniyasının biologiyası, ipəkçilikdə istifadəsi məqsədilə kütləvi artırılma metodunun işlənib hazırlanması” mövzusunda dissertasiya işinin Dissertasiya şurasının nəzdində elmi seminarda müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işinin elmi rəhbəri Gülzar Əliheydər qızı Mustafayevdir.
Müzakirənin sonunda dissertasiya işinin elmi və praktik əhəmiyyətini nəzərə alaraq Şükürova Zərintac Yusif qızının Armud saturniyasının biologiyası, ipəkçilikdə istifadəsi məqsədilə kütləvi artırılma metodunun işlənib hazırlanması adlı dissertasiya mövzusunun 2401.01 – “Zoologiya” ixtisasında Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyaları qarşısında qoyduğu tələblərə cavab verdiyi üçün işin elmi müzakirələri növbəti mərhələsinə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edildi.

The next meeting of the Scientific Seminar under Dissertation Council was held
On May 10, 2024, the next meeting of the Scientific Seminar was held at the MSE Institute of Zoology. A dissertator of the Sheki Regional Branch of Azerbaijan National Academy of Sciences Shukurova Zarintaj Yusif gizi's  research work entitled "Biology of Pear saturnia, development of mass breeding method for use in sericulture" was discussed at the Scientific Seminar under the Dissertation Council. The scientific supervisor of the dissertation work is Gulzar Aliheydar gizi Mustafayeva.
At the end of the discussion, taking into account the scientific and practical importance of the dissertation work, Shukurova Zarintaj Yusif gizi's dissertation topic "Biology of Pear saturnia, development of mass breeding method for its use in sericulture" in 2401.01 - "Zoology" specialty to receive the degree of Doctor of Philosophy in Biology was considered appropriate to submit  to the next stage of scientific discussions, as it met the requirements of the doctoral theses put by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.