15 dekabr 2023-cü il tarixində   Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Zoologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən FD 1.09 Dissertasiya şurasının növbəti iclası keçirilib. Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi V.Y.Axundov adına Elmi Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutu Publik Hüquqi Şəxsin dissertantı Yeganə Əliqulu qızı Sultanovanın 2429.01- “Parazitologiya” ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycanın cənub-şərqində ağcaqanadların faunasının müasir vəziyyəti və onların abrovirusların keçirilməsində rolu” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilmişdir. Qeyd edək ki, dissertasiya işinin elmi rəhbəri tibb elmlər doktoru Akif Əyyub oğlu Salehovdur.
Sonda Yeganə Əliqulu qızı Sultanovanın 2429.01-“Parazitologiya” ixtisasında “Azərbaycanın cənub-şərqində ağcaqanadların faunasının müasir vəziyyəti və onların abrovirusların keçirilməsində rolu” adlı dissertasiya mövzusunun biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırıldı.

On December 15, 2023, the next meeting of the FD 1.09 Dissertation Council operating under the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held. The dissertation defense of Yegana Aligulu gizi Sultanova, a doctoral student of the V.Y. Akhundov Scientific Research Medical Prophylactic Institute of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, was held on the topic "The state-of-the-art of the mosquito fauna in the southeast of Azerbaijan and their role in the transmission of abroviruses" due to receive a PhD in Biology in the specialty "Parasitology" 2429.01. Note that the scientific supervisor of the dissertation work is Akif Ayyub oglu Salehov, Doctor of Medical Sciences.
Finally, a petition was filed before the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for Yegane Aligulu gizi Sultanova's PhD degree in Biology for the dissertation topic "The state-of-the-art of the mosquito fauna in the southeast of Azerbaijan and their role in the transmission of abroviruses" in the specialty 2429.01-"Parasitology".