AMEA ilə “Thomson Reuters” agentliyi arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb
Oktyabrın 11-də Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən ali elmi təşkilatı olan AMEA ilə dünya elmi ictimaiyyəti arasında ən nüfuzlu elmi-analitik informasiya təminatçısı və mənbəyi kimi tanınan “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Müqaviləyə əsasən AMEA-nın 40-dan çox elmi-tədqiqat müəssisəsi və orada çalışan çoxlu sayda alim və mütəxəssislər “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanı əldə edəcəklər. Həmçinin “Thomson Reuters” agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən bu bazaya daxil olan jurnallarda məqalələrin dərc edilməsi qaydaları, elmi müəssisələrdə əldə olunan yeniliklər və alimlərin beynəlxalq aləmdə tanınması kimi müxtəlif mövzularda mütəmadi seminar və treninqlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
“Web of Science” yüksək indeksli jurnalların, kitabların, konfrans materiallarının və digər nəşrlərin əhatəli toplusuna malik olan, dünyada elmi yeniliklər və təhlil üzrə qızıl standart kimi qəbul edilən biliklər bazasıdır. “Thomson Reuters Web of Science” platformasına üç əsas: “Genişləndirilmiş Elmi İstinad İndeksi” (Science Citation İndex Expanded), “İctimai Elmlər İstinad İndeksi” (Social Sciences Citation İndex), “İncəsənət və Humanitar Elmlər İstinad İndeksi” (Arts and Humanities Citation İndex) kataloqu daxildir. Müvafiq elm sahələrini əhatə edən hər üç kataloq Azərbaycan istifadəçiləri üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Thomson Reuters” ilə əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirdi, müqavilənin Azərbaycanda elmin inkişafına, müvafiq sahədə ölkəmizdə əldə olunan nailiyyətlərin dünyaya çatdırılmasına töhfə verəcəyini və tədqiqatçılar üçün yeni imkanlar açacağını bildirdi. Rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verən akademik A.Əlizadə diqqətə çatdırdı ki, son illər AMEA-nın elmi müəssisələrinin infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, akademiyada multidissiplinar tədqiqatların inkişaf etdirilməsi üçün əhəmiyyətli addımlar atılıb. Elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə AMEA-nın laboratoriyaları qabaqcıl texnologiyalar və avadanlıqla təmin olunub, gənc alim və mütəxəssislər daim dünyanın müxtəlif elmi təşkilatlarında təcrübə keçməyə göndərilir.
Sonra çıxış edən “Thomson Reuters” təşkilatının Əqli Mülkiyyət və Elm Departamentinin İnkişaf Etməkdə olan Bazarlar üzrə baş direktoru Viji Krişnan AMEA ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirdi. Vurğuladı ki, müqaviləyə əsasən yüzlərlə azərbaycanlı tədqiqatçı beynəlxalq bilik mərkəzləri ilə uğurlu əməkdaşlıq qurmaq və yerli imkanları maksimum inkişaf etdirmək üçün 20 milyon istifadəçisi olan nüfuzlu “Web of Science” bazasına qoşulmaq imkanı əldə edəcək. V.Krişnan qeyd etdi ki, bizim üçün, AMEA ilə əməkdaşlıq Azərbaycan ilə əlaqələrimizin tarixində mühüm mərhələdir. Peşəkar dialoqumuza xüsusi əhəmiyyət veririk. AMEA və onun elmi-tədqiqat institutları ilə güclü ümumi proqram yaratmağa nail olacağımıza inanırıq.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA ilə “Thomson Reuters” arasında əməkdaşlığın Azərbaycan elmi üçün geniş perspektivlər açdığını qeyd etdi. Akademik R.Əliquliyev gələcəkdə AMEA-nın magistrant və doktorantlarının səmərəli elmi axtarışlar aparması, innovativ elmi nəticələr əldə etməsi baxımından bu elmi bazadan faydalanmağın əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı. Alim, həmçinin magistrantlar və fəlsəfə doktorlarının Thomson Reyters elmi bazasının yaratdığı imkanlarla tanış olması məqsədilə treyninq və kursların təşkili, o cümlədən iştirakçıların sertifikatlarla təltif olunması təklifini irəli sürdü.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də iki qurum arasında əməkdaşlığın qurulmasını AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrini genişləndirməsi, yeni tərəfdaşlar qazanması və növbəti uğurlara imza atması ucun mühüm addım kimi dəyərləndirdilər.

Thomson Reuters and Azerbaijan National Academy of Sciences have signed the partnership agreement
On October 11, 2016, Thomson Reuters and Azerbaijan National Academy of Sciences have signed a partnership agreement aiming to strengthen the prestige of the national science, increase visibility of local scholars in global academic communities, achieve better return on investment in research and development, and bridge the gap between science and economic growth.
Under the signed document, more than 65 scientific organisations and research institutions in Azerbaijan will get access to Web of Science, the world’s most trusted citation index covering the leading scholarly literature.
Web of Science is the gold standard for research discovery and analytics, powered by exceptional quality of data, strict editorial policies, and comprehensive collection of publications, journals, books, and conference proceedings. The platform includes three main indices: Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, and Arts & Humanities Citation Index, all available for users in Azerbaijan.
Thomson Reuters experts will be conducting professional trainings for researchers, scholars, and editors on a variety of topics, including practical application of bibliometric solutions to research and development, strategies of publication in scientific journals, international recognition of academic organisations and individual scholars, and many others.
As Viji Krishnan, Global Head of Emerging Markets, Thomson Reuters IP & Science, pointed out: “Thomson Reuters team are pleased to bring the partnership with Azerbaijan National Academy of Sciences to the next level. With the agreement that we have just signed, hundreds of Azerbaijani researchers will join the prestigious community of 20 million users of Web of Science to build successful collaborations with international knowledge hubs and develop local capabilities maximising global impact.”
“For us, the partnership with Azerbaijan National Academy of Sciences is a very important milestone in the history of our cooperation with the Republic of Azerbaijan. We attach special significance to our professional dialogue and we are committed to continue building a strong common agenda with the Academy and its research institutions,” she added.
Akif Alizadeh, President of Azerbaijan National Academy of Sciences noted that: “We are working hard to improve visibility and recognition of science in Azerbaijan globally, and I am confident that our partnership with Thomson Reuters will open up new horizons for academic institutions and individual researchers who are now equipped with best-in-class technologies and tools helping maximise productivity of their work.”
Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev stated that, cooperation between two parties opens up new perspectives. Academician brought to mind the significance of benefiting this academic base due to carry out efficient scientific studies by magistrates and PhD students of ANAS, and obtaining innovative research results.