Zoologiya İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
24 fevral 2023-cü il tarixində AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda Xocalı soyqırımının ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən  İnstitutun direktoru vəzifəsini icra edən, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov Xocalı soyqırımı barədə ətraflı məlumat verərək, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Azərbaycanın Xocalı şəhərini işğal edərək çoxlu sayda mülki əhalini, əsasən də uşaq və qadınları qətlə yetirdiyini bildirmişdir.
Ə.Eyvazov, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən xalqımıza qarşı törədilən vəhşiliklərdən danışaraq, soydaşlarımızın xüsusi amansızlıqla və qəddarlıqla qətlə yetirildiyini, əsir götürülən insanların dəhşətli işgəncəyə, zülmə və təhqirlərə məruz qaldığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. Xocalı faciəsindən sonra da xalqımızın başına bir sıra müsibətlərin gətirildiyini qeyd edən Ə.Eyvazov  deyib ki, 1993-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsindən sonra bu cür qırğınların qarşısı alındı.
O, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində xalqımıza qarşı çoxsaylı qırğınların törədilməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqının hər zaman işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunacağına inandığını bildirib. Daha sonra  44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açıb, müharibədən sonra Azərbaycanın dünyada artan nüfuzundan da danışıb. O, çıxışında xalqımızın qan yaddaşında olan hadisələri unutmamağı və gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyini önə çəkib.
Daha sonra Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin müdiri b.ü.f.d., dosent Barat Əhmədov və Hidrobiologiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nigar Mehdiyeva çıxış  ediblər.
Tədbirdə, İnstitutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi tərəfindən hazırlanmış Xocalı soyqırımını əks etdirən videorolik nümayiş etdirilib.

Institute of Zoology held a commemorative event on the 31st anniversary of the "Khojaly Genocide"
On February 24, 2023, an event dedicated to the anniversary of the Khojaly genocide was held at the Institute of Zoology of ANAS. The event began with a silent commemoration of the Khojaly genocide victims.
Acting Director of the Institute, Associate Professor Aladdin Eyvazov, who spoke at the event, provided detailed information about the Khojaly genocide, and stressed out that, on the night of February 25-26, 1992, Armenian armed forces with the help of the 366th motorized rifle regiment of the Soviet army of Azerbaijan invaded the city of Khojaly and killed a large number of civilians, mainly children and women.
A. Eyvazov, talking about the atrocities committed against our people by the armed forces of Armenia, brought to the attention of the event participants that our compatriots were killed with special ruthlessness and cruelty, and that the captured people were subjected to terrible torture, oppression and insults. A. Eyvazov, noted that a number of calamities befell our nation after the Khojaly tragedy, that such massacres were prevented after Great Leader Heydar Aliyev's coming to power in 1993.
He said that despite the numerous massacres committed against our people in the early 90s of the last century, the people of Azerbaijan always believed that our occupied lands would be liberated. Later, he talked about the heroism of the Azerbaijani army in the 44-day Patriotic War, and the growing reputation of Azerbaijan in the world after the war. In his speech, he highlighted the importance of not forgetting the events in the blood memory of our people and passing them on to future generations.
Later, the head of the Center of Applied Zoology, Associate Professor Barat Ahmadov and a junior researcher of the Hydrobiology Laboratory Nigar Mehdiyeva reported at the event.
Finally, a video depicting the Khojaly genocide prepared by the Public Relations Department of the Institute was displayed.