Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı Xəzər dənizində ekspedisiyada olub
AMEA Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının  aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Süleyman Süleymanov  23.07-05.08.2022-ci il tarixlərində  Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birgə “Əlif Hacıyev” Elmi-Tədqiqat gəmisi ilə Xəzər Dənizinin Azərbaycan sektoruna aid olan ərazisində baş verən ekoloji proseslərin və ətraf mühitə təsirlərinin müəyyənləşdirilməsi, dənizin bioloji ehtiyatlarının və hidrometroloji vəziyyətinin öyrənilməsi, eləcə də mövcud ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi üçün zəruri məlumatların əldə edilməsi məqsədilə növbəti kompleks ekoloji monitorinq işini həyata keçirmişdir.
Ekspedisiya zamanı 9 kəsimdən ibarət olan 45 stansiyadan ixtioloji materiallar toplanmışdır. Müəyyən edilmişdir ki,  son  illərdə Xəzər dənizində dəyişilmiş ekoloji şəraitlə bağlı (dəniz səviyyəsinin aşağı düşməsi, güclü çirklənməyə məruz qalması və s.) olaraq Xəzərdə yaşayan  dəniz balıqlarının (siyənəklərin, kefalların və kilkələrin) vəziyyəti  qənaətbəxşdir, əksinə olaraq  keçici və yarımkeçici balıqların (adi çəki, kütüm, Xəzər külməsi, şərq çapağı və şəmayı) vəziyyəti isə qənaətbəxş deyildir.

An employee of the Institute of Zoology was on an expedition in the Caspian Sea
During 23.07-05.08.2022, the leading researcher of the Hydrobiology Laboratory of the Institute of Zoology of the ANAS, Associate Professor Suleyman Suleymanov, joint with the employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, visited the Azerbaijani sector of the Caspian Sea with the scientific-research ship "Alif Hajiyev" and carried out the next complex environmental monitoring work in order to define the ecological processes and environmental effects occurring in the area concerned, to study the biological resources and hydrometrological condition of the sea, as well as to obtain the necessary information for the assessment of the current ecological situation.
During the expedition, ichthyological materials haev been collected from 45 stations consisting of 9 sections. It has been determined that due to the changed environmental conditions in the Caspian Sea in recent years (declining sea level, exposure to heavy pollution, etc.), the condition of marine fish Clupea, Planiliza and Clupeonella) living in the Caspian Sea is satisfactory, on the contrary, transient and semi-transient fish (Normal Carp, The Caspian roach, Common Bream and Shamai) condition is not satisfactory.