AMEA Zoologiya İnstitutunda Qurtuluş Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
07 iyun 2022-ci il tarixində, AMEA Zoologiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Qurtuluş Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözüylə açan institutun baş direktoru vəzifəsini icra edən, a.e.ü.f.d Ələddin Eyvazov iştirakçıları iclasın gündəliyində olan mövzularla tanış edib. “Heydər Əliyev Qurtuluş mübarizəsinin qalibi, Azərbaycan Dövlətinin xilaskarıdır” adlı məruzə ilə çıxış edən Ə. Eyvazov bildirib ki, 1993-сü ilin əvvəllərindən ölkədə fəaliyyət göstərən bəzi silahlı dəstələrin yol verdikləri başıpozuq hərəkətlər, Azərbaycanın daxilində qardaş qırğını və vətəndaş müharibəsinə zəmin yaranması, ayrı-ayrı bölgələrdə isə separatçılıq və parçalanma meyllərinin baş qaldırması Azərbaycanın bir dövlət kimi varlığına birdəfəlik son qoyulması planını tam gücü ilə işə salmışdı. Vətənin bu ağır dövründə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri kimi bu diyarın xilası yolunda fədakarlıq nümunələri göstərən Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu.
Sonra, YAP Yasamal rayonu “504”-cü məhəllə ərazisi İlk Partiya təşkilatının sədri Hafiz Muxtarov “Böyük qələbənin qurtuluş çırağı Ulu Heydər Əliyevdir” adlı məruzəsində qeyd edib ki, ulu öndər 1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildi. Onun Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində dönüş yarandı, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlandı.
İclasda həmçinin, b.ü.f. doktoru Təvəkkül İsgəndərov “Ulu öndər Heydər Əliyevin ata vəsiyyətini yerinə yetirən ikinci xilaskar Cənab Ali baş komandan Prezident İlham Əliyevdir”, b.e.d. Qara Fətəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycanın xilaskarı rolunda” məruzələrlə çıxış ediblər.

Institute of Zoology of ANAS held an event dedicated to the Day of Salvation
On June 7, 2022, an event dedicated to the Day of Salvation of the Republic of Azerbaijan was held at the Institute of Zoology of ANAS. Opening the event, Aladdin Eyvazov, Acting Director General of the Institute, acquainted the participants with the topics on the agenda of the meeting. Delivering a lecture on topic "Heydar Aliyev is the winner of the struggle for liberation, the savior of the Azerbaijani state," A. Eyvazov said that the actions of some armed groups operating in the country since early 1993, the fratricidal massacre and civil war in Azerbaijan, and the emergence of separatist and divisive tendencies in some regions have led to a plan to end Azerbaijan's existence as a state. During this difficult period of the homeland, Heydar Aliyev, as the chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, returned to power, showing examples of selflessness in the way of saving this land. On June 15, 1993, Heydar Aliyev was elected chairman of the Supreme Assembly of the Republic of Azerbaijan. Thus, June 15 entered the history of Azerbaijan as the Day of National Salvation.
Then, Hafiz Mukhtarov, chairman of the First Party Organization of the 504th block of the Yasamal district of the New Azerbaijan Party, noted in his lecture on topic "The beacon of salvation of the great victory is the great Heydar Aliyev." On October 3, 1993, as a result of a nationwide vote, Heydar Aliyev was elected President of the Republic of Azerbaijan. By his return to the leadership of Azerbaijan, a turnover took place in the socio-political, social, economic, scientific and cultural life of the country, in international relations, and the process of building an independent state in accordance with scientific principles, international norms and principles had launched.
During the meeting, PhD. Tavakkul Isgandarov delivered a lecture on topic "The second savior who fulfilled the paternal will of the great leader Heydar Aliyev is the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev", as well as Dr. Gara Fataliyev on "Heydar Aliyev in the role of the savior of Azerbaijan."