Azərbaycan elminə ağır itki üz verib
Qiyas Nağı oğlu Quliyev 1947-ci ildə Neftçala rayonunun Aşağı Qaramanlı kəndində anadan olub. O, 1964-cü ildə Qədimkənd kənd orta məktəbi, 1969-cu ildə isə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Biologiya fakültəsini bitirib. 1970-ci ildə  AMEA Zoologiya İnstitutunun Morfologiya və Sitogenetika laboratoriyasında aspirantı olmuş, lakin orduya çağrılaraq zabit kimi Xankəndində qulluq etmiş, ordudan tərxis olunduqdan sonra 1972-ci ildə aspiranturada təhsilini davam etdirmişdir. 1979 - cu ildə “Azərbaycanda yayılmış Microtinae yarımfəsiləsinə daxil olan gəmiricilərin sitogenetikası” mövzusunda namizədlik, 2014-cü ildə isə “Azərbaycanda yayılmış gəmiricilərin kariologiyasının təkamül aspekti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. AMEA Zoologiya İnstitutu nəzdindəki FD1.09 Dissertasiya şurasının və Elmi şurasının  üzvü idi.
Elmi fəaliyyətinin ilk dövrlərində 1969-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universiteti gənc mütəxəssis kimi SSRİ EA-nın filialı VODQEO-ya göndərilmişdir. VODQEO-da kiçik elmi işçi vəzifəsində işləmiş AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun aspirantı olmuş, 1972-ci ildə yenidən gənc mütəxəssis kimi Azərbaycan EA Zoologiya İnstituna göndərilmiş və baş laborant, 1976-cı ildə kiçik elmi işçi, 1981-ci ildə isə böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır. 1993-ci ildən Zoologiya İnstitutunda Teriologiya laboratoriyasının müdiri, ömrünün sonunadək isə Quru onurğalıları laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışıb. Q.Quliyev  yerli və xaricdə keçirilmiş elmi konqres, qurultay, konfrans və simposiumlarda iştirak etmiş, elmi məruzələrlə çıxış etmişdir.
Görkəmli alim 130-dan çox məqalənin, o cümlədən bir sıra ümumiləşdirilmış məqalələrin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 2 elmlər namizədi dissertasiyaları müvəffəqiyyətlə müdafiə edilib. Azərbaycan Qırmızı Kitabına daxil edilən on növün tərtib olunmasında iştirak etmişdir. Bundan əlavə, Azərbaycan ərazisində gəmiricilərin (Rodentia dəstəsi) 27 növünün xromosom yığımı tədqiq etmiş, gəmirici növlərinin yayılması və sistematikasını təftiş etmiş eləcə də, Mus, Sylvaemus və Microtus cinslərində yeni növlər qeydə almışdır.
AMEA-nın 2 Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
Tanınmış alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı Quliyev Qiyas Nağı oğlunun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Azerbaijani science faced with heavy bereavement
One of the prominent figures of Azerbaijan Zoology science, head of the Terresterial Invertebrates Laboratory, Dr. Biology Guliyev Giyas Naghy oglu has passed away in the 75th spring of his life.
Giyas Naghy oglu Guliyev was born in 1947 in Ashağı Garamanlı district of Neftchala district. He graduated from the Biology faculty of Azerbaijan Dövlət University (present BSU) on behalf of S.M.Kirov in the year of 1964. He was a post graduate in the Morphology and Cytogenetics laboratory of the AS Institute of Zoology in 1970, but he served as an officer in Khankendi, when he was called to the army, and after being discharged from the army, he was sued in 1972. In 1979 he defended his PhD thesis on the topic of "Cytogenetics of rodents belonging to the Microtinae subfamily widespread in Azerbaijan". In 2014, he defended his doctoral thesis on the topic "Evolutionary aspects of the cariology of rodents in Azerbaijan." He was a member of FD1.09 Dissertation Council and Scientific Council under the Institute of Zoology of ANAS.
In the first years of his scientific activity, in 1969, he was sent to VODQEO, a branch of the USSR Academy of Sciences, as a young specialist at the Azerbaijan State University. He worked as a junior researcher at VODQEO, was a graduate student of the Institute of Zoology of ANAS, in 1972 he was sent back to the Institute of Zoology of the Azerbaijan Academy of Sciences as a young specialist and senior laboratory assistant, in 1976 as a junior researcher, and in 1981 worked as a senior researcher. From 1993 he held the position of chief of the Laboratory of Theriology at the Institute of Zoology, while until the end of his life he has bbeen the head of the Laboratory of Terresterial Invertebrates. G.Guliyev had participated in scientific congresses, congresses, conferences and symposiums held locally and abroad, delivered scientific reports.
The prominent scientist is the author of more than 130 articles, including a number of generalized articles. He successfully supervised 2 PhDs. G.Guliyev had participated in the compilation of ten species included in the Red Book of Azerbaijan. In addition, he studied the chromosome aggregation of 27 species of rodents (Rodentia) in Azerbaijan, inspected the distribution and systematics of rodent species, and recorded new species in the species Mus, Sylvaemus and Microtus.
He was awarded with 2 Honorary Decrees of ANAS.
The memory of the well-known scientist, talented organizer of science Guliyev Giyas Nagy oglu will always live in the hearts of those who knew him.