AMEA Zoologiya İnstitutunda 1 mart “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü” ilə əlaqədar tədbir keçirilib
1 mart 2022-ci il tarixdə AMEA Zoologiya İnstitutunda “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü” ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun Mülki Müdafiə Qərargah rəisi Anar Əliyev ilk öncə tədbir iştirakçılarını 1 Mart Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibəti təbrik edib. O, bildirib ki, tədbirin gündəliyində duran məsələlər təbii fəlakətlər və böhranlar zamanı köçkün əhalinin mülki müdafiəsi və idarə edilməsi eləcə də, könüllülərin rolu və pandemiya ilə mübarizədir.
A. Əliyev qeyd edib ki, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunmuş bu gün hər il kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Azərbaycan Beynəlxalq Mülki Müdafiə təşkilatının tərkibinə 1993-cü ildə daxil olmuşdur. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü hər il konkret bir problemə həsr edilir. Əhalinin mühafizəsini təşkil etmək, fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində əhalinin hazırlığını təmin etmək mülki müdafiə orqanları qarşısında bir nömrəli vəzifədir.

Institute of Zoology of ANAS held an event devoted to March 1 "World Civil Defense Day"
On March 1, 2022, an event was held at the Institute of Zoology of ANAS in connection with the "World Civil Defense Day". Opening the event, Chief of the Civil Defense Headquarters of the Institute Anar Aliyev firstly congratulated the participants on the occasion of March 1, World Civil Defense Day. He said that the issues on the agenda of the event are the civil protection and management of the IDP population during natural disasters and crises, as well as the role of volunteers and the fight against pandemics.
Aliyev noted that today, announced by the decision of the International Civil Defense Organization, is celebrated every year as a mass humanitarian event. Azerbaijan joined the International Civil Defense Organization in 1993. Every year, the International Civil Defense Day is dedicated to a specific problem. Organizing the protection of the population, ensuring the readiness of the population in the realm of protection from emergencies is the number one task before the civil defense authorities.