Zoologiya Institutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
AMEA Zoologiya İnstititunun YAP Yasamal rayonu “504-cü Məhəllə ərazi”si İlk Partiya Təşkilatının növbəti iclası keçirilib. Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş iclası giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov tədbir iştirakçılarını gündəlikdə olan məsələlərlə tanış edib.
Heydər Əlirza oğlu Əliyevin qısa ömür yolu haqqında çıxış edən Ə. Eyvazov bildirib ki, 60-cı illərdə respublikanın iqtisadiyyatı bütövlükdə dərin və uzunmüddətli böhran mərhələsində olmuşdur. Respublikanın düşdüyü bu ağır vəziyyətdə Azərbaycan rəhbərliyində dəyişiklik baş verdi. H.Əliyevin Azərbaycana birinci rəhbərliyi dövründə həyata keçirdiyi bütün bu əzəmətli quruculuq işlərinin çox böyük tarixi əhəmiyyəti bundan ibarətdir ki, xalqımızda milli qürur, milli mənlik şüuru oyandı, azadlıq, müstəqillik duyğuları baş qaldırdı.
Məruzəçi qeyd edib ki, Azərbaycanın XX əsr tarixinin əlli ildən çox bir dövrü H.Əliyev şəxsiyyəti ilə, onun böyük quruculuq fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Heydər Əliyev Yeni Azərbaycanın qurucusudur. Məhz H.Əliyevin uzaqgörən siyasəti, müdrik və səriştəli rəhbərliyi nəticəsində Azərbaycan o zaman bütün Sovet İttifaqında ən qabaqcıl kənd təsərrüfatı respublikasına, o cümlədən məşhur pambıqçılıq və üzümçülük diyarına çevrildi. 1970-1985-ci illərdə, tarixən qısa bir dövr ərzində 213 iri sənaye müəssisəsi işə salındı.
Beləliklə, H.Əliyevin doğma xalqı qarşısında ən böyük xidmətlərindən biri də bu idi ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də “ Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı” qəbul olunarkən Azərbaycan artıq müstəqil bir dövlət kimi yaşamağa tamamilə hazır idi.
YAP Yasamal rayonu Zoologiya İnstitutu İlk Partiya Təşkilatının sədri Hafiz Muxtarov öz çıxışı zamanı bildirib ki, H.Əliyevin xarici siyasəti nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzu və şöhrəti durmadan artmaqda davam etdi. O, vurğulayib ki, xarici siyasət sahəsində ən mühüm uğurlarından biri də budur ki, ulu öndər Azərbaycanı Türk dünyasında təcrid olunmuş vəziyyətdən çıxartdı. Azərbaycan Respublikası bir çox beynəlxalq ittifaqlar və təşkilatların üzvü oldu. Məhz İlham Əliyevin Avropa Şurası Parlament Assambleyasının büro üzvü seçilməsi və vitse-prezident kimi yüksək vəzifəyə layiq görülməsi Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq nüfuzunun artdığının sübutu, daha bir parlaq faktıdır.
Məruzəçi bildirib ki, ümumdünya tarixinin dahi şəxsiyyətlərindən biri olan H.Əliyevin layiqli varisi İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan, habelə bütün dünyanın 60 milyonluq azərbaycanlıları dirçəliş yolundadır. İkinci Qarabağ savaşının qalibi İlham Əliyev, Ali Baş Komandan tarixə Fateh titulunu qazanan sərkərdə kimi düşdü.

Institute of Zoology held a commemoration event dedicated to the national leader Heydar Aliyev
The next meeting of the First Party Organization of the "District Area 504" of the YAP Yasamal district of the Institute of Zoology of ANAS was held. Opening the meeting dedicated to Heydar Aliyev's Memorial Day, Aladdin Eyvazov, Acting Director of the Institute of Zoology, Ph.D. in Agrarian Sciences, acquainted the participants with the issues on the agenda.
Speaking about the short life of Heydar Alirza oglu Aliyev, A. Eyvazov said that in the 1960s, the country's economy as a whole was in a deep and long-term crisis. In this difficult situation of the republic, a change has taken place in the leadership of Azerbaijan. The great historical significance of all these great creative works carried out by Heydar Aliyev during his first leadership in Azerbaijan is that national pride, national self-consciousness, feelings of freedom and independence were awakened in our people.
The rapporteur noted that more than fifty years of the history of Azerbaijan in the XX century are closely connected with the personality of Heydar Aliyev and his great creative activity. Heydar Aliyev is the founder of New Azerbaijan. As a result of Heydar Aliyev's far-sighted policy, wise and competent leadership, Azerbaijan became the most advanced agricultural republic in the whole Soviet Union at that time, as well as the famous land of cotton and viticulture. In 1970-1985, in a historically short period of time, 213 large industrial enterprises were launched.
Thus, one of the greatest services of Heydar Aliyev to the native people was that when the "Constitutional Act on State Independence of the Republic of Azerbaijan" was adopted on October 18, 1991, Azerbaijan was ready to live as an independent state.
Hafiz Mukhtarov, chairman of the First Party Organization of the Yasamal District, Institute of Zoology of the New Azerbaijan Party, said in his speech that as a result of Heydar Aliyev's foreign policy, Azerbaijan's prestige and fame in the international arena continued to grow. He stressed that one of the most important achievements in the field of foreign policy is that the great leader brought Azerbaijan out of isolation in the Turkic world. The Republic of Azerbaijan has become a member of many international unions and organizations. The fact that Ilham Aliyev was elected a member of the bureau of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and awarded a high post as vice-president is another bright fact that proves the growing international prestige of the Republic of Azerbaijan.
The rapporteur said that Azerbaijan, led by Ilham Aliyev, the worthy successor of Heydar Aliyev, one of the great personalities of world history, as well as 60 million Azerbaijanis around the world are on the path to revival. The winner of the Second Karabakh War, Ilham Aliyev, went down in history as the commander-in-chief who won the title of Conqueror.