11 noyabr 2021-ci il tarixində, AMEA Zoologiya İnstitutunun FD 1.09 indeksli Dissertasiya şurasında Zoologiya İnstitutunun "Onurğalılar zoologiyası" laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Kərimov Tahir Ərşad oğlunun 2401.01 - "Zoologiya" ixtisası üzrə “Azərbaycanda leşyeyən quşların (Aegypius monachus, Gyps fulvus, Neophron percnopterus, Gypaetus barbatus) yayılması, biologiyası və mühafizəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasının müdafiəsi keçirilib.
Sözügedən tədqiqat işində  ilk dəfə olaraq Azərbaycan ərazisində sistemli şəkildə etoloji parametrlərin kompleks şəkildə öyrənilməsi əsasında leşyeyən quşların ekoloji qiymətləndirmə sistemi hazırlanıb, növlərin zoocoğrafi yayılma yerlərinə, landşaft-biotop uyğunlaşmalarına, yemlənmə şəraitlərinə, say dinamikalarına, nəsilvermə xüsusiyyətlərinə, limit amillərinə aid yeni orijinal məlumatlar toplanılıb və populyasiyalarının inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib.
İddiaçı Dissertasiya şurasının üzvlərinin suallarını cavablandırıb və mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda dissertasiya işi ilə bağlı çıxış edən şuranın üzvləri irad və təkliflərini bildirməklə yanaşı, mövzunun aktual olduğunu, işin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının dissertasiyalar qarşısında qoyduğu tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər.

The doctoral dissertation was defended at the Institute of Zoology
On November 11, 2021, in the Dissertation Council of the Institute of Zoology of ANAS index FD 1.09, the doctoral dissertation defense of the leading researcher of the laboratory "Zoology of Vertebrates" of the Institute of Zoology, PhD in Agrarian Sciences Karimov Tahir Arshad oglu on the specialty 2401.01 - "Zoology", “Distribution, biology and protection of carnivorous birds in Azerbaijan” (Gyps fulvus, Neophron percnopterus, Gypaetus barbatus)”, was held.
In the research work for the first time in the history of Azerbaijan, a systematic ecological assessment system of carnivorous birds on the basis of a comprehensive study of ethological parameters in the territory of Azerbaijan have been developed, including new original data on the zoological distribution of birds, landscape-biotope adaptations, feeding conditions, population dynamics, reproductive characteristics, limit factors and development directions of the populations have been identified.
The applicant responded the questions of the members of the Dissertation Council and there was a wide exchange of views on the topic.
Finally, in addition to expressing comments and suggestions on the dissertation, the members of the council noted that the topic is relevant, the work meets the requirements of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.