Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurasının növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurasının növbəti onlayn iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, problem şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova açaraq iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. O, elmi-tədqiqat işlərinin mövzularına diqqətlə baxılması və lazımi qərarların verilməsi üçün bütün işlərin görüldüyünü, müvafiq seksiyaların işinin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini, dissertasiyaların yerinə yetirildiyi təşkilatlarla sıx əlaqələrin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra problem şurasının elmi katibi, AMEA-nın Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, dosent Dilzarə Ağayeva dissertasiya mövzularının təsdiqi üçün 31 işin (biologiya üzrə 15, aqrar elmlər üzrə 8, tibb üzrə 8 iş) müzakirəyə çıxarıldığını bildirib.
Daha sonra D.Ağayeva biologiya elmləri, problem şurasının sədr müavini, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmləri doktoru Mustafa Mustafayev aqrar elmləri, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Cərrahi xəstəliklər kafedrasının dosenti, tibb elmləri doktoru, dosent Rasim Cəfərli isə tibb üzrə dissertasiya mövzularını təqdim ediblər.
Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirələrdə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini, Azərbaycan Tibb Universitetinin I Cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin V.Y.Axundov adına Elmi-Tədqiqat Profilaktika İnstitutunun direktoru, tibb elmləri doktoru, professor Adil Allahverdiyev, Azərbaycan Tibb Universitetinin Histologiya, embriologiya, sitologiya kafedrasının müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Eldar Qasımov, Botanika İnstitutunun Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva, Mərkəzi Nəbatat Bağının Ağac və kol bitkiləri laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Elman İsgəndər, Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin əməkdaşı, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Meyvə bitkiləri şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirzə Musayev və başqaları iştirak ediblər.
Biologiya üzrə müzakirəyə çıxarılmış 15, aqrar elmlər üzrə 6, tibb üzrə 7 iş müsbət qiymətləndirilərək qəbul olunub, digər mövzular təkrar baxılmaq üçün geri qaytarılıb.

The next meeting of the Problem Council on Biological, Agrarian and Medical sciences
The next online meeting of the Problem Council on Biological, Agrarian and Medical Sciences of the Coordination Council for Scientific Research of the Republic of Azerbaijan was carried out.
Opening the meeting, Irada Huseynova, vice-president of ANAS, chairman of the Problem Council, academician, informed the participants about the agenda of the meeting. She noted that all work was done to carefully consider the topics of research work and make the necessary decisions, the work of the relevant sections was organized at a high level, close ties were established with the organizations, where the dissertations were performed.
Then, Dilzara Agayeva, scientific secretary of the Problem Council, head of the Mycology Laboratory of the Institute of Botany of ANAS, Doctor of Biological sciences, Associate Professor stated that 31 works (15 on biology, 8 on agrarian sciences, 8 on medicine) were discussed for approval of dissertation topics.
Then D.Agayeva, Deputy Chairman of the Problem Council for Biological Sciences, Head of the Soil Reclamation Laboratory of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, Doctor of Agrarian Sciences Mustafa Mustafayev, Associate Professor of the II Department of Surgical Diseases of Azerbaijan Medical University, Doctor of Medical Sciences, Associate Professor Rasim Jafarli presented dissertation topics on medicine.
The discussion managed by acad. Irada Huseynova were attended by Deputy Chairman of the Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences, Head of the First Department of Surgical Diseases of Azerbaijan Medical University, corresponding member of ANAS Nuru Bayramov, Head of the Bioinformatics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, corresponding member of ANAS Ilham Shahmuradov, Director of the Scientific-Research Institute of Prevention named after V.Y. Akhundov of the TABIB, Doctor of Medical Sciences, Professor Adil Allahverdiyev, Head of the Department of Histology, Embryology, Cytology of the Azerbaijan Medical University, Doctor of Medical Sciences, Professor Eldar Gasimov, Head of the Laboratory of Ethnobotany of the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva, Head of the Laboratory of Trees and Shrubs of the Central Botanical Garden, Doctor of Biological Sciences, Professor Elman Iskandar, Deputy Director for Science of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov, employee of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. in Agrarian Sciences Javanshir Talai, Head of the Department of Fruit Plants of the Institute of Genetic Resources, Ph.D. in Agrarian Sciences, Associate Professor Mirza Musayev and others.
15 research works on Biology, 6 on Agrarian sciences, 7 on Medicine were positively evaluated and submitted, other topics were returned for reconsideration.